Świeże zioła w kuchni to aromatyczny dodatek do potraw oraz estetyczna zielona ozdoba w domu lub w mieszkaniu. Jak dbać o zioła w doniczkach? Kiedy je sadzić? Podpowiadamy jak zmienić swoją kuchnię w aromatyczną przestrzeń pełną ziół!
Zioła w doniczkach – jak je sadzić?
Jeśli marzą Ci się zioła w doniczkach w mieszkaniu lub w domu, najpierw warto się dowiedzieć, jak je sadzić. Każdy gatunek powinien posiadać swoją osobną doniczkę, skrzynkę lub pojemnik, o minimalnej średnicy równej około 10 centymetrów. Dno pojemnika powinno zawierać otwory, którymi będzie spływał nadmiar wody, a także warstwę drenażu. Najlepsza ziemia do ziół to specjalnie dedykowane podłoże, które jest przepuszczalne dla powietrza oraz wody.
Zioła w doniczkach – które gatunki można hodować w domu?
Do samodzielnej hodowli nadają się takie gatunki ziół jak mięta, lubczyk, koperek, szałwia, majeranek, bazylia, oregano, tymianek, pietruszka oraz szczypiorek.
Dla ziół szkodliwy jest zarówno niedomiar wody, jak i nadmiar, dlatego należy je podlewać codziennie, ale w niewielkich ilościach. Przykładem zioła, które lubi dużą wilgotność gleby, jest lubczyk. Natomiast oregano, bazylia i majeranek, to zioła, które preferują suchą ziemię, wystarczy je podlewać raz na tydzień, by się zdrowo rozwijały.
Wiesz już, które gatunki nadadzą się na początek. A jak pielęgnować zioła?
Pielęgnacja ziół składa się z kilku etapów. Są to:
- Nawożenie
- Podlewanie
- Usuwanie uszkodzonych lub chorych fragmentów roślin
- Zbieranie plonów
Zioła mogą być nawożone wyciągami DIY, na przykład z pokrzywy. Aby rośliny się rozwijały, należy regularnie usuwać ich uszkodzone lub chore fragmenty. Ważne jest także regularne podcinanie wierzchołków, czyli zbieranie plonów.
Najpopularniejsze zioła do hodowli domowej
Najpopularniejsze zioła hodowane w mieszkaniach i domach to bazylia oraz szczypiorek. Bazylię należy zasiać wczesną wiosną, natomiast szczypiorek można wyhodować z cebuli dymki. Jeśli zależy Ci na różnorodnych gatunkach ziół, pamiętaj, by najpierw zapoznać się z ich wymaganiami dotyczącymi podlewania i warunków świetlnych. Nie wszystkie odmiany są ciepłolubne!