Doniczki gliniane

Te doniczki znajdują swoje zastosowanie wszędzie tam gdzie szukana jest naturalność oraz ponadczasowa estetyka. To jedne z najbardziej popularnych doniczek wyrabiane z naturalnego surowca jakim jest glina.

Wytwarzanie

Jak sama nazwa wskazuje doniczki są te wytwarzane z gliny. Mogą być formowane maszynowo lub jak dawniej na kole garncarskim – ręcznie. Uformowane przedmioty wkładane są do pieca o odpowiedniej temperaturze, suszone, wypalane w temperaturze 900-950*C i studzone dla zachowania odpowiedniej trwałości.

Wady i zalety doniczek glinianych

Posiadają one zarówno plusy jak i minusy. Dzięki takim doniczkom rośliny moją zachowaną lepszą gospodarkę wodną, dzięki swojej zdolności do transportowaniu wilgoci. Już starożytni Grecy wykorzystywali naczynia gliniane do zbierania wody w miejscach, gdzie jej brakowało. Umieszczali gliniane naczynia w dołach i czekali, aby nasiąkały rosą-wodą i skraplały H2O do wewnątrz pojemnika. Na podobnej zasadzie działają doniczki gliniane, które odprowadzają nadmierną ilość wody na zewnątrz doniczki, lub pobierają ją z otoczenia gdy jest wybitnie sucho. Część donic oczywiście ma dziurę w podstawie które znacznie przyspieszają ten proces. Niestety ta przepuszczalna zaleta jest również wadą, ponieważ wilgoć na doniczkach powoduje porastanie mchem doniczek oraz osadzanie się kamienia, co w rezultacie doprowadza do erozji doniczek. Mimo tego i tak stanowią ponadczasową formę uprawy roślin nadającą się idealnie zarówno do ogrodów i tarasów tworząc zawsze fantastyczną dekorację.