Jak pielęgnować róże? Zadbaj o swoje kwiaty!

Róże, to kwiaty, które wymagają specyficznej pielęgnacji – podlewania oraz przycinania. Jak pielęgnować róże, by pięknie i zdrowo się rozwijały? Zapraszamy do lektury naszego poradnika!

Jak pielęgnować róże?

Róże mogą pięknie kwitnąć aż do później jesieni. To kwiaty o specyficznych wymaganiach, których pielęgnacja nie jest trudna. Wystarczy, że poznasz kilka ważnych zasad i zaczniesz je stosować w swoim ogrodzie.

Jak pielęgnować róże? Przede wszystkim pamiętaj o tym, że należy je sadzić na podłożu piaszczysto-gliniastym, w takim miejscu, by nie zasłaniały ich pobliskie drzewa oraz krzewy. Sadzenie róży powinno się odbywać na wiosnę lub wczesną jesienią.

Przed zasadzeniem kwiaty należy umieścić na kilka godzin w wodzie, należy także odpowiednio przygotować podłoże. Na dwa dni przed posadzeniem róż należy usunąć chwasty i nawozić miejsca, w których będą rosły kwiaty. Po dwóch tygodniach od rozpoczęcia przygotowań można zasadzić kwiaty. Jeśli zdecydowaliśmy się na odmiany balkonowe, należy je sadzić po stronie wschodniej i południowo-wschodniej, by nie były narażone na nadmierne działanie promieni słonecznych.

Aby pobudzić wzrost roślin, warto je regularnie podcinać sekatorem. Należy usuwać nie tylko zwiędłe kwiaty, ale też co jakiś czas obcinać te, które pięknie kwitną (np. do wazonu). Jak podcinać róże? Wysokie odmiany należy skracać do 20 centymetrów, a niskie, o cienkich pędach, do około 15 centymetrów.

Jak pielęgnować róże – praktyczne porady

  1. Róże wymagają odpowiedniego podlewania oraz przycinania. Aby pięknie rosły, kwiaty należy podlewać rano (około 8:00) lub wieczorem.
  2. W letnie dni należy obficie podlewać kwiaty, ale tak, by nie zamoczyć ich liści, gleba, w której rosną róże, powinna być zawsze wilgotna
  3. W czasie mrozów należy odpowiednio zabezpieczyć kwiaty – ich pędy można ochronić poprzez kopczykowanie lub owinięcie ochronnymi osłonami z siatki, lub styropianu
  4. Warto nawozić rośliny kompostem domowej roboty oraz sztucznymi mineralnymi nawozami. Nawożenie powinno się przeprowadzać nie częściej niż raz w roku!
  5. Jeśli zależy Ci na pięknych różach na balkonie, wypróbuj odmiany miniaturowe (takie jak na przykład Mandarin lub Pink Symphonie) oraz okrywowe (Tanoronez). Odmiany te są łatwe w opiece i kwitną przez większość sezonu.