Trawa dla domowego kota
Koty uważane są za jednych z przyjaciół ludzi. Udomowione, wymagają nie tylko naszej opieki i miłości, ale także odpowiednich warunków, które w sprzyjający sposób będą imitowały im naturę. Dlaczego trawa dla kotów jest tak ważna?
Domowe koty spędzają 60% czasu na pielęgnacji futra. Trawa którą zjadają, usprawnia trawienie i umożliwia pozbycie się kłaczków połkniętych przez kota. To nie tylko kwestia udogodnienia – to ważne, gdyż zakłaczony żołądek kota może być przyczyną choroby, a nawet uduszenia się pupila. Warto więc zadbać o to, by kot mógł opróżnić (wyczyścić) swój brzuszek w prosty sposób. Usuwa w ten sposób nie tylko kulki włosowe, ale też oczyszcza organizm z resztek niestrawionego jedzenia i z nadmiaru żółci w żołądku. Ponadto, twierdzi się, że koty jedząc trawę pozyskują z niej inne minerały czy witaminy, a w szczególności kwas foliowy, który bierze udział w syntezie hemoglobiny i pomaga wytwarzać czerwone krwinki. Nie dostarczysz im tego skłądnika w mięsie, dlatego warto zadbać o trawę dla kota.
Zauważyłeś kiedyś, że twój kot podgryza rośliny domowe? Uważaj! Nie wszystkie są dobre dla zwierząt. Istnieje wiele odmian, które dla domowych zwierzaków bywają trujące. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest trawa dla kota wysiewana w domu. Mając dostęp do niej, kot przestanie gryźć Twoje kwiaty, co wyjdzie na dobre i Tobie i jemu.
Skład trawy dla kota
Trawa dla kota nie jest specjalnym gatunkiem. To mieszanka roślinek trawiastych takich jak trawa cypryjska, zielistka Sternberga i różne gatunki zbóż.
Zielistka wywołuje u kota mdłości. To ważne działanie, gdyż w ten sposób powoduje wymioty i umożliwia kotu pozbycie się połkniętych kłaków. Wadą tej roślinki jest to, że magazynuje zanieczyszczenia z powietrza, więc dostarcza je do organizmu kota np. nikotynę. Zboża są bardzo odpowiednimi roślinami na trawy dla kota domowego. Takie jak pszenica czy jęczmień, są łatwe w uprawie i skuszą każdego czworonożnego pupila.
Jaką trawę wybrać?
Wybierając nasiona do wysiania dla kota w domu, należy zwrócić uwagę na to, aby nie byłą zbyt twarda i ostra, gdyż może poranić koci język czy dziąsła, a nawet przełyk. Ważne z punktu widzenia czasochłonności jej uprawy jest to, aby była to prosta w pielęgnacji odmiana i rosła szybko. Ponadto, istotne, aby nasiona pochodziły z upraw bez oprysków chemicznych.
Najprostszą i najbardziej skuteczną jest owies. Prosty w uprawie, miękki i spełniający wszystkie wspomniane powyżej warunki, by stać się odpowiednią przekąską dla Twojego kota. W takiej mieszance może znaleść się też jęczmień i żyto.
Trawa powinna zawierać także odpowiednie podłoże – najlepiej rozluźnione wermikulitem oraz absorbentem, który wchłonie wodę z podlewania. Grunt, by korzenie nie zaczęły gnić.
Zwracaj uwagę na to jaką trawę do wysiewu kupujesz. Nie każda jest dobra dla kota. W popularnych dyskontach czy sklepach budowlanych trawa dla kota może by mieszanką, która zawiera nasiona roślin niebezpiecznych jak np. Cibora zmienna, zwana papirusikiem). Jeśli nie jesteś pewny czy dokonasz właściwego wyboru, najpewniej skorzystaj z mieszanki zbóż, pamiętając jedynie, by pochodziły z ekologicznych upraw bez chemicznych oprysków.
Trawy wprowadzaj dla młodych kociąt dopiero po 4 miesiącu ich życia. Zachowaj także ostrożność w przypadku starszych kotów, których układ pokarmowy może być podrażniony przez choroby.
Wybierając właściwa trawę dla swojego pupila zadbasz o swój spokój, zachowując inne roślinki bez ponadgryzanych brzegów oraz o zdrowie dla swojego kota. Zwracając uwagę na kilka szczegółów szybko się okaże, że to proste i satysfakcjonujące.