Jak wybrać donice

Relaks i wypoczynek, kontakt z naturą. To zapewni nam ogród, w którym stworzymy piękne otoczenie. Jego doskonałym dopełnieniem będą ozdobne donice dodające ogrodom elegancji i charakteru. Wyposażając przestrzeń w ogrodzie w takie dodatki, musimy pamiętać, aby były spójne z aranżacją jaką wybraliśmy. Nie zaburzając stylu naszego ogrodu. Wybierając donice ogrodowe musimy pamiętać, aby były wykonane z wytrzymałego materiału, dobrze znoszącego różne warunki atmosferyczne. Polecanymi materiałami dla donic zewnętrznych jest technoratan, drewno, cement, tworzywa sztuczne, kamień, metal lub inne trwałe materiały. Duże zróżnicowanie zarówno wielkości donic ogrodowych, materiałów z jakich zostały wykonane, wzorów, kształtów, wysokości czy kolorów, pomaga w dopasowaniu donicy dla roślin zarówno małych jak i okazałych. A także dostosowania ich do miejsca przeznaczenia w ogrodzie lub na tarasie. Dzięki swojej różnorodności sprawdzają się zarówno w ogrodach nowoczesnych, jak i klasycznych. Dobrze dobrane donice będą nie tylko ozdobą, zapewnią również roślinom prawidłowy rozwój.

Czym kierować przy wyborze donice

Kolor

Kolorem elewacji lub dodatków wokół domu. Warto pamiętać, że kamienne donice lub te wykonane z cementu beda spójne z każdym kolorem. To uniwersalny dodatek zarówno do antracytu, zieleni, brązu, dalej do elewacji o nietypowych kolorach jak błękit, róż, brąz i inne.

Wielkość

Wielkością donic. Zastanów się najpierw jakie rośliny mają zdobić ogród lub taras. Do małych wybieraj mniejsze, do dużych te wysokie lub niski o szerokiej podstawie, do wiszących lub pnących – podwieszane. 

Zastanów się czy istnieje możliwość stworzenia, tak modnej zielonej ściany, i jeśli uznasz, ze podoba Ci się takie rozwiązanie zakup do niej właściwe donice i kreuj unikalne gatunkowo aranżacje na tarasie czy balkonie.

Kształt

Kształtem lub wzorem. Jeśli Twój ogród jest stworzy na wzór naturalnego, odpowiednie będą te donice, które wtopią się w otoczenie – kamienne, cementowe lub wykonane z drewna. Jeśli wybrałeś włoski, toskański styl wybierz egzotyczne, malowane charakterystycznymi kolorami dla Toskanii osłonki i nie zapomnij, że z tamtych rejonów pochodzi lawenda. Idealne tutaj będą osłonki gliniane lub ceramiczne imitujące styl toskański.

Jeśli w głowie Ci egzotyka i Grecka sielanka, łącz biel z niebieskim.

Jeśli marzysz o palmach w ogrodzie, wybieraj takie donice, które najbardziej przypominają egzotykę i tropiki.

Nowoczesne ogrody i te klasyczne pokochają rattan i technorattan w odpowiednim dla Ciebie kolorze, ale i cementowe, prostokątne, kwadratowe kształty w kolorze czerni, bieli, szarości i antracytu.

Donice w ogrodzie są dodatkiem, jednak możesz na nich oprzeć cały pomysł kreowania swojej zielonej przestrzeni. Mogą stanowić główny dekor w całości aranżacji. Na wielkich przestrzeniach, przy altanach, a małej architekturze ogrodowej, mogą stać się jej nieodłączną częścią. 

Najważniejsza przy ich wyborze jest spójność. Gdy zadbasz o modny z całością stylu dekor donic, nie będziesz musiał się martwić o estetykę. Elegancja stworzy się sama. 

Minimalizm przede wszystkim!

Dobrą radą jest również minimalizm. Nawet w takich aranżacjach jak styl toskański, w którym można sobie pozwolić na fantazje ogrodowe, należy trzymać się zasady – co za dużo, to niezdrowo. Wyważone decyzje uczynią Twój ogród jedynym swoim rodzaju, eleganckim i indywidualnym.