Samo podlewające doniczki – hit sezonu!

Samo podlewające doniczki to rozwiązanie, które pomoże Ci cieszyć się pięknymi roślinami w domu przez cały rok. Tego typu donice sprawdzają się świetnie między innymi jako doniczki do storczyków! Dlaczego warto w nie zainwestować? Jak działa system samo podlewający? Zapraszamy do lektury!

Samo podlewające doniczki – jak to działa?

Doniczki wyposażone w system samo podlewający zbudowane są z dwóch pojemników. Dolny jest wykonany z mrożonego szkła i służy przechowywaniu wody, natomiast górny to przezroczysta doniczka, służąca do przechowywania rośliny. Obie części należy połączyć ze sobą nylonowym sznurkiem, dzięki temu roślina będzie mogła pobierać odpowiednią dla ilość wody. Innym rodzajem doniczek z nawodnieniem są doniczki z podwójnym dnem, które zalewa się większą ilością wody, a rośliny same korzystają z zapasów – przykładem mogą być donice – skrzynki rato case.

Jakie są zalety samo podlewających doniczek?

Doniczki samo podlewające to idealne rozwiązanie dla fanów storczyków, które mają duże wymagania pielęgnacyjne. Dzięki oryginalnej konstrukcji korzenie nie mają bezpośredniego kontaktu z wodą i nie są narażone na gnicie. Wodę wystarczy dolewać raz w tygodniu, by zapewnić roślinie wymaganą ilość, dzięki temu można cieszyć się jej pięknem cały rok!

Jak wybrać dobrą doniczkę?

Zanim wybierzesz doniczkę, zastanów się nad miejscem dla rośliny. W przypadku storczyków powinno to być miejsce dobrze oświetlone, ale w oddali od kaloryfera. Najlepiej wybrać parapet po wschodniej lub południowo-zachodniej stronie domu lub mieszkania, tak, by roślina miała dużo naturalnego światła, ale się nie przypalała.

Dobre doniczki do storczyków to modele przezroczyste, wyposażone w specjalne transparentne osłonki. Dzięki nim nie tylko możemy obserwować na bieżąco stan zdrowia rośliny,  ale też zapewnić jej korzeniom niezbędną ilość światła. Doniczki powinny zawierać otwory w podstawie lub być wyposażone w podwyższenia i samo podlewający system, by zapewnić kwiatom odpowiednią pielęgnację.

Ile kosztują samo podlewające doniczki?

Koszt pojedynczej doniczki wyposażonej w samo podlewający system to od kilkudziesięciu złotych w górę. Rozmiar doniczki warto dostosować do rośliny, a w przypadku potrzeby rozsadzenia, przenieść ją do większego naczynia. To świetne rozwiązanie dla osób, które często wyjeżdżają, ponieważ w trakcie nieobecności nowoczesna doniczka dba o roślinę i zapewnia jej dokładnie tyle wody, ile ona potrzebuje!