Zakładanie trawnika

Zakładanie trawnika

Pokaż mi swój trawnik, a powiem Ci jakim jesteś ogrodnikiem – bo wbrew pozorom piękny trawnik to nie jest prosta sprawa. Na podstawie jego jakości i estetyki, można bardzo dużo powiedzieć o umiejętnościach ogrodniczych jego właściciela. W tym artykule napiszemy zatem co nieco, o tworzeniu pięknych trawników. 

Siew trawy to nie tylko same wysianie nasion. Im więcej czasu poświęcimy na przygotowanie terenu i zaplanowanie całej operacji, tym sprawniej i szybciej wykonamy prace ogrodowe, a efekt będzie satysfakcjonujący.

Rozpoczynając planowanie należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

  • odchwaszczanie
  • przygotowanie podłoża
  • nawożenie 
  • siew nasion
  • wałowanie 
  • podlewanie 

odchwaszczanie

W miejscach, gdzie chcemy założyć trawnik, zazwyczaj rosną już rośliny – trawy, chwasty, polne kwiaty, etc. Idealny trawnik nie lubi nieproszonych gości. Najlepszym rozwiązaniem jest spryskanie obszaru na których chcemy założyć trawnik środkiem totalnym (może to być naturalny środek oparty na kwasach). Po przeprowadzeniu tego zabiegu, należy odczekać, aż wszystkie chwasty obumrą, a następnie przekopać ziemię i wygrabić pozostałości roślin. Ten zabieg jest bardzo ważny. Jeśli nie zadziałamy w ten sposób zapobiegawczo, później mogą wystąpić problemy w postaci nawracającego wzrostu chwastów jednoliściennych, których usunięcie z murawy jest kłopotliwe.

przygotowanie podłoża

Trawa najbardziej lubi żyzne i luźne gleby. Jeżeli mamy na swoim terenie ciężkie podłoże, warto do jego przygotowania pod siew, użyć piasku i wymieszać go z ziemią. Z drugiej strony, jeśli mamy bardzo piaszczyste podłoże, to zdecydowanie polecamy nawiezienie humusu na działkę!

Mając już odpowiednią warstwę gleby, należy przystąpić do starannego wyrównania terenu. Im więcej czasu na to poświęcimy, tym lepszy będzie efekt końcowy. Jeżeli nie mamy możliwości skorzystania z niwelatorów, możemy domowym sposobem, użyć odwróconej palety, którą lekko dociążymy i do której mocujemy sznurek, aby można było ją przeciągać po ziemi. Należy jednak pamiętać, że podczas tego zabiegu, deski palety powinny być ułożone prostopadle do kierunku ciągnięcia. Po takich pracach, powinniśmy odczekać kilka tygodni, aż ziemia się uleży – jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, wystarczy mocniej ubić ziemię paletą.

nawożenie

Co ogrodnik to inna teoria. Jedni sieją nawóz około tydzień przed wysiewem trawy, inni  razem z nasionami. Moim zdaniem zarówno pierwszy, jak i drugi sposób jest dobry. Osobiście doradzam aplikację nawozu nieco wcześniej, ze względu na czas potrzebny na rozłożenie nawozu. Jeżeli nie mamy na to czasu, i chcemy przyspieszyć prace nad trawnikiem, należy bardzo uważać przy wysiewie nawozu wysokoazotowego wraz z nasionami. Duża dawka azotu może poprzepalać młode, dopiero co kiełkujące rośliny. Doskonałym rozwiązaniem jest zatem użycie nawozu Innbio w wygodnym sprayerze. Jest to naturalny preparat, który nie przypali nam roślin, ale pomoże roślinom dobrze skiełkować, użyźni glebę oraz dostarczy wartościowych pierwiastków do podłoża i wody!

siew trawy

Najważniejsze jest wybór dobrych nasion. Inna trawa powinna być zasiana na terenie silnie nasłonecznionym, inna na działce zacienionej przez większość dnia, a jeszcze inna, jeśli trawnik wokół domu będzie mocno eksportowany np. przez bawiące się dzieci.

Nie wiesz jakie nasiona wybrać? Sprawdź nasz artykuł! 

Mając nasiona wybranej trawy, należy odpowiednio ustawić siewnik lub w przypadku siewu ręcznego sprawdzić, jak gęste pokrycie ma nastąpić. Najlepiej odmierzyć 10m2 obszaru, który chcemy zasiać i i odważyć 200-250g trawy, po czym zgodnie z instrukcją obsiać teren. Dobrym i sprawdzonym sposobem jest podzielenie nasion trawy na 2 równe części i wysiew wzdłuż, a  następnie wszerz działki. W ten sposób uzyskamy odpowiednio gęsty trawnik. O czym należy pamiętać? Siejemy trawę w lekko zruszoną ziemię! 

Następnie grabimy obsiany teren lub przysypujemy nasiona ziemią oraz wałujemy – ubijamy.

wałowanie 

Nie zostawiamy nasion na wierzchu.

 Może to spowodować ich przeschniecie, wypłukanie przez deszcz lub wydziobanie przez ptaki. Jeżeli mamy nieduży obszar i problemem staje się wypożyczenie wału, to wystarczy nam deska. Najlepiej wybrać szeroką i o długości ok 1m. Do końców deski przywiązujemy sznurki w taki sposób, aby można było je trzymać w rękach nie schylając się, w momencie, gdy deska leży na ziemi. Kładziemy deskę na obsianej glebie, przyciskamy butem, ubijając, unosimy deskę i przesuwamy się dalej, aż do momentu ubicia całego trawnika.

podlewanie

W pierwszych kilku tygodniach bardzo ważne jest, aby nie przesuszyć gleby. Nasiona potrzebują wilgoci do kiełkowania, a młode rośliny nie mają wykształconego systemu korzeniowego, aby pobierać H2O. Nie można określić jak często podlewać młody trawnik, jest to zależne o wilgotności, temperatury, etc. Ważne jednak, aby pamiętać o regularności podlewania i dbaniu o stałej jego wilgotności.

koszenie

Pierwsze źdźbła po wysiewie, zauważymy podczas ciepłych dni w których temperatura sięga powyżej 20°, nawet po 4 lub 5 dniach. Najszybciej wschodzą mieszanki traw uniwersalne, typu sport oraz te zalecane do renowacji. Wolniej wschodzą trawy ozdobne oraz te które są przeznaczone na tereny suche. Najwolniej w pojawiają się trawy przeznaczone na tereny rekreacyjne z dużą zawartością kostrzewy czerwonej i owczej.

Do chwili trzeciego koszenia nie zaleca się stosowania nawozów lub oprysków na młodą trawę. Pierwsze koszenie najlepiej przeprowadzić, gdy jej wysokość sięga około 10 cm. Skraca się jej wówczas o 1/3 długości. Drugie koszenie pozwala skosić trawę do 4 cm, a kolejne do docelowej wysokości według zamysłu ogrodnika.

Tych kilka prosty kroków, pozwoli Wam na stworzenie wymarzonego zielonego dywanu, który będzie miejscem zabaw, odpoczynku i przede wszystkim ozdobą każdego domu.