Doniczki ceramiczne

Doniczki ceramiczne stanowią bardzo podobne w procesie produkcji, ale nieco różniące się wypalaniem, oraz wykończeniem min. są one malowane i szkliwione. Dzięki czemu są bardziej odporne na czynnik atmosferyczne, przede wszystkim na deszcz. Nie mają tak doskonałej zdolności do gospodarowania wodą jak doniczki gliniane. Dzięki swojemu procesowi produkcji możliwe jest uzyskanie przepięknych form o przeróżnych kolorach, dlatego przybierają one szlachetniejszą i bardziej wyrafinowana formę.

Jak wybrać

Przede wszystkim należy kupować to co nam się podoba, żeby mieć przyjemność z podziwiania naszej dekoracji. Gdy już wyeliminujemy wszystkie te doniczki, które uznamy za szkaradne warto zacząć przyglądać się naszym faworytom. Jest kilka rzeczy na które warto zwrócić uwagę.

Przede wszystkim sprawdzamy grubość doniczki, czy do wykonania doniczki została wykonana na pewno z ceramiki, a nie z gipsu (te są o wiele tańsze i liche) oraz czy do produkcji została użyta odpowiednia ilość materiału która będzie odpowiadała za ogólną solidność i trwałość. Często się zdarza znaleźć w sklepach, zazwyczaj chińskiej produkcji doniczki o cienkich ściankach, które często pękają nawet przy „mocniejszym” postawieniu.

Nie możemy zapomnieć o wykluczeniu tych doniczek ze skazami. Kolejną rzeczą do sprawdzenia jest środek doniczki. Szkliwienie wewnątrz odpowiada za gorszą przesiąkalność wody i oddychanie doniczki, ale za to zapewni nam „zdrowy” wygląd doniczek i dłuższą jej solidność. Na glinie, która poddawana jest kontakcie z wodą osadza się kamień oraz doniczka z czasem pod wpływem erozji się kruszy. Po sprawdzeniu tych kliku rzeczy sprawdzamy cenę i jeżeli ta nie odstrasza to wybieramy ziemię i ruszamy do domu sadzić!

Ziemia do warzyw – świetna również do kwiatów i rozsady
Ziemia uniwersalna z nawilżaczem
Idealne podłoże do zakładania trawników
Specjalistyczna ziemia do juk i palm