Wysokie kwiaty doniczkowe

Wysokie kwiaty doniczkowe

Dekorowanie domu roślinami jest relaksem dla każdego miłośnika zieleni. Każdy, kto kupuje rośliny wie, że kwiaty doniczkowe w domu to nie tylko estetyka, ale tez pożyteczność dla domowników. Zieleń uspokaja, wycisza, a wiele roślin dodatkowo oczyszcza powietrze. 

W zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać, po takie rośliny sięgamy i aranżujemy je w naszych domach czy mieszkaniach. Na wybór często wpływa też styl wnętrza i ilość miejsca.

Dzisiaj jednak skupimy się na tych największych okazach, bo czy to duże, czy małe mieszkanie zawsze znajdzie się miejsce na chociażby jeden wysoki kwiat doniczkowy.

Wysokie rośliny „wydłużają” wnętrza. Stwarzają efekt dżungli, nawet jeśli pomieszczenie jest niewielkie, sprawiają, że robi się wewnątrz przytulnie.

Skrzydłokwiat

Wśród tych większych okazów, warto polecić przede wszystkim skrzydłokwiat. Istnieje wiele jego odmian. Jeden, mieć lancetowate, soczyście zielone liście, podczas gdy w innym przypadku liście będą miały metaliczny srebrny połysk jak w odmianie Sweet Chico. Według badań przeprowadzonych przez NASA to roślina, która najlepiej spośród znanych nam gatunków, oczyszcza powietrze. Skrzydłokwiat to roślina o gęstym i zwartym pokroju. Podczas kwitnienia posiada białe kwiaty, które mogą kwitnąć przez długi okres. Z ogonków liściowych wyrastają wydłużone liście o widocznym wklęśniętym unerwieniu, co dodaje roślinie estetycznej klasy. Osiąga nawet ponad metr wysokości. Jego pielęgnacja jest prosta. 

 • Stanowisko: półcieniste lub o rozproszonym świetle
 • Podlewanie: lekko wilgotne, uważaj aby nie przelać rośliny, zimą wyjątkowo oszczędnie i wilgotną ściereczką wycieraj liście z kurzu
 • Podłoże: uniwersalne, przepuszczalne

Calatea

Kolejnym wysokim kwiatem doniczkowym – dodatkiem zieleni w domu jest jedna z odmian Calatei. Niektóre z roślin tego gatunku mają naprawdę imponujące rozmiary i stanowią tropikalny dodatek do luksusowych, eleganckich wnętrz. Dobrym przykładem jest Calathea Orbifolia. Posiada duże, owalne liście sięgające nawet 35 cm szerokości. Ulistnienie jest bardzo dekoracyjne – szaro-zielone i zielone pasy ułożone naprzemiennie z centralnego nerwu rozkładają się na boki niczym namalowane pędzlem. Roślina może osiągnąć w warunkach domowych około 90 cm wysokości.

 • Stanowisko: Jasne o rozproszonym świetle.
 • Podlewanie: Ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Warto postawić doniczkę na podstawce z wodą i kamyczkami.  Roślina lubi regularne zraszanie letnią, przegotowaną wodą.
 • Podłoże: Próchnicze, dobrze przepuszczalne, zdrenowane, o lekko kwaśnym odczynie.
 • Nawożenie: od wiosny do jesieni, raz na dwa tygodnie.

Monstera

Cieszącym oko okazem jest monstera. To egzotyczna roślina o dużych liściach z wyraźnymi głębokimi wcięciami w linii brzegowej. Po kilku latach może osiągnąć nawet 2,5 metra wysokości *mniej więcej potrzebuje na to 8-10 lat). Przyrosty roczne tej rośliny to 2-4 sztuki. Jej wzrost jest więc dość wolny. Jak na tropikalną roślinę przystało lubi wilgotne powietrze i regularne podlewanie. Wnosi do pomieszczeń wyjątkowo egzotyczny klimat.

 • Stanowisko: rozproszone światło
 • Podłoże: torfowe, przepuszczalne
 • Podlewanie: umiarkowane, latem podlewamy ją raz w tygodniu i zraszamy liście, zimą podlewamy raz na dwa tygodnie
 • Nawożenie: co 2-3 tygodnie nawozem do roślin zielonych

Philodendron

Wysokim, osiągającym do 50 cm, kwiatem jest Philodendron Golden Dragon. Jego nazwa pochodzi od skojarzenia kształtu liści ze smoczą łuską. jest prostą w uprawie rośliną. Dzięki dodatkowym palikom umieszczonym w donicy, będzie się pięknie piąć. To elegancki okaz do salonu lub sypialni, ale projektanci wykorzystują je również do kompozycji w eleganckich hotelach.

 • Stanowisko: jasne, ze światłem rozproszonym
 • Podlewanie: regularne, umiarkowane, po lekkim przeschnięciu
 • Podłoże: lekkie, przepuszczalne
 • Nawożenie: w okresie od wiosny do jesieni nawozem dla roślin zielonych

Anthurium

Jednym z naszych ulubieńców jest Anthurium Clarinervium. Jest to roślina luksusowa, rzadko spotykana. Posiada sercowate, duże liście o ciemnej, niemal czarnej barwie i widoczne białe unerwienie, będące główną dekoracją rośliny. Kwitnie, wypuszczając długie pędy ponad liście z kolbiastymi kwiatami.

 • Stanowisko: jasne, ale rozproszone lub półcieniste
 • Podłoże: wilgotne, ale przepuszczalne, próchnicze
 • Nawożenie: raz na 3 tygodnie nawozem do roślin zielonych

W dużych pomieszczeniach możesz takich, wysokich roślin, skumulować kilka, tworząc piękną zieloną i prywatną dżunglę. Jednak małe mieszkania również wyglądają pięknie, jeśli w ich przestrzenie wkradną się wysokie okazy zieleni. Pamiętaj, że zieleń i natura w Twoim otoczeniu to samo dobro.