Podpowiadamy jak pozbyć się mszyc z kwiatów doniczkowych!

Mszyce potrafią być prawdziwą plagą. Szkodniki te żerują na roślinach, zaburzając ich rozwój, osłabiając je i zwiększając ich podatność na infekcje. Jak pozbyć się mszyc z kwiatów doniczkowych? Które sposoby są skuteczne? Podpowiadamy!

Inwazja w ogrodzie – jak pozbyć się mszyc z kwiatów doniczkowych?

W Twoim ogrodzie zalęgły się mszyce? Nie potrafisz uporać się z plagą, która niszczy Twoje rośliny doniczkowe? Inwazja mszyc jest groźna, ponieważ te insekty namnażają się bardzo szybko, powodując trudne do naprawienia szkody. Wskutek ataku mszyc rośliny są osłabione, nie dają plonów i tracą naturalną odporność na infekcje. Mogą także skarłowacieć. Jak pozbyć się mszyc z kwiatów doniczkowych?

Jak pozbyć się mszyc z kwiatów doniczkowych? Sprawdzone sposoby na pozbycie się plagi intruzów w ogródku lub na balkonie!

Mszyce wysysają soki z takich elementów rośliny jak kwiatostan, czy pęd. Roznoszą także choroby wirusowe. Mimo że są niepozorne i niewielkie, to bardzo groźne szkodniki, zarówno doniczkowych roślin domowych, jak i balkonowych. Aby się ich pozbyć, warto wypróbować kilka domowych sposobów. Im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej dla zdrowia Twoich roślin doniczkowych!

Sposoby na mszyce, to:

  • Wywar z cebuli – oprysk z cebuli to jeden z najskuteczniejszych sposobów na mszyce. Wystarczy pokroić cebulę na kawałki i gotować je około 30 minut. Po wystygnięciu miksturą można spryskiwać miejsca, w których gromadzą się insekty. To prosty i skuteczny sposób na to, by pozbyć się plagi!
  • Oprysk z tytoniu – inny sposób na mszyce to domowej roboty oprysk z tytoniu. Należy zalać gorącą wodą około 100 g tytoniu i odstawić miksturę na 24 godziny. Po tym czasie oprysk trzeba rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:2. Aby poprawić skuteczność oprysku, można dodatkowo dodać do niego jeszcze szare mydło lub mydło potasowe ogrodnicze.
  • Wyciąg z mlecza – oprysk na mszyce DIY można zrobić także z mniszka lekarskiego. Należy zalać letnią wodą liście oraz łodygi mlecza i pozostawić na 3 godziny. Jeszcze tego samego dnia można spryskać wywarem rośliny doniczkowe i pozbyć się mszyc!
  • Oprysk skutecznym środkiem owadobójczym

Inne metody na zapobieganie inwazji mszyc, to sadzenie w pobliżu roślin takich gatunków, których te owady nie lubią. Na mszyce odstraszająco działa np. czosnek oraz mięta.

Mszyce w ziemii

Naprawdopodobniej nie mszyce, tylko ziemiórki – małe muszki, które wychodzą z ziemii – sprawdź nasz artykuł o ziemiórkach https://naszogrodniczy.pl/ziemiorki-jak-zwalczac