Doniczki do storczyków

Doniczki oraz osłonki do storczyków to paleta barw i wzorów. Przy wyborze odpowiedniej doniczki plastikowej, czy ceramicznej należy kierować się kilkoma zasadami o czym będzie ten wpis.

Najczęściej spotykaną formą doniczki, jest ta którą widzimy podczas zakupów, czyli doniczki plastikowa produkcyjna. Charakteryzuje się ona bezbarwnym kolorem i bardzo dużą transparentnością. Od takiej doniczki zaczniemy krótki przewodnik po pojemnikach do sadzenia storczyków.

Storczyki to jedna z najładniejszych roślin, które można hodować w domu lub w mieszkaniu. Ich pielęgnacja nie należy jednak do łatwych, ponieważ to bardzo wymagające rośliny. Jakie doniczki wybrać do storczyków? Zapraszamy do lektury!

Doniczki do storczyków – co wybrać?

Storczyki to wymagające rośliny. Doniczki do storczyków zazwyczaj są przezroczyste, z uwagi na duże wymagania świetlne liści oraz korzeni tych roślin. Przezroczyste doniczki pomogą Ci kontrolować stan zdrowia rośliny oraz obserwować na bieżąco wygląd ich korzeni. Doniczki do storczyków koniecznie muszą zawierać otwory na spodzie, aby w doniczce nie magazynowała się niepotrzebna woda. Storczyki pięknie wyglądają w okrągłych doniczkach, popularne są również modele z podwyższeniami.

Doniczki do storczyków – ciekawe pomysły

Na rynku jest dostępnych wiele modeli doniczek do storczyków. Warto zainwestować w doniczki wyposażone w plastikowe transparentne osłonki wykończone dekoracyjnym ażurem, które pięknie komponują się z kwiatami. Jeśli marzy Ci się kilka storczyków, najlepiej je rozsadzić osobno lub zainwestować w doniczkę kilkukomorową, tak, by każda roślina miała własne miejsce dla korzeni. Jednym z nowszych rozwiązań są doniczki samo podlewające, które składają się z dwóch pojemników i są wyposażone w wygodny system, który pozwoli Twojej roślinie na całoroczne piękne kwitnienie.

Przeźroczysta doniczka

Czyli najczęstsze pytanie, mit, czy prawda? To zależy od storczyka. Phalaenopsis, czyli najpopularniejszego storczyka powinniśmy trzymać w doniczce plastikowej z dostępem do światła, tak aby do korzeni docierało słońce. Dzięki temu utrudniamy rozwój patogenów, a orchidea lepiej nam rośnie. Natomiast odmiany takie jak Oncidium, Cymbidium, Cambria, Dendrobium wcale nie muszą mieć przeźroczystych doniczek, które są uważane przez wielu, za element obowiązkowy przy hodowli tych kwiatów.

Czy przeźroczysta czy nie, ale za to musimy pamiętać, że wszystkie rodzaje storczyków nie lubią przesadzania, potrzebują bardzo dobrze napowietrzoną doniczkę w której nie może stać woda.

Osłonka a doniczka

Osłonka to jak nazwa wskazuje coś co osłania doniczkę. To pojemnik zewnętrzny bez dziurek, czyli z  atrybutem który automatycznie dyskwalifikuje do sadzenia storczyka. Aby umieścić  storczyka potrzebujemy doniczki plastikowej, którą dopiero umieszczamy w środku.

Osłonki do storczyków mogą mieć już różne kolory i nie muszą być wcale przeźroczyste. Warto jednak zwrócić uwagę aby  phalaenopsisy miały te przeźroczyste. Typowe produkty mają charakterystyczny ścięty stożek wewnątrz osłonki, który pozwala na łatwe odprowadzenie nadmiaru wody po kąpieli wodnej, czy podlewaniu storczyka. Pamiętajcie, że korzenie absolutnie nie mogą stać w wodzie!

Osłonki już nie muszą być wcale plastikowe, ale mogą być wyrobione również z gliny, gipsu, szkła, betonu, etc.

