Kompost i jego magiczne właściwości

Każdy sadownik marzy o tym, by jego ziemia wydawała zdrowe i urodzajne plony. Z tego względu coraz więcej ludzi, decyduje się na prowadzenie ekologicznego ogrodu. Stosowane od wielu lat nawozy naturalne, to idealny sposób na poprawę kondycji gleby. Poznaj magiczne właściwości kompostu i dowiedz się, dlaczego warto go stosować.

Jaka jest rola nawozów organicznych?

Pochodzą głównie z odchodów zwierząt gospodarczych oraz obumarłych roślin. Powstała z nich materia pomaga przetrwać organizmom mikrobiologicznym. Ich przygotowanie jest czasochłonne i wymaga poświęcenia, jednak warto je stosować, ponieważ mają niezwykle korzystny wpływ na glebę. Do ich pojawienia przyczynia się głównie natura, dlatego są przyjazne dla środowiska naturalnego i ludzi. Dodatkowo doskonale pomagają użyźnić ziemię, co jest ważne dla odpowiedniego rozwoju roślin.

Kolejnym pozytywnymi czynnikami, które wpływają na rolę, jest poprawa stosunków wodno – powietrznych oraz cieplnych. Procesy te znacznie ułatwiają uprawę gruntu.

Stosowanie materii organicznej, pomaga zachować odpowiedni odczyn pH gleby. Nawóz wzbogaca ziemię w niezbędną próchnicę (humus). Dzięki temu plony rosną zdrowe, obfite i cechują się wysoką jakością.

Kompost i jego magiczne właściwości

Kompost – bezcenny pokarm dla ziemi

Najczęściej stosowanym przez rolników i ogrodników nawozem, jest kompost. Zawiera wszystkie, niezbędne makro- i mikroelementy, które wpływają na rozrost roślin. Można go stosować przez cały okres wegetacyjny. Powinien być rozprowadzany równomiernie, w dowolnych ilościach. W żaden negatywny sposób nie zaszkodzi żniwom, wręcz przeciwnie. W dużym stopniu polepsza strukturę gruntu, zapewniając doskonałe warunki dla każdego gatunku gleby.

Nawóz organiczny powstaje z pozostałości, które stanowią dużą część resztek w każdym gospodarstwie domowym. Można go również przygotować z naturalnych odpadów roślin, jakie znajdują się w ogrodzie i balkonie – np. wyrzucić kwiaty wraz ziemią z doniczek plastikowych. Ten sposób utylizacji, pozwala zaoszczędzić na wywozie śmieci, a także umożliwia zachowanie czystszej przestrzeni.

Powstała w wyniku procesu kompostowania materia, dostarcza plonom potrzebnych wartości odżywczych. Dodatkowo skutecznie zwalcza różnego rodzaju szkodniki i patogeny, które często atakują rośliny, tym samym poprawiając ich zdrowotność.

Kompost i jego magiczne właściwości

Kompostownik – jaki wybrać do ogrodu?

Niezwykle istotną sprawą podczas wyboru odpowiedniego kompostownika, jest wielkość posiadanej działki. W małym ogrodzie idealnie sprawdzi się termo kompostownik. Dzięki niewielkim wymiarom, nie zabiera dużo przestrzeni, nie zaburza estetyki i można go umieścić w dowolnym miejscu. Dodatkowo sam proces rozkładu, jest szybki, ze względu na wysoką temperaturę wewnątrz zbiornika.

Na dużych działkach, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór klasycznego, drewnianego kompostownika w kształcie skrzyni lub wykonanego z metalowej siatki. Umieszczenie dwóch pojemników w mało widocznej i zacisznej lokalizacji, nie zdominuje przestrzeni. Umożliwią zebranie znacznie większej ilości odpadów, które znajdują się w ogrodzie i w domu.