Donica Modena

Donica Modena – kliknij obrazek, aby zobaczyć więcej.

 

Historia doniczek prawdopodobnie rozpoczęła się tak, że w pewnym obozowisku przy jaskini pra, pra, pra człowiek rzucił w kąt łupkę po kokosie, w którym z czasem nazbierało się dość kurzu i ziemi, aby nasionko które przypadkowo spadło z niesionej rośliny. Po jakimś czasie z tej łupinki zaczęła wyrastać roślinka i tak zaczęła się historia doniczek. Ludzie zorientowali się, że wystarczy jakiś pojemnik, do którego można wsypać trochę ziemi i umieścić w niej nasiono lub roślinę, ażeby przenieść z jednego miejsca na drugie skarby prehistorycznej ziemi. W późniejszych czasach doniczki znacznie ewoluowały poprzez doniczki kamienne, drewniane, gliniane, ceramiczne, aby gdy pojawiły się tworzywa sztuczne zaistnieć jako plastikowe.

Dzisiaj nie wyobrażamy sobie naszego balkonu, czy tarasu bez doniczek. Są wszędzie, czy to z kwiatami na parapecie czy z krzewami przed urzędami. Obecne formy doniczek pozwalają na hodowanie własnych warzyw oraz ziół na własnych balkonach, czego jesteśmy wielkimi zwolennikami. Dzięki pomysłowym rozwiązaniom nie jest problemem hodowanie własnych pomidorów, nawet gdy nie mamy swojego ogrodu. Jedno jest pewne, zawsze dostarczają mnóstwo przyjemności, przy sadzeniu i przesadzaniu oraz w późniejszym podziwianiu efektów swojej pracy.

 

Donica Volcano – kliknij obrazek, aby zobaczyć więcej.

Duże donice do salonu

Wielkość, kształt i materiał, z którego został wykonana doniczka, mają wpływ na to, jak pracochłonna będzie pielęgnacja uprawianych w nim roślin. Większe pojemniki są znacznie mniej narażone na przesuszanie ziemi, co ułatwia pielęgnację rosnących w nich roślin. Pamiętajmy jednak, że duże pojemniki są bardzo ciężkie i trudno je przenosić, choć tu z kolei mogą być pomocne platforma na kółkach albo mały wózek. Wybierając kształt, zwróćmy uwagę na stabilność pojemnika i zastanówmy się, czy przesadzanie roślin nie nastręczy problemów. Unikajmy zbyt ozdobnych pojemników, które co prawda wyglądają atrakcyjnie, ale są niepraktyczne – np. bardzo wąskich albo bardzo płytkich doniczek, w których mieści się niewiele ziemi, a także dzbanów lub stągwi o wąskich szyjkach lub przewężeniu w połowie wysokości, które uniemożliwia przesadzenie zakorzenionych w nich roślin. Donice z płytko osadzonym dnem lub wąskim fragmentem nadadzą się do nasadzeń mniejszych roślin domowych, miniaturek drzewek czy palm, tj. Areca czy Chemadorea, Cykas bądź Sansewieria.

 

Donica Long

Donica Long – kliknij obrazek, aby zobaczyć więcej.

Duże donice ogrodowe

Rośliny uprawiane w doniczkach ożywiają patio, domy, balkony i tarasy swymi kolorami przez większą część roku. Rośliny mają do dyspozycji niewielką ilość gleby, która ma możliwość ograniczonego magazynowania ilości wody i substancji mineralnych. Jeśli mają zdrowo rosnąć przez długi czas, trzeba o nie dbać niemal codziennie. Na szczęście istnieją sposoby na ułatwienie i tego zadania. Np. automatyczny system nawadniania pozwala uniknąć pracochłonnego podlewania. Można też domieszać do ziemi w pojemnikach zatrzymujący wodę żel, dzięki czemu wystarczy rzadsze podlewanie. Z pomocą także przychodzą nawozy długo działające, które wystarczy aplikować raz w sezonie, keramzyt drenażowy i perlit. Nadmiar wody w doniczkach także nie jest bezpieczny dla roślin, dlatego w większości donic robi się otwory odprowadzające nadmiar wody z donicy.

 

Donice stalowe Wagner Planters – kliknij obrazek, aby zobaczyć więcej.

Donice stalowe

Metalowe ornamenty zazwyczaj kojarzą się z monotonią i szarością, ale w obecnym świecie donic znaleźć można niebanalne wzornictwo łączące ze sobą np. stal i drewno w odmiennych kolorach. W takim połączeniu donice metalowe stają się nowoczesnym i niezwykle oryginalnym elementem dekoracji dla przestrzeni tworzonych w stylu minimalistycznym. Zaletą donic stalowych jest duża wytrzymałość a uszkodzenia mechaniczne i solidne wykonanie, dzięki czemu rośliny są dobrze chronione przed zniszczeniem. Przede wszystkim są łatwe w utrzymaniu w czystości, a wiele roślin i w szczególności zioła, świetnie się w nich czują. Przeważnie te cienkie ściany są izolowane od wewnątrz kilkucentymetrowym materiałem, który ociepla bryłę korzeniową roślin. Dodatkowo donice od Wagner Planters produkowane są z regulowaną półką i mogą mieć zamontowane kółka, co ułatwia przemieszczanie.

