odstraszacz kotów – co wybrać?

Jaki jest skuteczny odstraszacz kotów?

To pytanie zadaje sobie wiele osób posiadających ogród. Nieproszeni mali goście często potrafią nie tylko zabrudzić nasze działki, ale także zniszczyć nasze rośliny.

Mamy do wyboru kilka możliwości. Jedną z nich jest pies, ze swojego doświadczenia polecam. Odkąd Mango zagościła w naszym domu rodzinnym, to koty zaczęły omijać nasze podwórko szerokim łukiem. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na takiego naturalnego wroga. Pozostałe to rośliny odstraszające koty oraz granulowany preparat na koty lub spray.

Rośliny odstraszające koty

Natura wyposażyła nas w rośliny, których zapachu nie lubią koty. Jeżeli miewasz często problematycznych miałczących gości, to powinieneś posadzić je na swojej działce. Proponujemy 5 roślin, których nie lubią koty – zaznacza, że nie zawsze te naturalne sposoby na koty są skuteczne, ale zawsze warto spróbować.

Coleus Canina

To roślina która może występować pod nazwą Colus Caninus lub Plactranthus Caninus. Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów na koty w ogrodzie. To wieloletnia roślina z rodzin jasnotowatych, w wolnym tłumaczeniu na język polski to „odpieprz się”. Już sama nazwa wskazuje jakie ma przeznaczenie. Wiele osób poleca ją do walki z psami, kotami i innymi zwierzętami takimi jak kuny, wiewiórki, króliki, lisy, etc. Kwitnie tworząc niebieskie kwiaty, które wyglądają prześlicznie. Coleus może być z powodzenim używany jako roślina ozdobna również dzięki swoim ładnym liściom. Niestety ze względu w ostatnich latach przez okazjonalne duże mrozy, bez pokrywy śnieżnej, wiele Coleusów mogło przemarznąć.

Kocanka włoska – Magii

Roślina, która zapachem do złudzenia przypomina znaną przyprawę Magii. W języku angielskim funkcjonuje jako Curry Plant. Kocanka jest świetną rośliną do potraw mięsnych, ryb, oraz warzyw. Ta roślina ma też wiele zastosowań leczniczych, jest dobra na migreny, bole mięśni, etc. Kocanka włoska w naszym klimacie występuje jako roślina jednoroczna, ale można ją przechować w kuchni przez sezon zimowy. Doskonale nadaje się do sadzenia w doniczkach ceramicznych, czy doniczkach plastikowych.

Lawenda wąskolistna

Lawenda, to przez wielu jest uważana za jeden z symbolów francuskiej Prowansji, która ma przemiły zapach. Jej zaletą nie tylko są piękne kwiaty i zapach, ale to, że odstrasza odstraszająca kleszcze, komary, koty, psy. Koty nie lubią zapachu lawendy, dla tego między innymi wykorzystuje się ją do tworzenia repelentów na psy i koty. Można ją wykorzystać do tworzenia urokliwych szpalerów wokół rabat, czy płotów, co będzie stanowiło barierę, która będzie bardzo niechętnie przekraczana przez zwierzęta.

Ruta zwyczajna

Roślina, która jest bardzo znana osobom, które prowadzą ziołowe ogrody. Tworzy się z niej soki oraz olejki eteryczne o przemiłym zapachu. Ten aromat jest bardzo dobry sposobem na pozbycie się kotów z ogrodu. Ruta rośnie do 50 cm i jest rośliną wieloletnią, która posiada ciemnozielone pierzaste listki. Ruta kwitnie w maju żółtozielonymi kwiatkami.

Bodziszek bałkański

Bodziszek bałkański, zwany również korzeniastym jest niską, kępiastą byliną, która charakteryzuje się bujnym wzrostem. Jej różowawe, wchodzące w czerwień kwiaty cieszą nasze oko od kwietnia do początku czerwca, ale za to przez cały sezon posiada zielone, omszone listki. Gdy są posadzone w słonecznych miejscach wydzielają, po dotknięciu ich, bardzo aromatyczny zapach, który nie jest przyjemny dla kotów.

Preparat na koty

Jeżeli naturale preparaty zawodzą, należy posłużyć się chemicznymi specyfikami. Na rynku dostępnych jest wiele repelentów, które mają za zadanie trzymać koty, psy i krety daleko od naszych ogrodów, czy działek. Jednym z nich jest preparat granulowany Bros. Wystarczy posypać miejsca, w których bywają koty lub wytyczyć granicę wokół naszej działki. Wielu naszych klientów wraca po ten produkt, polecając go innym. Posiada jednak jedną wadę, mianowicie nie jest odporny na warunki atmosferyczne. Działa dłużej niż spray (który jest zmywany od razu) na psy i koty, ale przy po kilku deszczach należy powtórzyć zabieg.

Brak roślin wabiących koty

Kolejną sprawą o której należy pamiętać, kiedy chcemy pozbyć się kotów, to likwidacja i nie sadzenia roślin, których koty lubią. Kocimiętka , mini kiwi – aktinidia pospolita, kozłek lekarski, ożanka – koci tymianek, to rośliny, które koty uwielbiają i gdy je mamy w ogrodzie, to możemy być pewni, ze te czworonogi będą do nas zaglądać z dużą częstotliwością.

Inne sposoby

Można też próbować innych sposobów na ochronę grządek przed kotami, podobno rozsypanie skórek cytrusów lub zmielonych ziaren gorczycy skutecznie odstrasza zapachem kotów. Dość prosty sposób, ekologiczny i tani.

Mamy nadzieję, że nasze rady pozwolą na rozwiazanie problemów z szkodami spowodowanymi przez koty. Zaoszczędzi Wam to z pewnością dużo nerwów i kłótni z sąsiadami posiadającymi kociaki 🙂