Jak przesadzać kwiaty doniczkowe pokojowe?

Jak przesadzać kwiaty doniczkowe pokojowe?

Zacznijmy od kaktusów, kaktusy i inne sukulenty to twardziele. Latami można ich nie przenosić do innych po­jemników, ale jeśli już się zdecydujemy, wtedy też pięknie odwdzięczą się szczególnie jeżeli zostaną umieszczone w specjalnym dla nich podłożu z drobnym płukanym żwirem Ziemia KRONEN do kaktusów i suchulentów.

Paprocie będą bujne i zielone w ziemi próch­niczej z dodatkiem glinki, a rośliny zielone – palmy, draceny w luźnym, przepuszczalnym, gruzełkowatym podłożu KRONEN Ziemia do palm.

Mniej uważni obserwatorzy życia na tarasach i balkonach powinni wiosenne przesadzanie zaplanować nie rzadziej, niż raz na trzy lata. Potrzebują tego i kwiaty doniczkowe kwitnące i te o ozdobnych liściach.

Biały osad na powierzchni ziemi w doniczce to najczęściej nie żadna choroba, lecz alarm na przesadzenie rośliny. Ziemia działa jak filtr i osadza się na niej kamień, czyli inaczej wapienny osad. W ziemi z takim balastem roślinom żyje się źle, zatem… do dzieła!

Przeprowadzając rośliny do nowego pojem­nika, nie wolno przesadzić z jego wielkością. Z reguły wystarcza doniczka o średnicy większej o dwa do czterech centymetrów od poprzedniej, może być nieznacznie głębsza.

Przesadzając usuwamy spomiędzy korzeni starą ziemię i sadzimy je w zupełnie nową. Należy przygotować podłoże odpowiednie dla danej grupy roślin, lub ziemię uniwersalną z nawilżaczem. Nie wolno zapomnieć o nawożeniu, najlepiej nawozem długodziała­jącym  do roślin pokojowych, zielonych i kwitnących. W każdym pojemniku powinien być drenaż, a w dnie dziurka do odprowadza­nia nadmiaru wody.

Podlewanie storczyków

Zalanie korzeni i podtopienie przynosi więcej szkody, niż krótka przerwa w podlewaniu.

Prawie wszystkie storczyki to epifity – rosną na drzewach. Podłoże dla ich korzeni jest bardzo ważne. Najlepiej czują się w kompozy­cji frakcjonowanej kory śródziemnomorskiej, czipsów i włókien kokosowych, środowisku przepuszczalnym o dużych przestrzeniach pow­ietrznych. Taki skład zawiera KRONEN Substrat do storczyków. Nawilżane rzadko, co ok. 10 dni, najlepiej poprzez zanurzenie całej doniczki na 40 min. w wodzie o temperaturze pokojowej lub roztworze odżywki, odwdzięczą się długim, pięknym kwitnieniem.

Pierwsze podlewanie storczyków lub moczenie bryły korzeniowej wykonujemy nie wcześniej niż po trzech tygodniach od posadzenia.

Przy przesadzaniu należy uważać, żeby nie uszkodzić korzeni. Zranione lub połamane usu­wać zdezynfekowanym sekatorem, a miejsce uszkodzone najlepiej zabezpieczyć sproszkowanym węglem drzewnym. Podłoże delikat­nie dosypywać do doniczki z umieszczonymi uprzednio korzonkami. Storczyki epifityczne lubią przezroczyste pojemniki i wolną przestrzeń pod denkiem doniczki.

tekst na podstawie PORADNIK PODŁOŻA 2018 firmy LASLAND sp. z o.o.