Doniczki kamienne

Stanowi najcięższy kaliber donic, zazwyczaj możemy je spotkać jako formy małej architektury w parkach, na obszarach miejskich oraz ogrodach. Niemniej jednak można je również będą w mniejszej formie szczególnie w krajach południowych, gdzie całe miasta są robione z kamienia i spotkać można więcej kamieniarzy, którzy fach mają w ręku.

Proces tworzenia

Stanowią one piękną i naturalną formę ozdoby, która idealnie sprawdzi się do sadzenia przeróżnych krzewów, kwiatów oraz innych roślin. Do wykonania doniczek kamiennych potrzeba kamienia, młotek, dłuto i umiejętności, gdyż trzeba wiedzieć jak szybko nie uszkodzić materiału, gdyż przy mocniejszym uderzeniu młotkiem skała może kruszyć się i pękać powodując nieodwracalne zniszczenie kamienia. Oczywiście istnieją profesjonalne zakłady obróbki kamienia, które używają specjalnych maszyn potrafiące zaoszczędzić sporo czasu na wykonywaniu przeróżnych żłobień, wzorów, rantów, zagłębień, etc.

Naturalne zalety

Doniczki kamienne są bardzo piękne oraz trwałe, urzekają swoją naturalnością i prostotą. Przybierają różne kształty, od prostokątnych korytek po okrągłych symetrycznych form doniczek, mis, waz po ciekaw rzeźby. W tym wypadku ograniczenia są tylko w umiejętnościach rzemieślnika – artysty i zasobności portfela, gdyż główną cechą która wpływa na koszt takich przedmiotów jest materiał z którego zostały wykonane oraz czasochłonność przedsięwzięcia.

Mimo wady jaką jest cena to donice z kamienia posiadają też dużą zaletę jaka jest ich ponadczasowość. Wykazują one bardzo dużą odporność na warunki atmosferyczne, choć jak każdy materiał może być uszkodzony przez rozszerzającą się lód podczas zimy, ale gdy ją pielęgnujemy odpowiednio, czyścimy i konserwujemy kamień to z pewnością służyć będzie przez długie lata ciesząc swoją okazałością.