Drewniane donice ogrodowe i skrzynki balkonowe – jak zrobić

Drewniane donice ogrodowe i skrzynki balkonowe – jak zrobić

Powrót do natury coraz bardziej odczuwalny jest w branży ogrodniczej, ludzie szukają unikatowych wzorów oraz materiałów, z których mogą wykonać niecodzienne ozdoby do swoich ogrodów. Jednym, z niewątpliwie, ciekawszych pomysłów jest wykorzystanie drewna, a przede wszystkim palet. Sposobów na wykorzystanie wtórnego palet mamy mnóstwo, można z nich zrobić stolik, meble, nawet łóżko z palet wygląda fantastycznie. W tym artykule postaramy się pokazać, że wykorzystanie palet do zrobienia donic oraz skrzynek balkonowych jest banalnie proste.

Drewniane donice ogrodowe

Zaczynamy od przygotowania sobie szkicu takiej doniczki. Najłatwiejszą formą jest stworzenie prostokątnej lub kwadratowej donicy z palet. Gdy już wymierzymy sobie idealne proporcje co do długości i szerokości. Gdy już mamy szkic należy przygotować materiał.

Zacznijmy od zrobienia kwadratowej donicy z palet o długości boku 120cm. Do tego potrzebne są 4 palety.

2 palety kładziemy dłuższym bokiem na ziemi i wykonujemy cięcie nad drugim rzędem kostek (kwadratowych bloczków mocujących górną część palety z dolną). Po wycięciu usuwamy jedną z belek łączących kostki (dolna część palety, od strony która będzie u góry donicy), oraz jedną kostkę. Tak uzyskane części donicy będą dwoma przeciwległymi ścianami. Kolejne dwie palety rozbieramy na części – potrzebujemy z nich dłuższych desek, aby zbić ze sobą przeciwległe ścianki wcześniej uzyskane. Dla zapewnienia mocnego łączenia radzimy wybrać gwoździe do palet lub użyć wkrętarki i wkrętów.

Tak powstała konstrukcja posiada szpary między listewkami, które należy uzupełnić pozostałymi deskami. Aby to móc zrobić, trzeba przykręcić – przybić poziomo listewki od środka. Wkręcamy śruby  lub przybijamy do dolnej, środkowej i górnej części palety, tak aby możliwe było przymocowanie brakujących elementów donicy.

Spód donicy – jeżeli donica będzie stała na ziemi, to polecamy nie robić dna, dzięki temu nadmiar wody mógł być naturalnie odprowadzany. Jeżeli nie ma takiej opcji, to należy z pozostałych desek skręcić kwadratowe dno. Układamy 3 deski z palet o dł. 120cm w równych odstępach, aby odległość od najbardziej wysuniętych krawędzi wynosiła 120cm. Jeżeli deski ułożyliśmy poziomo, to pionowo przykręcamy następne listwy, tak aby stworzyć podłogę, którą następnie przykręcamy do pojemnika od spodu.

Tak uzyskany pojemnik dla lepszego efektu można potraktować opalarką po zewnętrznej części lub wyszlifować i pomalować farbą. Od środka polecamy wyłożyć folią, aby ziemia nie przyspieszała próchnienia desek. Warto przypomnieć, że gdy mamy donicę bez dna, to folią obijamy tylko boki. 🙂

Uzyskana duża donica ogrodowa będzie z pewnością będzie wyjątkową ozdobą niejednego ogrodu, a przy odpowiednim obsadzeniu wprawi zazdrość niejednego sąsiada.

Skrzynki balkonowe z palet

Kolejnym dobrym pomysłem na wykorzystanie palet do ozdoby ogrodu jest zrobienie z nich skrzynek na rośliny. Prosta i efektowna dekoracja parapetów może być uzyskana z odciętych części, które będą zawierały dwie deski 120cm połączone 3 klockami, od spodu wystarczy umocować jedną z desek 120cm, którą należy wyciągnąć z palety. Wnętrze wykładamy folią, najszybciej zrobi się to przy pomocy tackera i zszywek.. Zewnętrzne ścianki szlifujemy i malujemy. Taka donica po wyschnięciu jest gotowa do przyjęcia ziemi i pięknych roślin.

Z palety, lub jej części można też uzyskać ciekawą instalację. Paletę wystarczy zawiesić poziomo na ścianie, lub postawić gdzieś w ogrodzie lub na balkonie. Do każdego z rzędów kostek łączących część górną z dolną częścią palety trzeba przybić inną listewkę, aby uzyskać dno. W ten sposób będziemy mieli 3 poziomy do sadzenia roślin. Dla lepszego efektu warto pomalować całość!

Do tak przygotowanych pojemników z powodzeniem można sadzić kwiaty balkonowe – pelargonie, petunie, surfinie, bakopy, oraz inne kwiatki, takiej jak bratki, aksamitki, prymulki. Świetnie też będą wyglądały doniczki z palet na zioła, bazylia, oregano, czy rozmaryn i rukola będą doskonale podkreślały unikatowy charakter doniczek.