Zielone piękno i zdrowie w Twoim domu

Zioła mają niezwykły wpływ na życie ludzkie. Stosowane są w medycynie, stanowią niekonwencjonalne ozdoby domu, wykorzystać je można także przy produkcji kosmetyków.

Dbając o dobry nastrój warto jest zaopatrzyć się w liczne zioła, które hodowane są w doniczkach. Nic tak podkreśla nietuzinkowego charakteru wnętrza, jak zadbany, dobrze pielęgnowane rośliny. Rośliny cieszą oko a ich obecność sprzyja relaksowi.

Rośliny idealnie do mieszkań

Poszukując właściwych roślin do mieszkań, zazwyczaj wybieramy te o niewielkich rozmiarach. Ważną kwestią jest łatwość ich utrzymanie ,dlatego przez długi czas w domach rządziły sukulenty. Jednak czasami poszukujemy roślin o nieco bardziej imponujących rozmiarach, niebanalnym kształcie, oraz pięknym zapachu czy kolorze. Spośród dużych roślin doniczkowych dobrym wyborem jest fikus benjamina. Znany także pod nazwą figowiec, nie jest trudny w uprawie i rośnie stosunkowo szybko. W krótkim czasie osiąga imponujące rozmiary, przeznaczony jest więc do dużych wnętrz. Jest rośliną lubiącą światło, dlatego należy zadbać o odpowiednie nasłonecznienie miejsca w którym będzie się znajdować. Jeżeli postawimy go na ciemnym stanowisku, liście szybko zaczną żółknąć i odpadać. Ciekawym pomysłem na nietuzinkową roślinę doniczkową jest palma. Choć może kojarzyć się z czasami PRLu, odpowiednio zaaranżowana  stanie się pięknym elementem wystroju. Nie jest rośliną wymagającą, a jej egzotyczna uroda przypomina zbliżające się wakacjach. Jest rośliną lubiącą światło, lecz jeśli znajduje się w ciepłym pomieszczeniu, może stać także w półcieniu. Nie lubi drastycznych spadków temperatury, dlatego lepiej nie umieszczać jej na korytarzu w okolicy balkonu. Kolejną imponującą rośliną, którą można hodować w doniczkach jest skrzydłokwiat. Istnieje bardzo wiele odmian tego gatunku, a każda z nich zachwyca swoją urodą. Niezaprzeczalną korzyścią z posiadania tej rośliny w domu są jej właściwość oczyszczania powietrza. Obecnie renesans przeżywa także monstera. To bardzo znana roślina która przez pewien czas straciła swoją popularność. Obecnie stanowi niezwykle modny dodatek do nowoczesnych pomieszczeń.

Zielone piękno

Obok niezaprzeczalnych walorów estetycznych rośliny mają także dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie. Liczne zioła można z powodzeniem zastosować w kosmetyce. Ich bogactwo z łatwością da się w odkryć w domowym zaciszu. Są niezastąpione w pielęgnacji skóry, mają wpływ odmładzający a także zmniejszają łojotok. Do cery suchej można z powodzeniem wykorzystać okład z ogórecznika, pietruszki, mniszka lekarskiego czy siemienia lnianego. Bardzo popularne są przepisy pokazujące w jaki sposób przygotować z tych roślin maseczki. Do cery tłustej z kolei idealnie nada się pokrzywa, len, łubin a także siemię lniane. Dla cery wrażliwej warto skorzystać ze zbawiennego wpływu pietruszki, rojnika oraz szczawiu. Cera dojrzała wymaga troskliwej pielęgnacji, jaką zapewnia maseczka z mniszka lekarskiego czy czarnego bzu. Dla miłośników relaksującej kąpieli interesującą propozycję stanowią kąpiele ziołowe. Dla odprężenia najlepiej jest przygotować sobie napar z liśćmi chmielu, rumianku lipy czy jaśminu. Właściwości oczyszczające będzie posiadała woda z melisą oraz rumiankiem czy płatkami róży. Wszystkie rośliny i zioła użyte do zabiegów pielęgnacyjnych wcześniej mogą stanowić dekoracje mieszkania, a zasadzone w doniczkach. w każdej chwili będą pod ręką do wykorzystania.