Rośliny do doniczek

Jak i co sadzić i przede wszystkim kiedy. Kilka ważnych porad i uwag dotyczących obsad doniczek, aby nasz ogród i taras wyglądały pięknie przez cały rok.

Rośliny do doniczek

Dzięki uprawianym w pojemnikach roślinom można zmienić wygląd ogrodu dosłownie w kilka chwil. Jesteśmy w stanie z łatwością ożywić brzydkie ściany, podkreślić urodę roślin na grządkach, zasłonić włazy kanalizacji lub wprowadzić powiew egzotyki, ustawiając donice z wrażliwymi na mróz roślinami – jednorocznymi bądź wnoszonym i na zimę do domu lub szklarni.

Uprawa w pojemnikach pozwala uniknąć przekopywania ziemi i umożliwia wstawienie roślin w miejsce, gdzie nie jest możliwe sadzenie do gruntu. Rośliny tak posadzone należy za to regularnie podlewać, nawozić i usuwać przekwitłe kwiaty, nie wspominając już o konieczności wnoszenia roślin niezimujących do domu oraz izolacji termicznej donic pozostających na dworze.

W pojemnikach można uprawiać najróżniejsze rośliny, ale najczęściej bywają w nich sadzone atrakcyjne przez krótki czas rośliny cebulowe lub wrażliwe rośliny jednoroczne, dwu- lub wieloletnie. W przypadku roślin wieloletnich szczególnie ważny jest dobór pod kątem ograniczenia prac związanych z pielęgnacją. Najodpowiedniejsze są rośliny zdolne przetrwać każdą pogodę – od letniej suszy do jesiennych wiatrów. Trzeba też pamiętać, że ich korzenie są bardziej narażone na wpływ czynników zewnętrznych niż korzenie roślin rosnących w glebie.

Rośliny wiosenne

Wiosenne kolory wspaniale ożywią nasz ogród po zimie. Posadzone jesienią w doniczkach bratki, pierwiosnki (prymule) czy stokrotki rozkwitną na wiosnę. Takie kompozycje możemy uzupełnić o rośliny cebulowymi, takimi jak szafirki, hiacynty, krokusy, niskie żonkile i cebulice. Wiosną ustawmy je w wyeksponowanym miejscu. Kiedy przekwitną najwcześniejsze kwiaty cebulowe, zastąpmy je tulipanami. Odmiany niskiego tulipana Greiga, np. 'Red Riding Hood’, są szczególnie odpowiednie do uprawy w pojemnikach.

Dekoracyjność wielu odmian podkreślają nakrapiane liście. Jeśli zależy nam, by rośliny doniczkowe zdobiły ogród przez długi czas, możemy posadzić cebule kilku kwitnących w różnym czasie gatunków w tym samym pojemniku. Jeżeli natomiast chodzi o możliwie najszybsze ozdobienie ogrodu, kupujmy kwiaty już z pąkami. Rośliny zielne mogą także stanowić kompozycyjne uzupełnienie rosnących tam krzewów i drzew. Dzięki fioletowym krokusom donica z klonem palmowym wcześniej będzie wyglądać atrakcyjnie, zaś ciemne barwy bratków pięknie uzupełnią białe gwiazdkowate kwiaty kwitnącej wczesną wiosną magnolii gwiaździstej – jednej z niewielu magnolii o pokroju dostatecznie zwartym, by uprawiać je w pojemnikach. Oba te krzewy wymagają osłoniętego miejsca.

Rośliny letnie

Kiedy minie niebezpieczeństwo przymrozków, usuńmy pojemniki z wiosennymi kwiatami i zastąpmy je roślinami wieloletnimi. Dobrym sposobem jest przygotowanie kompozycji w produkcyjnych doniczkach plastikowych i wymienianie samych wkładów.

Pielęgnacja tradycyjnych kwiatów do pojemników, takich jak płożąca się lobelia (stroiczka), jest czasochłonna, ponieważ wymagają one stałej wilgotności gleby, co może oznaczać konieczność podlewania dwa razy dziennie. Wybierając łatwe w uprawie rośliny, które znoszą czasowe przesuszenie podłoża, możemy bez większego wysiłku cieszyć się ich kwiatami aż do pierwszych przymrozków. Warto zwrócić uwagę również na zyskujące na popularności trawy ozdobne, które dzięki swojej różnorodności i barwności coraz częściej zdobią ogrody, tarasy i balkony.

Prostym sposobem ożywienia grządki jest „posadzenie” w ziemi doniczek wraz z rosnącymi w nich wrażliwymi egzotycznymi roślinami wieloletnimi, takimi jak paciorecznik (kanna) czy zaślaz (klonik).

Rośliny jesienne

Gdy nadchodzą zimniejsze dnie z mniejszą ilością słonecznych godzin część roślin traci wigor, a co za tym idzie stają się mniej atrakcyjne. Z tego względu należy znów zrobić roszadę w donicach. Na miejsce pelargonii, czy surfinii można umieścić piękne wrzosy, żurawki, kapusty ozdobne, bluszcze, cyprysiki, zimozielone hebe oraz inne barwne jesienne rośliny. Warto zwrócić uwagę na kompozycje z chryzantem. Te rośliny tylko w naszym kraju jest uważana jako kwiat cmentarny. Na zachodzi Europy można je spotkać przed domami, biurami oraz na skwerach w miastach. Takie dekoracje jesienne można uzupełnić w kolorowe i ozdobne dynie. Takie kompozycje szczególnie zyskują na atrakcyjności w poranki, kiedy przymrozek oszroni całość, a słońce roziskrzy promieniami rośliny.

Rośliny zimowe

Gdy spanie śnieg w nasze donice możemy wsadzić z wszelkiego rodzaju rośliny odporne na mróz, takiej jak cyprysiki, tuje, świerki oraz inne iglaki. Przyozdobione bombkami będą stanowiły piękną ozdobę na święta. Zimą nie możemy zapomnieć o ciemierniku, który kwitnie nawet przed Wigilią i z tego względu nazywany jest różą Bożego narodzenia. Należy również wspomnieć o charakterystycznej Gwieździe Betlejemskiej, czyli poinsecji charakterystycznej roślinie, która zdobi wiele wnętrz w okresie świąt. Niestety jest wrażliwa na mrów i nie możemy jej trzymać na zewnątrz tak jak to ma miejsce na np. Wyspach Kanaryjskich, gdzie całe klomby i ronda w okresie 24 Grudnia są ozdobione tymi kwiatami.

Kupowanie roślin

Letnie rośliny rabatowe można nabyć w różnej postaci. Mniej więcej od połowy wiosny w sklepach ogrodniczych można kupić pojedyncze rośliny w doniczkach, a także palety złożone z małych doniczek z sadzonkami. W jakiejkolwiek postaci kupujemy rośliny, wybierajmy tylko zdrowe okazy. Ziemia w doniczkach powinna być wilgotna. Dorosłe rośliny powinny mieć dużo pąków, ale niewiele rozwiniętych kwiatów. Zbyt wczesne kwitnienie nie zawsze jest objawem zdrowia. Sadzenie roślin w zagęszczeniu i wywołana tym konkurencja o substancje odżywcze, wodę i miejsce jest jednym ze sposobów uzyskania wczesnego kwitnienia.