Doniczki drewniane

Doniczki drewniane jak sama nazwa wskazuje wykonuje się z drewna. Obecnie można spotkać przeróżne formy tych doniczek, od prostych klasycznych doniczek impregnowanych ciśnieniowo robionych w stolarskich warsztatach, przez piękne rękodzieła, po piękne formy wykonywane w wydrążonych pniach drzew lub kłodach przez artystów ludowych.

Zrób to sam

Aby wykonać taką doniczkę wystarczy dobry pomysłu i trochę wolnego czasu. Niczym skomplikowanym jest skręcenie kilku listewek ze sobą tworząc równoległobok, do tego dokręcić dno, całość zabezpieczyć impregnatem, włożyć folię i sadzić! Polecamy również wykonanie podobnej konstrukcji doniczki z palet. Innym sposobem jest użycie młotka i dłuta do obróbki kawałka kłody – szczególnie warto zrobić taką doniczkę z brzozy! Drewno poddaje się i wybacza sporo błędów. Spotkać też można coraz częściej można już same osłonki, czyli ozdobne pojemniki na doniczki, wykonane z szyszek, patyczków, listewek, kory oraz innych rzeczy które po prostu można znaleźć w lesie. Więcej pomysłów oraz inspiracji znajdziecie na naszym blogu.

Doniczki z palet można dosłownie wykonać w kilka minut. Wystarczy uciąć część, która będzie zawierała 3 klocki do których są przymocowane po dwie deski z każdej strony. Do tego mocujemy od spodu deskę, szlifujemy wyłożyć folią od środka i pomalować. Bardzo prosty i tani sposób na efektowną dekorację.

Pielęgnacja

Warto tutaj zaznaczyć, że jeśli chcemy aby taka doniczka służyła nam przez długie lata to musimy pamiętać o odpowiedniej impregnacji oraz przygotowaniu przed sadzeniem roślin. Takie zabiegi wystarczą niewiele pracy. Wystarczy od wewnętrznej strony wyłożyć powierzchnię folią, tak ażeby część drewna nie stykała się ziemią i nie ulegała naturalnemu próchnieniu. Jeśli chodzi o impregnacje to warto raz na kilka lat zabezpieczyć impregnatem lub lakierem naszą doniczkę. Dzięki takiemu zabiegowi powierzchnia będzie zabezpieczona przed słońcem, wodą i będzie wyglądać dobrze przez długi czas.