 

Dodaj-naglowek-300x212.jpg

Donica ze stali corten – kliknij obrazek, aby zobaczyć więcej[

Donice metalowe – stal Corten

Wytworzony w specjalnym procesie technologicznym metal cechuje się długą żywotnością oraz dużą wytrwałością na gorsze warunki atmosferyczne. Stal Cortenowa nie wymaga większej uwagi przy czyszczeniu produktu ani też żadnych zabiegów konserwacyjnych. Materiał ten jest wykorzystywany do budowy niemal wszystkich produktów architektury i wyposażenia domu, a zawdzięcza to oryginalnemu i designerskiemu wyglądowi. Z pewnością nie może go zabraknąć przy tworzeniu przestrzeni w industrialnym stylu! Wyroby ze stali kortenowskiej znajdziesz w naszym sklepie w kategorii Corten – stal – donice prostokątne, podłużne i te o ciekawych kształtach geometrycznych oraz inne przedmioty dekoracyjne.

 

Donice z włókna szklanego – kliknij obrazek, aby zobaczyć więcej

Donice z włókna szklanego

Duże donice betonowe nie zawsze sprawdzają się jako dekoracja głównie ze względu na ich duży ciężar. Innowacyjnym rozwiązaniem jest donica wykonana z włókna szklanego, której materiał jest na tyle elastyczny, że pozwala tworzyć nieograniczone formy w przeróżnych kolorach, a nawet w ciekawych wykończeniach imitujących beton lub stal Corten. Donice ceramiczne lub szklane są kruche i niezbyt praktyczne, szczególnie do domu. Donicę z włókna szklanego charakteryzuje wysoka odporność na mróz i wysokie temperatury oraz wytrzymałość. Dodatkowo w wielu modelach istnieje możliwość wykonania kółek jeżdżących, dzięki czemu jeszcze łatwiej można przestawiać donicę z jednego w drugie miejsce.

 

Podświetlane donice – kliknij obrazek, aby zobaczyć więcej

Donice podświetlane

Czy wiedziałeś/łaś, że kolor światła ma szczególne znaczenie na samopoczucie roślin? Oświetlenie ledowe o barwie ciemnoczerwonej to światło wysokoenergetyczne dostarczające chlorofilowi dużą ilość energii niezbędnej do intensywnej fotosyntezy. Wszystko zależy jednak również od mocy strumienia światła. Badania prowadzone przez naukowców potwierdzają fakt, że oświetlenie LED pozytywnie wpływa na wzrost i rozwój roślin. Jakby tego było mało, donice podświetlane produkowane są w nowoczesnych formach, które cieszą oczy ich posiadaczy!

Nawożenie

Aby nasze rośliny w doniczkach plastikowych, glinianych, ceramicznych, czy drewnianych miał możliwość dobrego rozwoju i pięknego kwitnięcia to potrzebują pokarmu. Warto zaznajomić się z podstawami nawożenia oraz z potrzebami konkretnej odmiany roślin, ponieważ różne rośliny potrzebują różnych nawozów. Na przykład iglaki będą wymagały znacznie mniej potasu niż kwitnące pelargonie, czy surfinie.

Rośliny posadzone w podłożu na bazie torfu będą wymagały nawożenia po upływie sześciu tygodni, gdy wyczerpie się zapas substancji odżywczych, natomiast rosnące w ziemi trzeba zacząć nawozić dopiero po trzech miesiącach. Najprostszym sposobem nawożenia roślin w pojemnikach jest zastosowanie już w czasie sadzenia wolno uwalniającego się do gleby nawozu, w ilości wystarczającej na cały sezon wegetacyjny. W przeciwnym wypadku musimy się liczyć z koniecznością nawożenia co tydzień przez całe lato – najprościej jest stosować płynny lub krystaliczny nawóz podczas podlewania. Warto zaznaczyć, że nawóz z większością ilością potasu warto wprowadzić prawie zaraz po posadzeniu roślin kwitnących dla lepszego rozwoju kwiatów.

Ustawienie doniczek

Odpowiednie ustawienie pojemników ma znaczący wpływ na pielęgnacje i wygląd roślin. Ograniczymy częstość podlewania umieszczając pojemniki w osłoniętym miejscu, które nie nagrzewa się nadmiernie i gdzie pada cień w najgorętszej porze dnia. Wiele łatwych w uprawie roślin będzie dobrze rosnąć w takich warunkach. Pojemniki na słonecznym ogrodzie, czy balkonie najlepiej ustawić razem, aby ułatwić podlewanie, a ziemię w nich warto przykryć warstwą kamyków lub rozdrobnionej kory, aby zmniejszyć parowanie. W cienistych miejscach sadzimy w pojemnikach niekłopotliwe w uprawie, dobrze znoszące cień rośliny, takie jak begonia stale kwitnąca, fuksja, niecierpek, bratek, pierwiosnek i funkia, choć w celu ochrony funkii trzeba będzie zapewne stosować środek odstraszający ślimaki.

 

To dopiero początek, wiele różnych porad dotyczących ogrodu i doniczek znajdziesz na naszym blogu.

Doniczki plastikowe

Doniczki ceramiczne

Doniczki gliniane

Doniczki drewniane

Doniczki betonowe

Doniczki kamienne