Kwiaty sercem naszego ogrodu

Niestety coraz mniej jest publicznych terenów zielonych. Lasy są regularnie wycinane, łąki i pola przemianowywane na działki budowlane. Zatem jeżeli ma się przy swoim domu, bądź mieszkaniu ogródek, bądź dysponuje się działką rekreacyjną warto stworzyć piękny ogród, gdzie można się zrelaksować i spędzić miło czas.

Czy trudno jest stworzyć ogród?

Tak naprawdę stworzenie własnego ogródka wcale nie jest takie trudne i nie powinno nastręczać wielu problemów. Na początku warto wszystko sobie dokładnie zaplanować i wykonać  chłodną kalkulację. Należy tutaj zastanowić się nad budżetem i swoimi umiejętnościami. Jeżeli to twój pierwszy ogród, nie należy wybierać roślin, które są bardzo trudne w uprawie i wymagają doświadczenia oraz wiedzy. Takie pozostaw specjalistom. Kwiaty są sercem ogrodu, nie można mieć pięknego i gustownego ogrodu, jeżeli nie znajdują się w nim kwiaty. Zatem należy wyznaczyć im specjalne miejsce, które nie będzie kolidować z innymi roślinami i jednocześnie będzie odpowiednio zabezpieczone. Jak wiadomo kwiaty są delikatne i nietrudno je zniszczyć, stąd trzeba je chronić, aby nie zostały podeptane, czy też uszkodzone. Przy sadzeniu kwiatów koniecznie trzeba wybrać miejsce takie, aby kwiatowy ogród był widoczny. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę, czy pod kwiatami nie znajduje się jakaś instalacja, gdy jednak nie możemy kopać możemy z powodzeniem użyć doniczek plastikowych. Należy również obserwować jakie miejsca w ogrodzie są nasłonecznione, a jakie znajdują się w pół cieniu. Ważna jest także gleba. Jeżeli nie dysponuje się bardzo żyzną nie należy się martwić, gdyż są kwiaty, które doskonale sprawdzą się nawet w bardzo trudnych warunkach.

Kwiaty sercem naszego ogroduJakie kwiaty wybrać?

Tutaj odpowiedź jest bardzo prosta. Najlepiej zdecydować się na byliny, czyli rośliny wieloletnie. Mogą one kwitnąć nawet kilkanaście lat i bardzo często nie wymagają dużych umiejętności przy sadzeniu. Byliny odznaczają się także piękną i intensywną kolorystyką. Są też mrozoodporne i nie chorują często. Rzadko też są atakowane przez szkodniki, choć ich niewątpliwą zaletą jest również to, że odstraszają komary i muchy. Rośliny wieloletnie mogą też długo kwitnąć, nawet kilka miesięcy, są i takie byliny, które  rodzą kwiaty wczesną zimną.

Kwiaty sercem naszego ogrodu

Czy można zastąpić czymś prawdziwe kwiaty?

Nawet jeżeli postawi się na krzewy, czy drzewka ozdobne, zawsze ogród nie będzie kompletny. Tylko kwiaty stanowią jego integralną i najważniejszą część. Należy także zwrócić uwagę na ich piękny zapach oraz intensywną i bogatą kolorystykę. Widok kwiatów kojąco działa na nerwy i potrafi zrelaksować po ciężkim dniu w pracy. To doskonała terapia i odprężenie dla osób przepracowanych, jak i nerwowych. W sieci można znaleźć reklamy sztucznych kwiatów, które według producenta są identyczne, jak prawdziwe. Oczywiście nie jest to prawdą, gdyż żadna sztuczna roślina, nawet w połowie nie przypomina prawdziwych kwiatów, nie wspominając już o zapachu, czy kolorystyce. Tutaj również należałoby się zastanowić nad sensem inwestowania w sztuczne kwiaty. Zresztą decydowanie się na sztuczne kwiaty, które dodatkowo wykonane są z plastiku jest w wyjątkowo złym guście.

