Jaki nawóz na trawnik – odchwaszczacz i antymech

Jak pozbyć się mchu i zwalczanie chwastów na trawniku to pytanie zadaje sobie wielu amatorów pięknego trawnika każdego roku. Zapraszamy do naszego artykułu na blogu ogrodniczym.

Trawnik w ogrodzie

Piękny trawnik zawsze będzie ozdobą każdego domu tworząc idealne tło dla pozostałych roślin ozdobnych. Wbrew pozorom pielęgnacja trawników nie jest wyjątkowo trudna, a często może być łatwa i przyjemna choć czasami nieproszeni goście na trawniku niejednego ogrodnika doprowadziły do robaczy jednak walka z tymi spryciarzami nie jest jeszcze przegrana…

Gdy mniszek – mlecz i stokrotka zdobią trawnik swymi żółtymi i białymi kwiatami, początkowo wygląda nawet urokliwie. Z czasem jednak chwasty trawnikowe rozprzestrzeniają się i wypychają trawę, aż w pewnym momencie mamy już tylko jedną wielką łąkę. Chwasty wykorzystują każdy słaby punkt, jaki pojawi się na trawniku. Dlatego też najlepsza profilaktyką jest wzmocnienie traw poprzez odpowiednie nawożenie, nawadnianie i regularne koszenie.

Koszenie trawnika

Po założeniu młody trawnik wymaga naszej szczególnej uwagi i pielęgnacji, aby w pierwszych miesiącach po wzejściu trawy nie pojawili się nieproszeni goście. Regularne koszenie trawników nie jest skomplikowanym zabiegiem jednak należy pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie: trawnik zawsze skracamy jednorazowo o 1/3 wysokości jednak nie krócej niż 4-5cm. W przypadku zbyt krótkiego przycięcia możemy uszkodzić źdźbła i spowodować ich nieodpowiednie krzewienie się. Dodatkowo regularne koszenie hamuje rozwój chwastów, które źle tolerują przycinanie, dlatego systematyczne koszenie to dobry sposób profilaktyczny.

Ochwaszczanie trawnika i likwidowanie mchu

Jeżeli na trawniku zagościły zarówno chwasty jak i mech, to jedynym rozwiązaniem będzie zastosowanie nawozu COMPO Quattro 4 w 1. Ten innowacyjny preparat łączy w sobie własności umożliwiające kompleksową pielęgnację trawnika podczas jednego zabiegu.

  1. Natychmiastowe nawożenie interwencyjnie – część granul nawozu uwalnia składniki pokarmowe natychmiast po zastosowaniu, dzięki czemu nawóz szybko uzupełnia ich niedobory.
  2. Nawóz długodziałający – w skład nawozu wchodzi preparat azotowy ISODUR, który uwalnia składniki pokarmowe stopniowo poprzez działanie warunków atmosferycznych takich jak wilgoć i temperatura (działa powyżej 10’C).
  3. Nawóz na chwasty w trawniku – zawartość selektywnego herbicydu skutecznie niszczy niepożądane na trawniku chwasty dwuliścienne. Trawa pozostaje nienaruszona, a mlecze – mniszki, stokrotki oraz babki zasychają.
  4. Antymech – środek na mech w trawniku – zawarty w nawozie siarczan żelaza szybko niszczy mech i zapobiega jego nawrotom.

Nawóz Compo 4 w 1 Quattro jest przeznaczony dla osób, dla których atrakcyjny i zdrowy wygląd trawnika jest najważniejszy, a przy tym nie chcą marnować czasu na kilkukrotne zabiegi nawożenia i stosowania oprysków chemicznych. Nawóz można stosować raz lub dwa razy w sezonie, co w zupełności wystarcza aby dostarczyć trawnikowi składników pokarmowych.

*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu.

 

COMPO. Po prostu piękne rośliny