Zdrowotne zioła, które wychodujesz w swojej doniczce

Zbawienny wpływ ziół na ludzkie zdrowie znany jest od zarania dziejów. Dawniej gdy medycyna nie była tak rozwinięta jak obecnie, ludzie leczyli różne schorzenia za pomocą sekretnych właściwości tych roślin. Jeżeli chcemy posiadać swoją własną ziołową apteczkę w domu, warto dowiedzieć się jakie zioła wpływają na nasze zdrowie.

Przyrządzanie leczniczych mikstur

Znajdujące się na parapecie domowe zioła można przyrządzać na wiele sposobów. To na jaką metodę przygotowania ziół się zdecydujemy, uzależnione jest od rodzaju schorzenia, na które chcemy mieć wpływ.

Najpopularniejszą metodą przyrządzania ziół jest napar. Jest to rodzaj roztworu który pozwala wydobyć cenne substancje z ziół. Rośliny zalewa się gorącą wodą, a przygotowaną mieszaninę trzyma pod przykryciem aż do jej ostygnięcia. Najlepiej jest odcedzić przygotowany napar, ale można także pić z jego zawartością. Napar nadaje się do spożycia, jest więc idealny w wszelkiego rodzaju bólach żołądka, czy też uspokojenia nerwów. Inną metodą jest wykorzystanie go do różnego rodzaju kompresów, którymi układa się bolące miejsce. Metodą pokrewną  jest odwar.  Rezultatem także jest płynna postać ziół,  Jednak sposób przyrządzania jest zupełnie inny.  Zioła zalewa się zimną wodą,  a następnie pod przykryciem doprowadza do wrzenia.  Zależnie od tego jakie zioła zostało wykorzystane, oraz jaką siłą odwaru chcemy osiągnąć,  mieszankę powinno się gotować w czasie od 5 do 30 minut.  Popularną formą przyrządzania ziół jest także nalewka.  Do jej zrobienia  niezbędny jest alkohol zazwyczaj wykorzystujemy ten 70%.  Wybrane i zioła zalewa się nim,  i odstawia na jakiś czas.  Po upłynięciu określonego terminu,  alkohol wraz z  dobroczynnym substancjami, które wytrącił się z roślin należy odcedzić i wlać do butelek.  Innym rodzajem przyrządzania ziół, który także może zostać spożywany,  jest ocet ziołowy.  Rośliny Zalewa się octem winnym lub owocowym,  oraz odkłada na odpowiedni czas.  Po jego upływie również należy zlać substancję, jaka utworzyła się w tym czasie. Sposobem na wykorzystywanie ziół, używanymi zewnętrznie jest maska.  Stosuje  się ją najczęściej w formie układu na włosy aby polepszyć ich kondycję.

Lecznicze zioła

Liczne zioła stosowane do polepszenia kondycji oraz samopoczucia, można hodować w domu, wykorzystując do tego niezawodne doniczki.  Ziołowy ogród rosnący na parapecie, w klimatycznych doniczkach, stanie się także pięknym elementem mieszkania.  Najpopularniejszych roślin Jakie można hodować w domu należy rumianek.  Napar z jego kwiatów działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo oraz przeciwalergicznie.  Napar łagodzi nagłości a także bóle miesiączkowe. Inną rośliną, którą z powodzeniem można hodować w doniczce jest krwawnik.  Doceniony właściwościami jest hamowanie krwawienia a także zwiększenie wydzielania żółci i soków żołądkowych Ponadto działa przeciwzapalnie oraz bakteriobójczo. Niezwykle popularna w domowym ogródkach jest zajęta.  Roślina o bardzo przyjemnym zapachu,  wypita w formie naparu, pobudza soki żołądkowe i ułatwia trawienie.  Z nią to najczęściej hoduje się szałwie,  której właściwości docenią szczególnie osoby posiadające problemy z dziąsłami.  Jej działanie koi ból który może wywołać na przykład wyrzynanie się zębów.  Rośliną o  o pięknym zapachu,  który ma także dobroczynny wpływ na nasze zdrowie jest macierzanka.  Powoduje ona  ulgę w przypadku skaleczeń a także ból głowy czy migreny.  Jest niezastąpiona do opatrywania ran, przynosi także ulgą po urządzeniach przez owady.