Jak dbać o wrzosy?

Wrzosy to piękne rośliny, których kwitnienie jest najsilniejsze w okresie jesienny. Jak dbać o wrzosy? Jakie wymagania mają rośliny rosnące w doniczkach? Jak zapewnić im odpowiednią ochronę przed mrozem w czasie zimy? Zapraszamy do lektury!

Hodowla wrzosów w doniczkach – co warto wiedzieć? Jak dbać o wrzosy?

Rośliny wrzosowate to piękne jesienne rośliny, które można hodować zarówno na ogrodowych rabatach, jak i w domowych doniczkach plastikowych, glinianych, ceramicznych, szklanych, etc. Odmiany doniczkowe mają bardzo ściśle określone wymagania. Niewłaściwie pielęgnowane mogą nie przeżyć zimy.

Jakie są najczęściej popełniane błędy, jeśli chodzi o hodowlę wrzosów?

Rośliny wrzosowate mogą umrzeć z powodu:

  • Przemarznięcia
  • Nadmiernego podlewania
  • Niewłaściwej pielęgnacji

Jak dbać o wrzosy? Jaką ziemię należy zapewnić roślinom? Jak często podlewać?

Wrzosy w doniczkach mogą pięknie ozdabiać balkony i tarasy, ponieważ kwitną aż do późnej jesieni. Wrzosowate to rośliny o nietypowych wymaganiach glebowych. Do prawidłowego rozwoju potrzebują kwaśnej, torfowej ziemi (o pH równym około 3,5 – 4,5) oraz ostrożnego, niezbyt obfitego podlewania. Gotowe podłoże dla wrzosów można zakupić w specjalistycznych sklepach ogrodniczych, podłoże doniczki warto wyłożyć warstwą drenażu (na przykład keramzytem). Woda do podlewania wrzosów powinna odstać kilka godzin, podlewając, należy uważać, by nie zamoczyć liści.

UWAGA: Wrzosy podlewa się dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce wyraźnie przyschnie. Nadmiar wilgoci lub odkładanie się wody na podstawce szkodzi roślinom!

Jak dbać o wrzosy? Rośliny wrzosowate lubią słoneczne i zaciszne stanowiska. Po zakupie od sprzedawcy rośliny należy przesadzić na odpowiednie podłoże oraz do większych doniczek. Przed nadejściem zimy rośliny należy odpowiednio zabezpieczyć, przenieść do ogrodu lub pozostawić w zaizolowanych pojemnikach na tarasie.

Jak zapewnić wrzosom ochronę w czasie zimy?

Aby wrzosy lepiej przetrwały zimowy mroźny okres, należy je przesadzić późną jesienią do większych doniczek. Donicę należy odpowiednio zabezpieczyć i osłonić styropianem (nie tylko od góry, ale także od spodu!). Rośliny należy przykryć słomą lub agrowłókniną.

Wrzosy nie lubią wnętrz, do domu można je wnosić jedynie na krótki czas (maksymalnie kilka dni). Przekwitłe kwiaty ścina się dopiero wiosną, ponieważ przycinanie może je osłabić i spowodować, że nie przeżyją zimy. Aby dodatkowo wzmocnić roślinę, należy jej zapewnić odpowiedni, tzw. jesienny nawóz.