Przesadzanie storczyków

Najlepiej jest kiedy kupujemy już orchidee w doniczce, gdzie nie widać jeszcze dużej ilości korzeni, to znak, że storczyk ma jeszcze miejsce na wzrost i nie trzeba go będzie szybko przesadzać. Przede wszystkim nie przesadzamy podczas kwitnienia oraz zabieramy się do tego dopiero po przekwitnięciu oraz wtedy, kiedy korzenie zaczną wychodzić „górą” doniczki.

Wybór nowej doniczki nie powinien być problematyczny, znajdziecie je w każdym sklepie ogrodniczym. Gdy już trafimy do odpowiedniego sklepu ogrodniczego to wybieramy doniczkę tylko o rozmiar lekko większy niż posiadamy teraz, aby naszej roślinie nie było za luźno, gdyż storczyki nie lubią mieć dużo miejsca.

Po zakupie doniczki plastikowej zabieramy się za wybór podłoża do storczyków , którym może być mieszania chipsów kokosowych, perlitu, węgla drzewnego oraz innych wynalazków. My polecamy podłoże z kory piniowej, które sprawdziliśmy na naszych orchideach i wraz z naszymi klientami możemy się podpisać pod nim obiema rękami.

W pierwszej dobrze przygotowujemy miejsce do przesadzania – zawsze warto podłożyć gazety bądź robić to na zewnątrz, aby zaoszczędzić sobie problemów ze sprzątaniem. W pierwszej kolejności wyciągamy storczyka z doniczki i delikatnie oczyszczamy korzenie z pozostałości poprzedniego podłoża. W nowej doniczce lekko zakrywamy spód nowym podłożem i umieszczamy w doniczce plastikowej naszą orchidee. Dosypujemy powoli kolejne porcje podłoża lekko potrząsając doniczką i oklepując ją. Ma to nam pozwolić na umieszczenie w jak najdokładniej kory pomiędzy korzeniami rośliny. Namaczamy, podlewamy nowe podłoże i gotowe – możemy już w spokoju czekać na kolejne pąki naszego storczyka.

Pielęgnacja i podlewanie storczyka

W naszej pracy spotykamy się z wieloma teoriami podlewania, namaczania oraz zwilżania storczyków. My doradzamy i preferujemy cotygodniowe namaczanie storczyków w kąpieli wodnej z nawozem do storczyków lub kwiatów kwitnących. Tutaj możemy się pochwalić naszym autorskim nawozem do kwiatów kwitnących Activ Garden, który ma masę chelatów, które mają rewelacyjny wpływ na rośliny. Można też użyć pałeczek do storczyków, aby nie pamiętać przy każdym podlewaniu o nawozie. Dodatkowo między moczeniami spryskujemy liście wodą co kilka dni. W bardziej suchych pomieszczeniach warto częściej namaczać, podlewać lub zraszać, gdyż musimy mieć na względzie, że  przede wszystkim nie możemy dopuścić, aby podłoże nie przeschło całkowicie! Niektórzy podlewają częściej, ale mniejszą ilością wody. Warto w tym miejscu zaznaczyć, żebyśmy nie starali się zagłaskać storczyka. Te rośliny nie lubią zbyt dużej opieki. Istotne jest to aby wprowadzić, pewną systematyczność i stałe warunki. Storczyki mogą się zaadoptować do pewnych niedogodności, ale z pewnością nie będą dobrze reagować na ciągłe zmiany.

Podsumowanie

Białe, żółte, różowe, fioletowe, czy jeszcze inne storczyki zawsze kupione w pewnych źródłach lepiej rosną. Tradycyjne sklepy ogrodnicze zawsze mają świeższe rośliny oraz opiekują się nimi osoby, które mają doświadczenie. Ryzyko, że kupiony storczyk w centrum ogrodniczym nam zwiędnie jest znacznie mniejsze niż te zakupione w marketach.

Tak czy inaczej życzmy pięknych roślin i całej masy pąków!