Woda z własnego ujęcia – czy takie rozwiązanie się opłaca?

Coraz więcej osób zastanawia się nad wykopaniem własnych studni. Obecnie coraz modniejszy stał się styl życia oparty na ekologii i samowystarczalności. Dlatego postanowiliśmy przypatrzeć się nowej modzie i postaramy się odpowiedzieć na pytanie: czy pobieranie wody z własnego ujęcia jest opłacalne? Z pewnością duże znaczenie ma tutaj zastosowanie pompy hydroforowej.

Własna studnia – czy to dobry pomysł?

Niektórzy skarżą się na smak wody kranowej. No cóż nie należy ona do najpyszniejszych, szczególnie, że podczas procesu oczyszczania stosuje się duże ilości chloru. Oczywiście taka woda nie jest szkodliwa, jednak jej smak pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście można kupować wodę mineralną w butelkach, ale bądźmy szczerzy takie rozwiązanie generuje tylko dużą ilość plastiku, a jak wiadomo rozkłada się on setki lat. Z tego punktu widzenia tradycyjne pozyskiwanie wody z własnego ujęcia wydaje się być dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem, że podziemne źródło nie jest zanieczyszczone. Do tego celu można wykorzystać studnię, która znajduje się już na naszym terenie. Można również zdecydować się na wykop nowej studni. W ten sposób można zaoszczędzić na rachunkach, a jednocześnie zrobić coś pożytecznego dla środowiska, gdyż nie marnujemy już i tak niedużych zasobów wody pitnej. Żeby móc zaoszczędzić trzeba również zainwestować. Tu kluczowe znaczenie mają pompy hydroforowe.

Pompa hydroforowa – co warto wiedzieć?

Pompa hydroforowa to urządzenie, którego zadaniem jest pompowanie czystej pitnej wody. Tutaj oczywiście kluczowe znaczenie ma głębokość. Sprawdza się ona do studni kręgowej bądź też studni wierconej. Jednak tutaj znaczenie ma głębokość studni, która nie powinna być większa niż 8 metrów. Warto wiedzieć, że pompy hydroforowe sprawdzają się również tam, gdzie podłączenie instalacji wodno-kanalizacyjnej do nowych domów byłoby bardzo kosztowne. Tutaj można wykonać własne ujęcia wody. Pompę hydroforową należy dobrać do studni, np. ze studni kopanej wodę można czerpać stosując pompy odśrodkowe. Są one umieszczane w danym pomieszczeniu, np. piwnicy. Posiadają specjalny rurociąg ssący, który pobiera wodę. Należy znaleźć odpowiednie zestawy hydroforowe. Trzeba wiedzieć, że nad zwierciadłem wody umieszczona jest poduszka sprężonego powietrza, zatem wraz z rozpoczęciem poboru powietrze wypycha wodę ze studni. Wybierając nowoczesne systemy nie trzeba obawiać się hałasu, gdyż pompy hydroforowe najnowszej generacji są stosunkowo ciche.

Studnia – czy to się opłaca?

Studnia może być jedynym źródłem wody. Może być również wykorzystywana tylko i wyłącznie do podlewania ogródka. Oczywiście taka inwestycja wiąże się z kosztami, które wynoszą ok. 300 zł za metr odwiertu. Ponadto trzeba dokupić pompę głębinową i pompę hydroforową. Po takiej inwestycji zaczyna się już realne oszczędzanie, gdyż wodę możemy już pobierać za darmo. Warto jeszcze pamiętać, że należy sprawdzić czy na planie zagospodarowania została umieszczona studia. Jeśli nie, to należy ten zamiar zgłosić w starostwie powiatowym.

Oszczędność na najwyższym poziomie, czyli jak wykorzystać deszczówkę?

O tym, że ilość źródeł wody pitnej wciąż maleje już wspominaliśmy. Dlatego warto zdecydować się na zbiornik wody deszczowej. Trzeba znaleźć odpowiedni zbiornik, w którym będzie ona magazynowana. Otóż taką wodę deszczową można wykorzystać do podlewania ogródka, czy też pojenia zwierząt gospodarczych bądź prania ręcznego. Oczywiście jakość wody deszczowej nie zawsze jest najlepsza i zależy ona od wielu czynników, począwszy od pokrycia dachu, aż do głębokości posadowienia zbiornika. Woda deszczowa może być wykorzystywana jako woda pitna, pod warunkiem jej odpowiedniej filtracji. Do tego celu stosuje się filtry przepływowe. Zanieczyszczenia są w nich odseparowane od głównego strumienia wody. Następnie odpływają do odbiornika w którym znajdują się zanieczyszczenia. Można również wybrać filtry zbierające. Mają one zastosowanie w małych instalacjach. Sposób działania filtrów zbierających jest bardzo prosty. Wyłapują one zanieczyszczenia i umieszczają je w specjalnych studzienkach.

Warto stawiać na zdrowy i ekologiczny styl życia. Zatem własne źródło wody w postaci studni jest świetnym wyborem. Tam, gdzie niemożliwe jest jej wykonanie można zdecydować się na wodę z deszczówki.