Jak dbać o storczyki

Storczyki to jedne z bardziej popularnych kwiatów domowych kwitnących w doniczce. Polacy pokochali orchidee co widać po coraz piękniejszych parapetach okiennych i wnętrzach. Zapraszamy do krótkiego poradnika jak pielęgnować storczyki wraz z firmą Compo.

Jak dbać o storczyki

Obecnie orchidee zyskują w polskich domach coraz większe grono wielbicieli. W ciągu ostatnich 10 lat sprzedaż tych kwiatów wzrosła niemal dwukrotnie, a najchętniej uprawianym gatunkiem jest Phalaenopsis. Orchidee wbrew opinii, aż tak kłopotliwe w pielęgnacji nie są. Nagrodą za spełnienie drobnych życzeń dotyczących podłoża, klimatu, światła oraz wody jest jedyny w swoim rodzaju, pełen przepychu wygląd.

Jak wybrać storczyka

Przed zakupem należy się dokładnie przyjrzeć roślinie. Zdrowe orchidee mają srebrzyste korzenie powietrzne oraz błyszczące, zielone liście. Wybierajmy także takie okazy, które posiadają rozwiniętą tylko część kwiatów.

Gdzie ustawić storczyka

Orchidee to rośliny pochodzące z regionów tropikalnych, gdzie średnia temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie 25-30 ‘C, dlatego najlepiej ustawiać je w jasnych i ciepłych miejscach. Należy jednak pamiętać, że te rośliny źle znoszą silne nasłonecznienie – powoduje to powstawanie plam i uszkodzeń na liściach. W zimowe, pochmurne dni warto doświetlać storczyki sztucznym oświetleniem. Bardzo istotnym dla prawidłowego rozwoju tych roślin jest wilgotny mikroklimat. Storczyki źle znoszą miejsca narażone na przeciągi i suche, dlatego starajmy się regularnie nawilżać stanowisko ich uprawy.

Podłoże do storczyków

Storczyki z gatunku Phalaenopsis są epifitami i w naturze rosną w zagłębieniach pni drzew zatem ich korzenie powietrzne nie mają bezpośredniego kontaktu z glebą. Z uwagi na to ważny jest dobór odpowiedniego podłoża do uprawy tych roślin – ziemia do storczyków COMPO SANA zawiera wyselekcjonowane rodzaje torfu wysokiego gromadzącego wodę oraz zapewniającego odpowiedni poziom materii organicznej. Ponadto zawartość nawozu mineralnego gwarantuje dostęp do łatwo przyswajalnych składników pokarmowych przez pierwsze 6 tygodni po posadzeniu.

  

Podlewanie storczyka

Storczyki naturalnie rosną w warunkach wysokiej wilgotności powietrz zatem dostęp do odpowiedniej ilości wody jest kluczowym czynnikiem uprawy tych roślin. W miarę możliwości podlewamy orchidee wodą miękką ( deszczówka lub odstana woda z kranu ) o temperaturze pokojowej. Najważniejszą zasadą jest to, aby nie podlewać storczyków zbyt obficie. Korzenie powietrzne są dość wrażliwe na zastoje wody i łatwo ulegają gniciu. Idealnym sposobem na podlewanie storczyków jest zanurzanie całej doniczki z rośliną w wodzie z nawozem na około 20 minut. Taki zabieg nawilża wszystkie części rośliny i dostarcza odpowiedniej ilości wody na cały tydzień. Bardzo ważne jest także utrzymywanie odpowiedniego mikroklimatu. Starajmy się często opryskiwać storczyki miękką wodą, dzięki czemu liście i korzenie powietrzne będą odpowiednio wybarwione i zdrowe. Do tego celu możemy użyć z powodzeniem środek do pielęgnacji liści orchidei, który posiada delikatne właściwości odżywcze.

Jak pielęgnować storczyki

Oczyszczanie i pielęgnacja – liście
Jeżeli chcemy, aby liście naszych storczyków były błyszczące i wolne od plam wówczas najodpowiedniejszym rozwiązaniem będzie regularne stosowanie preparatu do pielęgnacji liści orchidei. Środek ten dzięki zawartości wody destylowanej i środka powierzchniowo czynnego zapobiega powstawaniu plam i osadów z kurzu. Preparat ten posiada również właściwości nawilżające oraz delikatnie nawozi rośliny zapewniając soczyście zieloną barwę liści. Częste stosowanie środka do pielęgnacji liści COMPO odżywia wszystkie zielone części storczyków oraz tworzy odpowiednio nawilżony mikroklimat.

Nawóz do storczyków

Innowacyjną formą pielęgnacji storczyków czy innych roślin domowych są odżywki w postaci gotowych do użycia aplikatorów do storczyków COMPO. Dzięki specjalnej formule odżywki takie znacząco poprawiają kondycję roślin, wzmacniają system korzeniowy i pobudzają rośliny do kwitnienia. Niewątpliwie istotną zaletą odżywek COMPO w postaci aplikatorów jest wyjątkowo łatwy sposób użycia bez konieczności przygotowania roztworu. Aplikator COMPO zapewnia roślinie właściwe odżywianie przez okres 4 tygodni.

 

Do storczyków w fazie kwitnienia najlepiej zastosować oryginalne aplikatory COMPO Orchid Power zawierające niezbędne składniki odżywcze do prawidłowego rozwoju rośliny.

Pielęgnacja storczyków i jego przycinanie

Bardzo często zdarza się, że orchidee tworzą pąki kwiatowe na tym samym pędzie, dlatego po przekwitnięciu należy poczekać z jego przycięciem. Jeżeli po kilku tygodniach pęd zacznie żółknąć oznacza to, że już nie wytworzy nowych pąków i przycinamy go powyżej trzeciego oczka od dołu. Większość roślin samoistnie powtarza kwitnienie po kilku miesiącach. Można je jednak po przekwitnięciu odpowiednio przyciąć i przez około miesiąc zwiększyć różnicę temperatur między nocą a dniem, zmusi to rośliny do zaindukowania nowych kwiatów. Dodatkowo można zastosować innowacyjny, pierwszy w Polsce gotowy do użycia aplikator do pielęgnacji storczyków po kwitnieniu COMPO Orchid Start 2w1, zapewniający odpowiednią kondycję tych roślin w fazie spoczynku. Podwójny aplikator zawiera odżywkę i kondycjoner, które wzmacniają storczyki do ponownego tworzenia pąków i kwitnienia.

Podsumowanie

Czasami mniej znaczy więcej. Storczyki nie lubią zbyt dużej troski, więc niekiedy trzeba się zastanowić, czy nie chcemy przedobrzyć. Jedno to stworzenie odpowiednich warunków, a drugie to czas, który jest potrzebny, aby nasza praca przyniosła efekty.

Życzymy przepięknych kwiatów, które długo będą cieszyć oczy.

Zapraszamy również na kanał youtube : https://www.youtube.com/channel/UCJMqZXd6mpWzJswVYR149Lw

COMPO. Po prostu piękne rośliny.