7 propozycji roślin domowych łatwych w uprawie, które warto wybrać

Twoja przygoda z hodowlą roślin dopiero się zaczyna? A może szukasz prezentu dla takiej osoby? Albo zwyczajnie nie masz czasu na pielęgnacje wymagających roślin lub nie masz „ręki do kwiatów”. Jaką zatem roślina domowa będzie najlepsza? Która z wielu dostępnych na rynku roślin nie przysporzy zbyt wielu trudności w uprawie, a jednocześnie będzie piękną ozdobą do salonu, sypialni, łazienki bądź biura? Przeczytaj nasz poradnik, gdzie podpowiemy Ci jakie łatwe w uprawie rośliny domowe warto wybrać.

Niewymagające rośliny dla początkujących ogrodników

W sklepach internetowych, w kwiaciarniach a nawet w supermarketach spotkasz wiele roślin, które pięknie wyglądają. Jednakże jeśli nie masz doświadczenia w ich uprawie, albo zwyczajnie nie masz ręki do kwiatów warto postawić na te odmiany i gatunki, które mają małe wymagania. Propozycji jest dużo, ale naszym zadaniem jako pierwszą roślinę domową z pewnością warto wybrać m.in. sansevierię zwaną nie bez powodu rośliną z żelaza. Wśród innych naszych propozycji znalazły się m.in. dracena, grubosz, aloes, skrzydłokwiat, aglaonema czy nolina.  

Sansevieria – najchętniej wybierana roślina domowa

Sansevierie znane są z wysokiej odporności na zaniedbania np. długotrwałą suszę, niedobór światła słonecznego czy suche powietrze. W środowisku naturalnym porastają gorące i wilgotne tereny Azji oraz tropikalne rejony Afryki. Występująca w tych rejonach wysoka temperatura, małe opady deszczu i uboga w składniki odżywcze, kamienista ziemia zmusiły je do wytworzenia mechanizmów obronnych. Dlatego liście sansevierii są z natury mięsiste i grubsze, a specjalna struktura pozwala na gromadzenie wody na okresy jej braku. Jest to zatem idealna roślina nie tylko dla początkujących pasjonatów ogrodnictwa, ale również dla osób zapominalskich, często wyjeżdżających i zapracowanych, którzy nie mają dużo czasu na dbanie o rośliny. Jest idealną rośliną domową do cienia, bowiem preferuje mniej słoneczne miejsca.

Jakie odmiany Sansevierii warto wybrać? Możliwości jest dużo, bo wszystkie zachwycają niezwykłymi liśćmi – jedne prążkowanymi ciemnozielonymi plamkami upodabniającymi je do skóry węża, a inne o jednolitej barwie. Wybór jest naprawdę trudny, ale z pewnością warto zwrócić uwagę na Sansevierię Super Green lub popularną Sansevierię Zeylanica. Dla pasjonatów oryginalnych roślin polecamy odmianę Laurenti, która wyróżnia się dodatkowo jaśniejszymi brzegami liści bądź hybrydę Firefiles Green, która powstała z połączenia wężownicy i draceny.

Hoja – roślina domowa o wiszącym lub pnącym pokroju

Wśród roślin o wiszącym pokroju z pewnością na uwagę zasługują Hoje. Te wdzięczne i niezwykle łatwe w uprawie rośliny tworzą piękne zwisające kaskady gęsto rosnących pędów. W zależności od odmiany liście Hoji mają barwę od jasnej zieleni aż po intensywny szmaragdowy odcień ciemnej zieleni. Na ich powierzchni często pojawiają się jaśniejsze przebarwienia jak np. w Hoji Carnosa Albomarginata.

Jak dbać o hoje? W zasadzie wystarczy je jedynie regularnie podlewać, od czasu do czasu zraszać liście (ale nie wszystkie odmiany to lubią), a także zapewnić odpowiednio przepuszczalne podłoże i bogaty w składniki odżywcze nawóz. Hoje z łatwością przystosowują się do warunków panujących w mieszkaniach i nie kapryśne w uprawie.

Sukulenty – słoneczne rośliny domowe magazynujące wodę

Cenisz prostotę i minimalizm również wśród roślin? Postaw zatem na sukulenty, które uwielbiają słoneczne parapety. Do tej kategorii zaliczają się nie tylko popularne agawy, ale także crassula czy echeveria. To co łączy wszystkie te rośliny to wyjątkowe zdolności do przetrwania długotrwałych okresów suszy. Podobnie jak sansevierie, nie potrzebują częstego podlewania – niektóre z nich można podlewać tylko raz w miesiącu. Mięsiste liście potrafią magazynować wodę, która jest równomiernie dawkowana przez długi okres. Odmiany o niewielkich rozmiarach idealnie pasują do stworzenia lasów w słoiku, a z tych większych można stworzyć ogródki skalne.

