Ciekawi legendy doniczek?

Doniczki

Historia doniczek prawdopodobnie rozpoczęła się tak, że w pewnym obozowisku przy jaskini pra, pra, pra człowiek rzucił w kąt łupkę po kokosie, w którym z czasem nazbierało się dość kurzu i ziemi wraz z nasionkiem, które przypadkowo spadło z niesionej rośliny. Po jakimś czasie z tej łupinki zaczęła wyrastać roślina i tak zaczęła się historia doniczek. Ludzie zorientowali się, że wystarczy jakiś pojemnik, do którego można wsypać trochę ziemi i umieścić w niej nasiono lub roślinę, żeby przenieść z jednego miejsca na drugie skarby prehistorycznej ziemi. W późniejszych czasach doniczki znacznie ewoluowały poprzez doniczki kamienne, drewniane, gliniane, ceramiczne, aby gdy pojawiły się tworzywa sztuczne zaistnieć jako plastikowe.

Dzisiaj nie wyobrażamy sobie naszego balkonu, czy tarasu bez doniczek. Są wszędzie, czy to z kwiatami na parapecie czy z krzewami przed urzędami. Obecne formy doniczek pozwalają na hodowanie własnych warzyw oraz ziół na własnych balkonach, czego jesteśmy wielkimi zwolennikami. Dzięki pomysłowym rozwiązaniom nie jest problemem hodowanie własnych pomidorów, nawet gdy nie mamy swojego ogrodu. Jedno jest pewne, zawsze dostarczają mnóstwo przyjemności, przy sadzeniu i przesadzaniu oraz w późniejszym podziwianiu efektów swojej pracy.

Nawożenie

Aby nasze rośliny w doniczkach plastikowych, glinianych, ceramicznych, czy drewnianych miał możliwość dobrego rozwoju i pięknego kwitnięcia potrzebują pokarmu. Warto zaznajomić się z podstawami nawożenia oraz z potrzebami konkretnej odmiany roślin, ponieważ różne rośliny potrzebują różnych nawozów. Na przykład iglaki będą wymagały znacznie mniej potasu niż kwitnące pelargonie, czy surfinie.

Rośliny posadzone w podłożu na bazie torfu będą wymagały nawożenia po upływie sześciu tygodni, gdy wyczerpie się zapas substancji odżywczych, natomiast rosnące w ziemi trzeba zacząć nawozić dopiero po trzech miesiącach. Najprostszym sposobem nawożenia roślin w pojemnikach jest zastosowanie już w czasie sadzenia wolno uwalniającego się do gleby nawozu, w ilości wystarczającej na cały sezon wegetacyjny. W przeciwnym wypadku musimy się liczyć z koniecznością nawożenia co tydzień przez całe lato – najprościej jest stosować płynny lub krystaliczny nawóz podczas podlewania. Warto zaznaczyć, że nawóz z większością ilością potasu warto wprowadzić prawie zaraz po posadzeniu roślin kwitnących dla lepszego rozwoju kwiatów.

Ustawianie doniczek

Odpowiednie ustawienie pojemników ma znaczący wpływ na pielęgnacje i wygląd roślin. Ograniczymy częstość podlewania umieszczając pojemniki w osłoniętym miejscu, które nie nagrzewa się nadmiernie i gdzie pada cień w najgorętszej porze dnia. Wiele łatwych w uprawie roślin będzie dobrze rosnąć w takich warunkach. Pojemniki na słonecznym ogrodzie, czy balkonie najlepiej ustawić razem, aby ułatwić podlewanie, a ziemię w nich warto przykryć warstwą kamyków lub rozdrobnionej kory, aby zmniejszyć parowanie. W cienistych miejscach sadzimy w pojemnikach niekłopotliwe w uprawie, dobrze znoszące cień rośliny, takie jak begonia stale kwitnąca, fuksja, niecierpek, bratek, pierwiosnek i funkia, choć w celu ochrony funkii trzeba będzie zapewne stosować środek odstraszający ślimaki.

To dopiero początek, wiele różnych porad dotyczących ogrodu i doniczek znajdziesz na naszym blogu.

Doniczki plastikowe

Doniczki ceramiczne

Doniczki gliniane

Doniczki drewniane

Doniczki betonowe

Doniczki kamienne