Jak odnowić doniczki plastikowe

W domu czy piwnicy zalegają Ci stare doniczki, które zapewne wyrzucisz, lecz może się na coś jeszcze przydadzą. Być może idealnym pomysłem na to, aby je zostawić jest ich odnowienie w ciekawy sposób i zrobić z nich niepowtarzalne doniczki na kwiaty.

W jaki sposób dobrać doniczkę?

Aby odnowić stare i zalegające doniczki najlepiej jest wybrać takie, które są nieuszkodzone. Ponieważ będą one gwarancją bezpieczeństwa i swobodnie będzie można ich używać. Jednakże wystąpienie jakiejkolwiek rysy czy drobne pęknięcie spowodowałoby przesiąkanie wody z podłoża po podlaniu rośliny w doniczce. Najlepiej jest posiadać doniczki z tworzywa sztucznego, chociażby plastiku. Pomysłów na to jak odnowić doniczki plastikowe jest wiele, lecz przed ich odnowieniem należy je dokładnie umyć i wysuszyć.

sprawdź też jak ozdobić doniczki plastikowe – https://doniczki-plastikowe.pl/jak-ozdobic-doniczki-plastikowe

Zmiana struktury

Sam plastik jest materiałem, który jest podatny na zarysowanie czy podrapanie, i nie musimy się wcale wysilać, by na powierzchni plastikowej doniczki pojawiły się jakiekolwiek rysy – szczególnie jest to bolesne przy drogich i dużych donicach ogrodowych. Jednakże jest na to sposób, by te rysy zamienić na piękną ozdobę. Aby tego dokonać, wystarczy, że pod ręką znajdziemy szczotkę ze stalowym włosiem i szybkimi ruchami szorować po powierzchni doniczki. Kierunek szorowania może być dowolny, gdyż w ten sposób otrzymamy poziome, pionowe, a nawet ukośne ozdobne kreseczki.

Zastosowanie lakieru do paznokci

Wykorzystanie kolorowych szlaczków do nadania doniczce nowego blasku, może być ciekawą zabawą. Wystarczy, że przygotujemy sobie miskę z wodą, kilka kolorów lakierów do paznokci oraz wykałaczki i gazety. Jak zatem zacząć? Należy do miski z wodą dodać kilka kropel lakierów, a potem naszą doniczkę zanurzyć w tej wodzie. Plamy lakieru, które utworzą się na wodzie, przylepią się do powierzchni plastikowej doniczki, a po wyjęciu jej z wody wyschną, tworząc tym samym oryginalny i wyjątkowy wzór.

Wykorzystanie dowolnego materiału

Najprostszy sposób, by w szybkim tempie odnowić stare plastikowe doniczki, to użyć jakiegoś materiału. Wystarczy kilka podłużnych kawałków tkaniny, np. w kratę, gładkie bądź koronki, i owinąć je wokół doniczki. Po owinięciu należy dwa końce materiału związać w kokardę. Jeżeli chcemy mieć pewność, że się nie rozwiąże, użyj kleju szybkoschnącego. Takie doniczki na kwiaty możemy już postawić na naszym balkonie czy tarasie.  Aby takie doniczki były odporne na warunki atmosferyczne powinny być pokryte lakierem, najlepiej matowym bądź błyszczącym.

Zwykłe patyki bądź kawałki drewna

Do aranżacji wnętrza w klimacie ekologicznym idealnie nadadzą się doniczki plastikowe pokryte zwykłymi patykami lub kawałkami kory drewna. Wystarczy, że zbierze się cienkie gałązki i przytnie na jednakową wysokość, która powinna odpowiadać wysokości naszej doniczki. Te patyki układamy wokół doniczki, jeden obok drugiego i na koniec wiążemy, by się nie rozleciały. Jeżeli patyki nam nie odpowiadają, to możemy zastosować korę drewna, najlepiej wykorzystać białą korę brzozy. Korę najlepiej jest przykleić, by się nie rozpadła.