Jak przygotować ogród do zimy?

Jesień to czas ogrodowych porządków! Jakie prace trzeba wykonać w listopadzie w ogrodzie, by rośliny przetrwały mroźny, zimowy okres? Co należy zrobić, by cieszyć się pięknym ogrodem na wiosnę? Jak przygotować ogród do zimy? Podpowiadamy!

Jak przygotować ogród do zimy?

Listopad to ostatni moment na wykonanie w ogrodzie prac niezbędnych do tego, by rośliny przeżyły zimę. Jakie prace trzeba wykonać w październiku lub listopadzie, by rośliny przetrwały mroźny, zimowy okres?

Do podstawowych czynności pielęgnacyjnych, o których należy pamiętać wliczają się:

 1. Sprzątanie ogrodu z chwastów i chorych liści
 2. Skoszenie trawników i wygrabienie liści oraz zanieczyszczeń
 3. Oczyszczenie z opadłych liści oczka wodnego i rozpięcie nad powierzchnią wody ochronnej siatki
 4. Zabezpieczenie wodnych roślin, które są wrażliwe na mrozy, wyłowienie niektórych gatunków i przeniesienie ich do pojemników z wodą
 5. Założenie kompostownika
 6. Przycięcie bylin i usunięcie połamanych i martwych gałęzi drzew oraz krzewów
 7. Nawożenie gleby nawozami jesiennymi
 8. Przekopanie ziemi po rozsypaniu nawozów
 9. Ściółkowanie suchymi liśćmi, sosnowymi igłami, korą sosnową  (robimy to dopiero po pierwszych przymrozkach)
 10. Obfite podlanie (zwłaszcza różaneczników, iglaków i bukszpanów)
 11. Wapnowanie (w razie potrzeby)
 12. Okrycie wrażliwych roślin jutą lub agrowłókniną

UWAGA: nawożenie można wykonać najwcześniej 2 tygodnie po wapnowaniu, nie należy łączyć tych dwóch metod ze sobą!

Jak przygotować ogród do zimy? Czyszczenie ogrodu z liści można ułatwić sobie specjalnym ogrodowym odkurzaczem. Ręczna dmuchawa pomoże zgarnąć i zmielić liście, które następnie można wyrzucić do pojemników na śmieci lub przechować i wykorzystać jako nawóz.

Co zrobić z ogrodowymi meblami?

Ogrodowe meble i konstrukcje można okryć specjalną plandeką lub przenieść na czas zimy do garażu. To drugie rozwiązanie jest o wiele lepsze, pozwoli uniknąć zawilgocenia i jeszcze długo cieszyć się przydatnością ogrodowych sprzętów!

Jak zabezpieczyć wrażliwe rośliny ogrodowe na czas zimy?

Jak przygotować ogród do zimy? Aby zabezpieczyć przed mrozem wrażliwe rośliny, ich korony należy okręcić włókniną, a podstawy obsypać kopczykami z kory drzew iglastych.

Jak przygotować rośliny w doniczkach?

Doniczki z wrażliwymi roślinami należy umieścić w miarę możliwości w altance lub innym miejscu, gdzie nie będzie zagrażał im mróz. Pozostałe rośliny możemy zabrać z przewiewnych miejsc i zabezpieczyć włókniną, aby niska temperatura miała barierę do pokonania. Warto pamiętać aby  doniczki plastikowe oraz donice ceramiczne, gliniane i drewniane przez okres jesienno zimowy nie były obficie podlewane. Nadmiar wody w ziemi może spowodować rozsadzanie, pękanie i w rezultacie uszkodzenie pojemników.

Jak przygotować do zimy rośliny rosnące na balkonie?

Rośliny, które dobrze znoszą niskie temperatury, można pozostawić na balkonie lub tarasie, ale należy je zabezpieczyć przed mrozem i wiatrem. Donice można wstawić do kartonowych pudeł wypełnionych styropianem lub trocinami, a pędy należy osłonić agrowłókniną.