Jak stworzyć ogród

Stworzenie ogrodu od podstaw sprawia wiele przyjemności. Jednak zanim właściciel ogródka może przejść do tego co daje radość: sadzenie nowych okazów, musi wykonać kilka niezbędnych prac, bez których kreowanie pięknej zieleni nie będzie możliwe. Ogromną rolę przy tworzeniu projektu ogrodu odgrywają jego nasłonecznienie lub zacienienie, warunki atmosferyczne, rodzaj podłoża i ukształtowanie terenu. 

Kalkulacja

Niezależnie od tego czy wszystkie prace wykonujesz sam, czy częściowo zrobi je za Ciebie firma, a może je w całości wykona, musisz zaplanować swój budżet i podzielić pracę wykonania ogrodu i elementów jego zabudowy na etapy lub założyć, że organizujesz je w całości. Musisz wziąć pod uwagę koszt materiałów, wynajęcia firmy lub sprzętu, a także ceny roślin.

Graficzne modelowanie ogrodu, ścieżek, rabat – plan

Tworząc ogród należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie ma on mieć przeznaczenie? Czy ma być miejscem wypoczynku i relaksu, przedłużeniem przestrzeni mieszkanej czy może placem zabawy dla dzieci, a może naturalną oazą dla roślin, zwierząt i owadów?

Projekt ogrodu możemy wykonać sami lub zlecić go firmie. Naniesione powinny być na nim wszystkie budynki, ścieżki, zaplanowane miejsca wypoczynku, zabawy, a także rośliny z uwzględnieniem ich wymagań co do intensywności słońca, cienia, wiatru. Dobrym pomysłem na rozmieszczanie roślin jest także ich kwitnienie. Można zaplanować ogród w taki sposób, by na rabatach rośliny kwitły, jedna po drugiej, cały rok. Planując sadzenie drzew należy wziąć pod uwagę, że po kilku latach małe okazy staną się dużymi drzewami, o bujnym systemie korzeniowym. 

Wyrównanie terenu i prace ziemne

Koparki nadadzą działce ostateczny kształt, jakiego oczekujesz od swojego ogrodu. Wszelkie wyrównania, tworzenia skalniaków, oczek wodnych, wzniesień musisz wykonać na tym etapie. Oczyszczenie terenu z chwastów i pozostałości po budowie. Należy pomyśleć również na tym etapie o instalacji nawadniającej lub elektrycznej, a także postawieniu dekoracyjnych lub praktycznych budynków typu – altany, miejsce na ognisko. Warto pamiętać, że ukształtowanie terenu powinno nastąpić po pracach, których celem jest założenie instalacji nawadniających i elektrycznych, gdyż wymagają one prokopania części ogrodu.

Ogrodzenie

Możesz je wykonać na samym początku, lub w przypadku braku funduszy, w trakcie zakładania ogrodu. Warto jednak pamiętam, że wszelkie prace budowlane, podczas gdy rośliny są już nasadzone, mogą je uszkodzić. Ogrodzenie powinno być wykonane na etapie prac ziemnych, by w dalszych działaniach, właściciel ogrodu mógł zając się wnętrzem działki, nasadzeniami i tym, co ogród upiększa. 

Ogrodzenie może być wykonane z samego żywopłotu lub tradycyjnie z gotowych elementów. Jego estetyka zależy. Od Twojego upodobania, ale także od wystroju całego ogrodu. Warto łączyć gotowe elementy z roślinnością.

Budowa ścieżek

Na tym etapie powinieneś stworzyć ścieżki. Poleca się te kręte, zawiłe, wykonane z kamieni lub innych elementów, jako dekoracyjne, spacerowe, pomiędzy pięknymi roślinami lub prowadzące do rabat. Proste ścieżki wykonane z np. betonowych płyt, wykonuje się najczęściej pomiędzy budynkami. Jednak wszystko zależy od Twojego zamysłu i rodzaju wystroju ogrodu.

Dekorowanie ogrodu roślinami

Jeśli nie chcesz mieć dużo pracy w ogrodzie, postaw na rośliny wieloletnie i trawy ozdobne. Zaplanuj wówczas obszerny trawnik. Jeśli jednak lubisz pracę w ogrodzie, i sprawia Ci ona radość i satysfakcję, ozdabiaj rabaty różnorodnymi bylinami, kwiatami, krzewami stosując się do podstawowych zasad tworzenia ogrodu pod względem estetycznym. Najlepiej, wybierz jeden styl np. ogród naturalny i wybieraj pasujące do siebie gatunki.

Trawnik

Kiedy masz już wykonane ukształtowanie terenu, instalacje, ścieżki, a także nasadzone rabaty możesz przejść do realizacji trawnika. Wybierz odpowiednie nasiona adekwatne do Twojego podłoża i trzymając się zasad pielęgnacji trawnika stwórz zielony dywan przed swoim domem. Sprawdź nasz artykuł o zakładaniu trawników.

 

 

W kolejnych latach zapewne nie raz, nie dwa, dosadzisz nowe rośliny, drzewa, dodasz nowy element zabudowy czy dekoracji w swoim ogrodzie. Jednak te powyższe prace pozwolą Ci zapewnić sobie miejsce do odpoczynku, które dobrze zorganizowane nie przysporzy Ci problemów, a wiele chwil radości.