Jak wybrać doniczki?

Jak wybrać doniczki?

Wszyscy kochamy rośliny. Są one ważnym elementem mieszkania, nie tylko dekoracyjnym, ale także podkreślającym klimat wnętrz. Stanowią namiastkę kontaktu z naturąm który jest bardzo ograniczony w miastach, ponadto mogą być także bardzo użyteczne. By dobrze czuły się w mieszkaniach, muszą posiadać odpowiednio dobrane donice.

Jak wybrać doniczki

Do błędów, jakie najczęściej są popełniane w trakcie wyboru doniczki, należy przede wszystkim przedłożenie estetyki ponad funkcjonalność. Często wybieramy doniczki nie nadające się dla danego gatunku rośliny, tylko dlatego że trafiają w nasze gusta. Bardzo istotny jest także stosunek ceny do jakości. Nie warto jest wybierać najtańsze doniczki, ponieważ wykonane są z takich materiałów, które z pewnością nie będą służyć zasadzonych w nim roślinom. Ponadto doniczki wykonane z tańszych materiałów bardzo szybko się zużywają i kruszeją, a więc niezbędna jest kolejna ich wymiana. Czynnikiem jakim powinniśmy się kierować przy wyborze doniczki. jest miejsce w jakim trzeba będzie roślina. Niektóre donice lepiej wytrzymują temperatury panujące w mieszkaniu, inne z kolei nadają się do trzymania na balkonie. Odporna na mróz oraz kaprysy pogody donica balkonowa, chroni znajdującą się w niej roślinę. Gdy już wybrana zostanie odpowiednia doniczka, warto zastanowić się nad doborem odpowiedniego podłoża. Różne gatunki roślin wymagają dedykowanych rodzajów ziemi. Złym pomysłem jest kilkukrotne wykorzystanie tej samej ziemi, ponieważ w trakcie użytkowania traci swoje cenne składniki.

Typy donic

Wybierać można spośród niezliczonej ilości kolorów, kształtów oraz typów donic. Najbardziej popularne są donice ceramiczne. Wytrzymałe na temperatury, posiadają porowate ścianki wewnętrzne, przepuszczające odpowiednią ilość powietrza, które dociera do korzeni. Ich kształty nieraz są zaskakujące, przyciągają uwagę intensywnymi kolorami, a także często designem. Obok doniczek ceramicznych równie popularne są doniczki plastikowe. Charakteryzują się swoją lekkością, a także niską ceną. Łatwe w utrzymaniu czystości, odpowiednie są do małych roślin. Jeżeli zamierzamy trzymać rośliny przede wszystkim na zewnątrz, doskonale sprawdzą się donice drewniane czy kamienne. Odporne na zmianę pogody, mogą stać się integralną częścią ogrodu. Jednak są stosunkowo ciężkie, i przenoszenie ich z miejsca na miejsce jest kłopotliwe. Dlatego najlepiej decydować się od razu gdzie znajdować będzie się dana roślina. Podobnie z donicami kamiennymi, które wmurowane w ogrodzenie stają się nieruchomym elementem ogrodu. Z kolei doniczki metalowe są niezwykle lekkie i odporne na wilgoć. Wykonane najczęściej z aluminium lub ocynkowanej blachy metalowe doniczki są także stosunkowo tanie. Jednak to jaką doniczkę wybierzemy uzależnione jest także tym, jaki klimat pomieszczenia chcemy osiągnąć. Przed podjęciem decyzji najważniejsze jest poznać specyfikację gatunków które zamierzamy w doniczce posadzić.