Jesienne kompozycje doniczek

Kiedy dni coraz krótsze, a pogoda coraz większe płata figle mamy w długie wieczory dość czasu aby pomyśleć jak przyozdobić szary szary czas. Zapraszamy do artykułu o tym jak dobrać doniczki do jesiennych dekoracji w ogrodzie

Jesień już za oknem

We wrześniu i październiku temperatura za oknami maleje.  W ogrodach zaczyna panować jesień, której oznaki przejawiają się w kolorach takich jak: pomarańcz, czerwień, żółć czy purpura. Wówczas istotnym elementem każdego ogrodu jest roślinność. Większość ogrodników z zamiłowania stawia na jesienne kompozycje doniczek z okazałą roślinnością.

Donice, jako nieodłączny element ogrodu

Donice stanowią podstawę wystroju ogrodu. Najlepiej do jesiennych kompozycji wybrać doniczki duże, dzięki czemu są one w stanie pomieścić nawet niewielkie drzewko. To już od nas zależy gdzie ustawimy taką kompozycję, czy na froncie domu, a może na tarasie. Zdecydowanie najlepszym wyborem jest postawienie jednej sporej donicy, która jest obficie obsadzona, niż kilka mniejszych. Przy wyborze doniczek do jesiennych kompozycji powinniśmy kierować się materiałem z którego jest wykonana. Ważne żeby doniczki były mrozoodporne. Do takich materiałów należą: włókno szklane, plastik oraz kamień.

Aby zadbać o efekt finalny, warto zwrócić uwagę na kolor ścian, w którym wykończony jest dom, tak aby dopasować kolorystycznie donice. Przy nowoczesnej elewacji, najlepiej prezentować się będą wysokie donice w formie cylindrów, w jednym kolorze, bez zbędnych wzorów np. Tubus Slime. Z kolei do tradycyjnego domu pasują donice z terakoty, w kolorze naturalnym, idealne będą doniczki i skrzynki Rato. Najczęściej zauważalnymi roślinami jesiennych kompozycjach są drzewka japońskie lub klony palmowe. Wystarczy jedno drzewko w donicy, aby sprawić, że ogród będzie prezentował się fantastycznie. Popularnym rozwiązaniem jest posadzenie drzewka w dużej donicy, a wokół niego postawienie mniejszych donic na przykład z wrzosami. Jesień jest kojarzona z różnego rodzajami traw i roślinami trawopodobnymi, które można posadzić wokół jesiennej kompozycji doniczek. Warto też zaczerpnąć z trendów zachodnich, gdzie bardzo często przed domami można spotkać piękne kolorowe chryzantemy, które swoimi kolorami idealnie pasują do jesiennej słoty. Jeżeli zależy nam, aby nasze rośliny dotrwały w donicach do wiosny, musimy wykorzystać takie, które należą do strefy niższej mrozoodporności, niż te które rosną w naszym ogrodzie. W ogrodnictwie istnieje zasada trójkąta, czyli ustawia się rośliny tak, że jedna dominuje, a dwie obok są mniejsze. W przypadku, gdzie po obu stronach drzwi mamy te same donice, wówczas lepiej zastosować symetrię, nabierze to dodatkowej estetyki. Dla dodatkowej ozdoby możemy przyozdobić kompozycje dyniami ozdobnymi, jabłkami, gruszkami, jarzębiną lub innymi kolorowymi darami natury z naszej okolicy, które przybierają w tej porze roku piękne barwy. Warto tez pomyśleć o ustawieniu lampionów, które będą dodatkowo oświetlały okolice dodając uroku w długie zimowe wieczory.

Warto pamiętać

Skomponowanie jesiennych doniczek w ogrodzie zależy od naszej wyobraźni i oczekiwań. Warto kierować się minimalizmem i estetyką. Najlepiej wybrać stonowaną kolorystykę pasującą do koloru domu oraz wielkość doniczek dostosowanych do docelowych roślin wówczas ogród będzie wyróżniał się stylem, ciekawą kompozycją, w której nie będzie miejsca na przepych.

Zapraszamy do naszego centrum ogrodniczego w Kłodzku, przy ulicy Towarowej po wspaniałe rośliny – wrzosy, cyprysiki, trawy, chryzantemy, hortensje, kolorowe dynie i wiele innych. Każdy znajdzie coś ciekawego na tą czerwono złotą porę.