Zielona ściana w salonie

Zielona ściana w salonie

Pokój dzienny, salon czy sypialnia to miejsca wypoczynku i relaksu. Powinniśmy dbać w nich nie tylko o estetykę, ale także o detale sprzyjające regeneracji po całym dniu pracy.

Salon to wizytówka każdego gospodarza domu. Pragniemy więc, aby był schludny, elegancki, zgodny z naszym stylem i modny pod kątem najnowszych trendów lub naszych upodobań. Elementem stałym każdego salonu są, w mniejszym lub większym zakresie, zielone rośliny podkreślające piękno mieszkania. Zapominamy jednak często, że rośliny to nie tylko piękne wnętrze. To znacznie więcej. 

Zielona ściana to nie tylko ozdoba

Przede wszystkim to świeże powietrze, odpowiednia jego wilgotność, wyciszenie. Naukowcy udowodnili, że duża ilość roślin w domu oczyszcza powietrze, dba o właściwą jego jakość, wilgotność, a to zaś sprzyja wyciszeniu, dobremu nastojowi, a ponadto zwiększa efektywność pracy i wypoczynku. Jednymi z najlepiej działających na powietrze w domach czy mieszkaniach roślinami są chamedora, skrzydłokwiat, sansewieria , paprotka czy alokacja.

Zielona ściana do domu

Najnowszym, pięknym i efektywnym rozwiązaniem do domów i mieszkań są zielone ściany. Coraz chętniej wykorzystywane w salonach nie tylko ze względu na ich piękno i design. Fakt, ogrody wertykalne przykuje uwagę każdego gościa, zachwyci znawców aranżacji wnętrz, zainspiruje. Jednak to doskonałe rozwiązanie do przechowywania w wygodny sposób dużej ilości roślin bez zajmowania dużej ilości miejsca. Sprawdzi się świetnie w niewielkich mieszkaniach, szczególnie jeśli ich właściciele kochają rośliny, ale brak miejsca uniemożliwia ich posiadanie. Na zielonej ścianie zmieści się kilkanaście do kilkudziesięciu roślin. Pionowe ogrody to również aranżacje w klimacie biofilii – czyli idei dążenia do wzmacniania więzi człowieka z naturą, w otoczeniu której człowiek czuje się najlepiej. Stwarza ona bowiem dla nas najbardziej optymalne warunki do pracy i odpoczynku. 

Doniczki do zielonych ścian mają wbudowane odpowiednie systemy, które pozwalają łatwo i szybko pielęgnować rośliny, szybko je podlewać. Nie będziesz więc musiał poświęcać więcej kilkudziesięciu minut na nawodnienie roślin w całym salonie. Ogród wertykalny w pewnym stopniu zrobi to za Ciebie.

Zielone elewacje zostały opracowane przez profesora Stanleya Harta White’a z Uniwersytetu Illinois w latach 1931-1938. Jednak to Patrick Blanc jest najbardziej znanym z propagowania designu zielonych ścian projektantem. Dziś, ogrody wertykalne choć nie są standardem aranżacji, coraz częściej zdobią wnętrza mieszkań i domów. 

Jak komponować zielone ściany

Warto pamiętać przy projektowaniu zielonej ściany w salonie, by umieścić na niej rośliny odpowiednie do stanowiska w jakim się znajdzie. Jeśli to bardziej słoneczna strona skorzystaj z roślin z żelaza jak sansewieria – istnieje ich wiele odmian, a także egzotyczne gatunki jak żyworódka pierzasta, aloes czy grubosz, a także ananasowate.

Do półcienistych miejsc lub jasnych o rozproszonym świetle (te są najbardziej wskazane dla większości roślin) poleca się alokacje, calathee, krotony, paprotki i wiszące ceropegie czy hoje. Właściwymi do cienistych stanowisk będą bluszcze, sansevierie, które niezależnie od stanowiska dobrze się sprawdzą w każdym pomieszczeniu, a także skrzydłokwiat, zielistka.

Ogrody wertykalne to element aranżacji, który sprawdzi się zarówno w nowoczesnych wnętrzach, przełamują awangardę i doskonale kontrastują z ciemnymi kolorami jak granat, antracyt i czerń, które dominują w tego rodzaju wystroju. Ale to także piękne dopełnienie stylizowanych, klimatycznych retro. Na tle jasnych ścian wyglądają efektownie i przytulnie.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom znajdziesz duże i małe zielone ściany do swojego salonu. Możesz zaaranżować całe ściany jak i ich fragmenty. W każdym z nich dostrzeżesz piękno i odkryjesz swój salonu na nowo.

 

Sprawdź doniczki do zielonych ścian w sklepie naszogrodniczy.pl