Jak pielęgnować monsterę?

Moda na kwiaty doniczkowe trwa, a monstery to jedne z najczęściej kupowanych roślin do domu. Dzięki swoim oryginalnym, dziurawym liściom stanowi efektowny dodatek dla każdego wnętrza. Jak dbać o monsterę?

Jak dbać o monsterę? Ziemia i podlewanie

Monstera to roślina, o którą nie trzeba dbać prawie wcale. Latem podlewaj ją dość obficie raz w tygodniu, a po upływie około 30 minut, odlej nadmiar wody z podstawki. Zimą ogranicz jej nawadnianie do jednego na dwa tygodnie, czyli wtedy gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Najważniejsze jest, aby kwiat ten, posadzony był w ziemi o dużej przepuszczalności wody. Warto ponadto regularnie spryskiwać liście monstery, bo roślina ta przepada za wilgotnym powietrzem.

Jak dbać o monsterę? Nawożenie

W okresie letnim, czyli od marca do sierpnia, nawoź Monsterę raz na dwa tygodnie, natomiast w zimie i jesienią całkowicie zrezygnuj z tego zabiegu.

Jak dbać o monsterę? Gdzie ją postawić

Roślina ta, bez problemu radzi sobie w bardziej zacienionych miejscach jak korytarz czy ciemniejszy kąt pokoju. Kontroluj jednak stan jej liści, zbyt małe albo bez dziur dają znać, że roślina potrzebuje więcej światła. Nie służy jej też zbyt duże nasłonecznienie, wystawione na intensywne działanie słońca liście monstery żółkną.

Jak dbać o monsterę? Temperatura

Monstera najlepiej czuje się w temperaturze 18-24°C. Zniesie także niższą (15°C), jednak wpłynie to na jej wzrost, które będzie wówczas powolniejszy, a na liściach mogą pojawić się ciemne plamy.

Jak dbać o monsterę? Pielęgnacja liści

Warto pamiętać, że roślina ta, potrzebuje dużo miejsca do rozrostu i konieczne jest wyposażenie jej w stelaż, bo przecież monstera w naturze to roślina tropikalna. Ważne jest, aby drewniany palik umieścić w doniczce, jeszcze zanim posadzisz w niej roślinę, w przeciwnym razie możesz uszkodzić korzenie. Pędy przymocuj do niego najlepiej za pomocą rafii lub drucika. Cała konstrukcje musi być stabilna, aby utrzymać ciężar rosnących pędów monstery. Pamiętaj, aby wilgotną szmatką przecierać liście rośliny, usuwając warstwę kurzu. Raz na dwa miesiące warto użyć też środka do nabłyszczania, który ograniczy zbieranie się brudu i sprawi, że liście nabiorą ładnego połysku.

Jak dbać o monsterę? Przesadzanie

Raz w roku przesadzaj monsterę, aż osiągnie wysokość jednego metra. Po tym czasie wystarczy, że usuniesz warstwę ziemi w doniczce. Podlej roślinę i pozbądź się około 2,5 cm ziemi, a ubytki uzupełnij świeżą. Dokładnie przykryj korzenie i ubij nową warstwę w doniczce. Po zabiegu przez dwa dni chroń monsterę przed słońcem i nie podlewaj jej. Jeżeli jednak chcesz aby rozwijała się jeszcze bardziej, to przesadź ją do niewiele większej doniczki.