Zakładanie trawnika jesienią

Jesień dom dobry czas do wysiewu trawy

Kiedy już upały przeminą i w naszym kraju zaczyna coraz więcej pojawiać się opadów, a dzień staje się coraz krótszy, to znak, że idzie jesień. Ta pora roku to doskonały czas do zakładania trawników, mimo, że słońca coraz mniej. 

Wybierz odpowiednie nasiona traw na trawa.pro

W internecie chodzi legenda, że z wysiewem nasion traw należy poczekać do jesieni, a nie siać w lecie. Naszym zdaniem, lato to też dobry czas do tego typu prac ogrodowych – pod warunkiem, że zadbamy o odpowiednią wilgotność podłoża.  Wracając do jesieni, będzie po prostu prościej – jest kilka składowych, które przekładają się na to, że amatorom ogrodnictwa, szczególnie tym początkującym założenie trawnika pójdzie lepiej właśnie w tym okresie. Powody dla których trawnik zakładać jesienia

 • brak upałów

 • gleba tak szybko nie przesycha

 • niższe temperatury i nie tak już mocno operujące słońce sprawią, że podłoże będzie przez większą ilość będzie posiadało odpowiednią wilgotność do kiełkowania roślinwiększa ilość opadów

 • jesień powinna być bardziej wilgotna, dzięki czemu nie musimy ciągle podlewać trawnika brak burz

 • gwałtowne oberwanie chmury bardzo często doprowadza do wymywania nasion, przez co pojawiają się puste miejsca w darni – efekt wiosenny – nie czekajcie z zakładaniem trawnika na wiosnę, gdy zrobicie to jesienią, to już w nowym sezonie będziecie cieszyć się zieloną murawą, przez zimę rośliny się zakorzenią i po nowym roku będą nadawały się do użytkowania. 

Jaki nawóz do zakładania trawnika jesienią?

Specjalne nawozy do wysiewu nasion trawy opierają się o fosfor, który sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego. Zawarty w takich nawozach azot zazwyczaj jest szybko przyswajalny, dzięki czemu, do zimy powinien zostać „zużyty”. Jeżeli wysuwasz bardzo późno trawę, to lepiej użyj nawozu jesiennego lub poczekaj z nawożeniem do wiosny. Podany źle azot jesienią spowoduje, że rośliny zaczną intensywnie rosnąć, ich uwodnienie będzie większe, a co za tym idzie ryzyko ich przemarznięcia będzie dużo większe. Warto o tym pamietać w szczególności, gdy mamy donczynieniau z młodymi roślinami, które bardzo szybko mogą nam „powypadać”.

Jak założyć trawnik jesienią

Czynności przy zakładaniu trawnika jesienią nie różnią się od tych czynności, które musimy wykonać wiosną. 

 • Przygotuj glebę

 • stwórz optymalne warunki do rozwoju darni. Podłoże powinno być zasobne oraz luźne. Możesz dodać piasku do tworzenia podłoża. 

 • Wyrównaj przestrzeń – jeśli nie masz niwelatora do tego, to użyj odwróconej palety i ciągnij za sobą na sznurku 🙂

 • Odczekaj trochę i usuń chwasty, które szybko wystartują

 • Wysiej trawę w zruszone podłoże 

 • Lekko przegrab – zmieszaj nasiona z podłożem – możesz również zasypać nasiona przygotowanym podłożemUbij lub zwałuj podłoże 

 • Obficie podlej, chyba że spodziewany jest deszcz – wtedy nie musisz tego robić.

Nawóz do siewu trawy

Co z nawozem? To w zależności jaki nawóz używasz. Najlepiej Wysiać nawóz ok 7-10 dni przed wysiewem, wtedy ziemia będzie zasobniejsza i zmniejszamy ryzyko spalenia młodych roślin. Jeżeli mamy dobry nawóz bez „ostrego” azotu możemy wysiać go razem z nasionami, tylko lepiej uważać z ilością i nie wysiać za dużo! 

Sprawdź jakie nasiona traw wybrać – http://doniczki-plastikowe.pl/najlepsza-trawa