Krzewy w donicach

Krzewy w pojemnikach

Rośliny uprawiane w pojemnikach – podobnie jak te rosnące na grządkach – wyglądają najlepiej otoczone przez stanowiące tło wyższe okazy. Idealnymi kandydatami do tej roli są krzewy. Ich pielęgnacja nie wymaga wiele pracy, a krzewy zimozielone mogą zdobić ogród przez cały rok. Szybko rosnące gatunki wymagają częstszego przesadzania, a także regularnego podlewania i nawożenia. Jednak nawet krzewy o powolnym wzroście wymagają dużych donic ogrodowych. Jeśli chcemy uniknąć przesadzania, każdej wiosny usuwamy wierzchnią warstwę podłoża o grubości 2,5-4 cm, wzruszamy odsłoniętą powierzchnię widełkami i wsypujemy świeżą ziemię. Można też wyjąć roślinę z pojemnika, przyciąć jej korzenie (nie więcej niż o jedną trzecią!) i z powrotem posadzić w tym samym pojemniku w świeżym podłożu.
Uprawa w pojemnikach umożliwia zapewnienie roślinom odpowiedniej dla nich gleby. Np. kamelie i azalie wymagają podłoża kwaśnego, z tego względu należy użyć specjalnej ziemi do ich sadzenia – np ziemi Kronen do rododendronów. Aby pojemniki były zielone przez cały rok, posadźmy w nich paproć – np. podrzenia żebrowca. W warunkach polskich większość roślin uprawianych w pojemnikach należy wnosić na zimę do domu lub szklarni, a pozostałym zapewnić dobrą izolację.

Krzewy zimozielone

Zimą utwardzona nawierzchnia patio sprawia, że odwiedzamy je częściej niż pozostałą część ogrodu, rozmokłą i błotnistą. Kilka gatunków krzewów nadających się do uprawy  w pojemnikach może zimą ożywiać patio dekoracyjnymi kwiatami lub owocami. Należą do nich kalina wawrzynowata, z której różowych pąków rozwijają się białe kwiatki, zastępowane następnie przez niebieskoczarne owoce, a także nieco bardziej wrażliwy ostrokrzew o pięknych, kulistych krwistoczerwonych owocach, dojrzewających we wrześniu i długo utrzymujących się na gałązkach. Zimozielone krzewy o dużych, błyszczących liściach, np. fatsja czy aukuba, a także te o liściach nakrapianych, np. odmiany aukuby i trzmieliny, rozjaśnią cieniste patio. Krzewy iglaste występują w rozmaitych kształtów i kolorach – od niebieskozielonego do złocistego. Ze względu na płytki system korzeniowy nadają się dobrze do uprawy w pojemnikach, ale wymagają nasłonecznionego stanowiska.

Krzew w roli głównej

Wiele rosnących w pojemnikach krzewów może pełnić główną rolę w roślinnej kompozycji. Godne polecenia są 'ostrokrzew, wawrzyn, kalina wawrzynowata, dekoracyjnie strzyżone krzewy (np. bukszpan), krzewy liściaste o pięknych kwiatach (np. hortensja) lub krzewy o dekoracyjnym pokroju, jak strzelisty jałowiec skalny 'Skyrocket’. Taki krzew najlepiej ustawić w eksponowanym miejscu – przy wejściu lub narożniku domu albo na końcu ścieżki.

Zimowe kolory

Urozmaicimy zimowy ogród, sadząc różne odmiany wrzosów i wrzośćców, jak np. wrzosiec czerwony odmiana 'Praecox Rubra’ o purpurowoczerwonych kwiatach, które ukazują się w zimie i na przedwiośniu. Pięknie też wyglądają inne niskie krzewinki – odmiany *Skimmia o zwartym pokroju, np. *Skimmia japonka 'Rubella’ czy S. japonka pgat. reevesiana o jaskrawoczerwonych jagodach.