Jak zadbać o domowy ogród?

Rośliny stanowią niezwykle istotny element każdego domu. Są pięknym dodatkiem do nowoczesnych wnętrz, podkreślają przytulny klimat, oraz są powodem do dumy. Niestety nie każdy może poszczycić się posiadaniem przydomowego ogródka. Na szczęście nie trzeba rezygnować z przyjemności jaką daje pielęgnacja roślin, ponieważ można  z powodzeniem hodować swój własny ogródek w doniczkach, na balkonie lub na parapecie.

Ogród ziołowy w doniczkach

Jeśli zdecydujemy się na posadzenie ziół w doniczkach, warto zastanowić się nad tym ,jakie zioła chcemy uprawiać. Najlepiej w domowym zaciszu czują się zioła takie jak rozmaryn, lubczyk, oregano czy bazylia które dodadzą aromatu naszym potrawom,. a także melisa oraz mięta, która wypite w formie  naparu ukoją skołatane na nerwy. Jeśli jesteśmy początkującymi ogrodnikami, warto zainwestować w sadzonki, które przyjmują się zdecydowanie szybciej niż nasiona, a także efekty pracy będą szybciej zauważalnie. Każda z zasadzony roślin powinna posiadać własną doniczkę, którą w trakcie wzrostu rośliny powinniśmy wymieniać, dostosowując do jej wielkości. Żeby zapewnić odpowiednią cyrkulację wody powinniśmy zaopatrzyć doniczkę w dwie dziury znajdujące się na jej dnie. Dzięki nim będzie mógł odpływać nadmiar niewykorzystanej wody, i roślinka nie będzie gnić. Niezwykle ważną kwestią w prowadzeniu własnego ogródka jest wybór ziemi, odpowiedniej dla ziół. Najlepiej wykorzystać przeznaczoną do tego celu specjalną mieszankę, w której ziemia jest wilgotna oraz czarna. Pielęgnując ogródek umieszczony na domowym parapecie, czy też na balkonie, warto pamiętać o regularnym nawadnianiu. Do tego celu używamy wody letniej, która zdążyła się odstać, a nie takiej bezpośrednio z kranu.

Kwiaty w doniczkowe

Jeżeli ponad walory smakowe przekładamy walory estetyczne, lepiej zdecydować się na ogród w doniczkach, w których posadzone będą kwiaty. To na jakie gatunki roślin się zdecydujemy zależy od miejsca, w którym mamy zamiar założyć ogród. Niektóre z kwiatów doniczkowych są zdecydowanie cieniolubne, inne natomiast do odpowiedniego wzrostu potrzebują dużej ilości światła słonecznego. Aranżacja domowego ogródka uzależniona jest od gustu i preferencji osoby zakładające swój ogród. Niektórzy lepiej będą się czuli w ogrodzie pełnym kwiatów o intensywnym zapachu inni z kolei będą preferowali rośliny zielone, zaskakujące swoim niepowtarzalnym kształtem. Niezależnie od tego jaka decyzja zostanie w kwestii doboru roślin podjęta, warto jest wybrać pasujące do założonego rezultatu doniczki. Drobne akcesoria idealnie podkreślone klimat naszego przydomowego ogródka.

Wiszący ogród

Dla miłośników niebanalnych rozwiązań idealnym pomysłem są ogrody wertykalne. Ogrody te umiejscowione są najczęściej na ścianie, w specjalnie przygotowanym do tego celu systemie. Konstrukcja składająca się z specjalnie dostosowanych doniczek, oraz części nawadniającej rośliny, pozwoli na stworzenie ogrodu przypominającego poszycie lasu. Zestawić ze sobą można liczne paprocie, mchy oraz porosty czy też bardziej egzotyczne rośliny Wszystko zależne jest od wyobraźni osoby która będzie układała taką ścianę z roślin. Ogrody te prezentują się niesamowicie, idealnie podkreślając w pomieszczeniu nowoczesnym design.