Kwiaty wieloletnie- łatwe to sadzenia i niewymagające

Kosaciec Syberyjski jest byliną, którą bardzo łatwo się uprawia i nie jest też wymagająca jeżeli chodzi o glebę, czy też nasłonecznienie. Doskonale się czuje zarówno w słońcu, pół cieniu, a także cieniu. Posiada bardzo delikatne kwiaty, które mogą występować zarówno w kolorze białym,  fioletowym oraz błękitnym. Jej liście przypominają kępy traw. Można ją sadzić nawet na podmokłym terenie i bliskiej lokalizacji np. oczka wodnego. Na uwagę zasługuje także lilia ogrodowa. Ta bylina  z kolei nie toleruje stojących wód i wilgotnych terenów. Najlepiej się ją uprawia w żyznej i półprzepuszczalnej glebie. Sadzi się ją w marcu lub we wrześniu. Raz na jakiś czas warto ściąć kwiaty, które można włożyć do wazonu. Mają one bardzo piękny i intensywny zapach. Do ogrodu doskonale sprawdzi się też liliowiec. Rośnie on niezależnie od nasłonecznienia, jednak wymaga żyznej gleby. Jego lancetowate liście są delikatne i subtelne, natomiast kwiaty mogą przybrać wiele odcieni i cieszyć nasze oczy intensywną i bogatą kolorystyką. Liliowiec w jednym miejscu potrafi przeżyć nawet 10 lat, jeżeli nie będziemy go przesadzać. Także Łubin nie toleruje przesadzania, natomiast sam rozsiewa się bardzo intensywnie. Jego kwiaty mogą przybrać wiele odcieni, ale to co je szczególnie wyróżnia, to grube i bardzo sztywne kwiaty. Nie można wobec nich przejść obojętnie, gdyż przykuwają wzrok. Łubin najlepiej rozwija się w pięknym słońcu, ale potrzebuje też żyznej gleby, która jest uboga w wapń.
Jeszcze nasze babcie kojarzyły maki z łąkami, albo piosenką o walce pod Monte Cassino. Jak wspominali weterani całe pole i wzgórza porośnięte były tymi kwiatami. Obecnie maki również sadzi się do przydomowych ogródków. Wymagają one przepuszczalnej i żyznej gleby oraz stanowiska dobrze nasłonecznionego.
Dobrym wyborem jest także ostróżka, która kwitnie dwa razy do roku, najlepiej rośnie w żyznej i przepuszczalnej glebie. Jest też mrozoodporna i nie trzeba jej chronić przed zimą.

Zatem jeżeli nie mamy doświadczenia i chcemy zaprojektować swój pierwszy ogród, powinniśmy wybrać takie byliny, które nie wymagają wiedzy i doświadczenia.

Byliny dla doświadczonych ogrodników

Jeżeli jesteś zapalonym ogrodnikiem możesz również zdecydować się na byliny egzotyczne, jednak ich wadą jest wysoka cena. Oczywiście trzeba też dysponować wiedzą, aby nie zmarnować tych jakże pięknych roślin. Do ogródka sprawdzi się trytomia groniasta, której kwiaty przypominają płomienie. Są one wielobarwne i kwitną całe lato. Ta roślina zdecydowanie preferuje stanowisko słoneczne. Opuncja komanczów również sprawdzi się w polskich warunkach. Jest to bardzo rzadki gatunek, którego kwiaty pojawiają się na czubku kaktusa. Jej zaletą jest łatwość dostosowania się do zarówno wysokich, jak i niskich temperatur. Dla wielbicieli krajów i krajobrazów śródziemnomorskich najlepszym wyborem  będzie akant miękki. Ma on długie i delikatne kwiaty, w różnych odcieniach różu. Akant można sadzić przez cały rok, oczywiście należy unikać miesięcy z mrozami. Ta roślina najlepiej czuje się w wilgotnej i przepuszczalnej glebie. W czasie zimy należy ją chronić i obsypywać suchymi liśćmi, gdyż zdecydowanie źle znosi niskie i ujemne temperatury. Na uwagę zasługuje też lewizja liścieniowa, która rodzi kwiaty w różnych kolorach, począwszy od bieli, przez pudrowe róże, aż po fiolety. W przypadku tej rośliny konieczny jest dostęp do słońca, zatem należy ją sadzić w miejscu bardzo dobrze nasłoneczniony.

Kwiaty sercem naszego ogroduOczywiście warto wybierać takie byliny, które będą dobrze się czuły w glebie znajdującej się w naszym ogródku. Oczywiście można wykonać jej użyźnianie, jednak jest to nie tylko drogie, ale i czasochłonne. W przypadku jałowej ziemi, warto zdecydować się na odpowiednie jej nawożenie, co wcale nie oznacza, że musimy kupić nawóz. Wystarczy tylko wykonać własny kompostownik. Dzięki temu nasze byliny będą lepiej rosły, ale również staną się odporniejsze.