Kaktusy, czyli ostre rośliny domowe

W przeciwieństwie do sansevierii, która preferuje zacienione miejsca, kaktusy potrzebują dostępu do dużej ilości światła słonecznego. Szczególnie kwitnące kaktusy.  Odmiany, które posiadają kolce często zyskują zdolność jonizacji powietrza i jego oczyszczania z toksyn. Preferują ciepłe i suche miejsca oraz piaszczystą glebę. Należy je również bardzo rzadko podlewać, więc świetnie sprawdzą się jako rośliny dla zapominalskich i poczatkujących ogrodników. W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian kaktusów o różnobarwnych kolcach, kwiatach i owocach, a także o bardziej mięsistych liściach. Uprawę kaktusów warto rozpocząć od małych sadzonek, bądź kaktusów miniaturek.

Zielistka o trawiastych liściach

Zielistki (chlorophytum) to podobne do traw rośliny o pięknych, długich liściach w kolorach jasnej i ciemnej zieleni wymieszanej często z kremowo-białymi akcentami. W środowisku naturalnym występuje ona w Afryce i Azji, ale jako roślina domowa chętnie bywa wybierana do ozdoby salonów, sypialni czy łazienek. Z łatwością przystosowuje się do warunków panujących w domu. Choć dobrze radzi sobie również na stanowiskach z ograniczonym dostępem do światła, preferuje jednak miejsca słoneczne. Wówczas jej liście zyskają intensywne wybarwienie a sama roślina będzie szybko rosła.

Dodatkowo zielistki oczyszczają powietrze z toksyn, a także niwelują szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane przez telewizory czy komputery. Zielistka łatwo się rozmnaża, a do właściwej uprawy wystarczy jej przepuszczalna, lekko kwaśna i żyzna ziemia.

Monstera

Jedna z najpopularniejszych roślin ostatnich czasów. Posiada charakterystyczne duże liście, zazwyczaj z dziurami. Ta roślina doniczkowa uwielbia dużo światła i nie obraża się kiedy zapomnimy o jej podlaniu.

 

 

Epipremnum złociste o długich pnączach

Epipremnum złociste zaliczane jest do domowych roślin pnących, które uwielbiają jasne miejsca z przefiltrowanym słońcem i niezbyt obfite ale regularne podlewanie. Jego asymetryczne liście koloru ciemnej zieleni ozdobione są nieregularnymi plamkami w kolorze żółci. Jako roślina o pnącym pokroju wymaga stosowania solidnych podpórek np. bambusowych palików lub kratek. Epipremnum pięknie prezentuje się również w formie podwieszanej, gdzie długie zielone pnącza swobodnie owijają się wokół karnisza lub rozpostartego sznurka.

To tropikalne pnącze o łatwej uprawie zaliczane jest do roślin wieloletnich. Postawione w mniej słonecznym miejscu również sobie poradzi, ale będzie rosło wolniej a jego liście będą bledsze często tracąc żółte akcenty. Uwielbia za to zraszanie liści.

Zamiokulkas

Zamikolkasy również zaliczane są do roślin z żelaza. Nie mogą być podlewane zbyt często, bo prowadzi to do gnicia ich korzeni a w efekcie do obumierania całej rośliny. Jeśli więc zapominasz o podlewaniu roślin, to zamiokulkas jest idealną propozycją rośliny domowej dla Ciebie. Postawiony w jasnym, ciepłym miejscu rośnie dość szybko, a jeśli chcesz spowolnić jego wzrost wystarczy przenieść go do bardziej zacienionego miejsca. Pamiętaj jednak, że wówczas na liściach zagości ciemniejsza zieleń.

Jajowate lub eliptyczne liście są największą ozdobą zamiokulkasa – błyszczące i mięsiste potrafią gromadzić wodę. W naturze zamiokulkasy rosną na kamienistych i suchych terenach, więc dobrze znoszą rzadkie podlewanie. Warto jednak pamiętać, aby przesadzać je co 2-3 lata do świeżego podłoża.

Jukka

Szukasz wysokiej i niewymagającej roślin do salonu bądź sypialni? Zatem Juka będzie doskonałym pomysłem. Ta uwielbiająca słoneczne miejsca roślina o pokroju drzewka pięknie komponuje się zarówno z nowoczesnymi aranżacjami w jasnych kolorach, jak i eleganckimi wnętrzami z przewagą ciemnego brązu i zieleni. Łodygi juki potrafią być naprawdę ciężkie, więc posadzona w niewielkiej, płytkiej doniczce może się przewrócić. Warto zatem wybrać dla niej głęboką donicę np. z plastiku bądź ceramiki.

Jest wiele różnych odmian Juki, które zasługują na uwagę np. Juka ogrodowa z ciemnozielonymi liśćmi czy Juka Bright Edge z jaśniejszymi brzegami liści. Wszystkie jednak cechują się łatwą uprawą a do szczęścia potrzebują dobrze zdrenowanego i przepuszczalnego podłoża oraz ciepłego, osłoniętego od wiatru i przeciągów miejsca.