Niezawodne okapy kuchenne

Do niedawna uważany za zbędny element wyposażenia kuchennego, dzisiaj stanowi jeden z podstawowych akcesoriów. Mowa o okapie kuchennym. Nie tylko pięknie prezentuje się na tle mebli, przede wszystkim pełni rolę pochłaniacza nieprzyjemnych zapachów oraz dymu. Ponadto wzbogacony o dodatkowe udogodnienia w postaci świateł, zastępuje lub uzupełnia kuchenne oświetlenie. Aby okap kuchenny służył zgodnie ze swoim przeznaczeniem należy dopasować go nie tylko do rodzaju kuchni, ale też swoich potrzeb i oczekiwań. W tym celu warto poznać parametry techniczne urządzenia.

Czym kierować się przy wyborze okapu?

Nawet osoby nie interesujące się aranżacją wnętrz oraz ich wyposażeniem orientują się w podstawowym przeznaczeniu okapów. Okazuje się jednak, że ten element powinien być dobierany także ze względu na płytę grzewczą oraz powierzchnię pomieszczenia, w którym będzie użytkowany.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując okap kuchenny?

Głośność pracy. Okapy emitują charakterystyczny szum, który może być szczególnie uciążliwy dla osób, które połączyły kuchnię z salonem. Działający okap może zakłócać odpoczynek, emitując nieprzyjemny dla ucha hałas. Zmniejszenie intensywności pracy urządzenia nie ma sensu, ponieważ największą efektywność wykazuje włączony na wyższe obroty. Specjaliści zalecają, by wybierać okapy o maksymalnej emisji hałasu sięgającej 55 decybeli.

Tryb pracy. Wyróżnia się dwa rodzaje okapów, które podłączone są do szybu wentylacyjnego lub nie. Modele bez podłączenia pochłaniają powietrze, następnie filtrując zgromadzone cząsteczki i w ten sposób oczyszczone- ponownie wypuszczają na zewnątrz. Powietrze cyrkuluje w obiegu zamkniętym. To proste i praktyczne rozwiązanie, choć niepozbawione wad. Okap nie pochłania wilgoci, nie wpływa także na obniżenie temperatury, praca w tym trybie wiąże się również z podwyższeniem kosztów eksploatacji. Drugi rodzaj, z dostępem do szybu wentylacyjnego, działa w obiegu otwartym. Wyciąg jest efektywniejszy od pochłaniacza i zalecany znacznie częściej.

Rozmiar okapu. Aby urządzenie mogło właściwie spełniać swoją funkcję należy zakupić okap minimum takiej samej wielkości, co płyta grzewcza. W ten sposób zyskujemy pewność, że okap skutecznie zaabsorbuje zanieczyszczenia i zapachy. Klasyczne wymiary mieszczą się w granicach 60-90 centymetrów.

Sterowanie. Starsze modele wyposażone są w panele mechaniczne z przyciskami sterowanymi manualnie, natomiast nowsze i jednocześnie droższe okapy, posiadają przyciski dotykowe z wyświetlaczami ułatwiającymi pracę.