Jak ozdobić doniczki plastikowe

Kochasz kwiaty i chcesz je mieć na każdym oknie w domu, ale masz tylko plastikowe doniczki, których nie wiesz jak ozdobić. Nawet najprostsze sposoby i to, co ma się pod ręką można wykorzystać, by kwiaty w doniczkach wyglądały pięknie.

Jak ozdobić doniczki

Mając w domu doniczki plastikowe, do ich ozdobienia możemy wykorzystać wybrane wzory i motywy. Wystarczy, że pod ręką znajdziemy coś, co idealnie się na to nada. Nawet gotowe czy dekoracyjne wzory, czy potłuczone płytki łazienkowe i akcesoria kwiaciarskie to tylko niektóre z tych sposobów ozdabiania doniczek, by nadać im nowego i świeżego wyglądu.

Oprócz tego przyda się nam na pewno chociażby samoprzylepny papier kolorowy, farby w spreju czy gotowe naklejki lub jakieś szablony. Możemy również wykorzystać ozdobne serwetki czy płytki glazury lub terakoty. Aby jednak ozdobić doniczkę drobnymi elementami, nie możemy zapomnieć o kleju, najlepiej żeby był to klej montażowy. Wtedy elementy te będą się lepiej trzymały. Niektóre z tych rzeczy możemy kupić w sklepie papierniczym czy w zwykłym.

Mając już gotowe składniki, możemy z nich wyciąć interesujące nas elementy i nakleić na naszą doniczkę. Aby dodać lepszego uroku, brzegi doniczek najlepiej jest pomalować farbą w spreju. Jeżeli nie chce nam się wycinać i naklejać elementów, możemy do ozdabiania plastikowych doniczek wykorzystać właśnie gotowe ozdoby samoprzylepne czy szablony. Takie rzeczy możemy znaleźć chociażby w sklepach budowlanych. Aby nasza plastikowa doniczka wyglądała na bardziej stylową do jej ozdobienia możemy wykorzystać ciekawe metody, chociażby technikę decoupage.

Decoupage

Decoupage to technika, w której do ozdabiania doniczek wykorzystujemy serwetki do dekoracji stołu. Potem wystarczy dobrać tylko odpowiedni kolor, a ten uzyskamy używając do tego celu emalii akrylowej. Z wykorzystywanych serwetek wycinamy swoje wzorki i po rozdzieleniu tej dolnej warstwy serwetki, przyklejamy te wzory na doniczkę przy pomocy kleju, najlepiej kleju do decoupage. Tak przygotowaną pierwszą warstwę malujemy lakierem akrylowym, aby uzyskać efekt popękanej faktury. Po wyschnięciu naszą donicę ponownie malujemy farbą.

Styl śródziemnomorski

Jest to technika, w której do ozdabiania doniczki plastikowej wykorzystujemy płytki glazury bądź terakoty. Wybieramy takie, które nam odpowiadają i rozbijamy je na niewielkie elementy. Następnie ściany doniczki smarujemy klejem montażowym i po kolei przyklejamy fragmenty tychże płytek. Po odczekaniu aż one wyschną, przygotowujemy fugę, która dostępna jest w sklepach budowlanych i nakładamy ją szpachelką na doniczkę tak, aby wypełnić szczeliny pomiędzy tymi fragmentami. Po wszystkim nadmiar naniesionej fugi najlepiej jest ściągnąć gąbką, przy okazji oczyszczając powierzchnię. Całą ozdobioną doniczkę pozostawiamy do wyschnięcia.

Kwiaciarskie dodatki

Naszą plastikową doniczkę możemy również ozdobić za pomocą dodatków florystycznych. Dodatki kwiaciarskie dostać możemy w różnych kwiaciarniach czy sklepach internetowych. Najprostszym sposobem na wykorzystanie tych dodatków jest ozdobienie doniczki kryzą lub flizeliną i związanie jej chociażby wstążką dekoracyjną bądź girlandą.

Zobacz również nasz artykuł o odnawianiu doniczek https://doniczki-plastikowe.pl/jak-odnowic-doniczki-plastikowe