Gdy tylko grudzień zapuka do naszych drzwi, to coraz śmielej myślimy o Świętach Bożego Narodzenia. Jednym z symboli w naszym kraju tego święta od kilku lat jest Poinsecja, czyli popularna gwiazda betlejemska. Zapraszamy do artykułu, a w nim o tym jak dbać o poinsencje, jak ją podlewać i w jakim miejscu trzymać.
Gdy przychodzi grudzień i już zdajemy sobie sprawę, że Święta Bożego Narodzenia rzeczywiście są bardzo blisko, to prawie wszędzie możemy się natknąć na rzeczy, które nam o tym przypominają.
Poza wszechobecnymi mikołajami, choinkami, stroikami, girlandami i bombkami coraz więcej jest też gwiazd betlejemskich, czyli poinsecji. To roślina, która również występuje pod nazwą wilczomlecz nadobny.
Ta pochodząca z Meksyku i Gwatemali roślina spopularyzowana została w XIX w, a dopiero w połowie XX uzyskana została uzyskana odmiana nadająca się do przechowywania w domowych warunkach w naszej strefie klimatycznej. Wcześniej była rośliną typowo ogrodniczą. Gdy u nas mróz i plucha, na Wyspach Kanaryjskich w czasie adwentu obsadzane są całe klomby gwiazdami, wygląda to przepięknie.
Jak wybrać gwiazdę betlejemską w doniczce
Wybór odpowiedniej poinsecji nie jest bardzo skomplikowane i jest bardo podobne do zakupu innych roślin. Przede wszystkim patrzymy na wigor rośliny, na świeży wygląd liści, które powinny być pozbawione defektów. Rośliny posiadające mizerne, zwisające lub pożółkłe liście z pewnością nie jest w najlepszej kondycji. Te oznaki mogą świadczyć o złym przechowywaniu – np. w zimnych warunkach – lub o złej pielęgnacji – przelana, przesuszona.
Gwiazda betlejemska nie lubi zimna i przeciągów, dlatego po zakupie należy ją zabezpieczyć na czas transportu.
Jak podlewać i jak pielęgnować gwiazdę betlejemską
Wilczomlecz – poinsecja nie jest zbyt wymagającą rośliną. Nie wymaga ani intensywnego nawożenia oraz podlewania. Sprawdza się tutaj zasada im mniej tym lepiej. Wystarczy nie dopuścić do przesuszenia podłoża, z drugiej strony też nie można pozwolić na przelanie korzeni, co spowodowałoby gnicie.
Najlepszym wskaźnikiem kondycji gwiazdy betlejemskiej są liście. Żółknięcie ich pokazuje, że roślina dostaje za dużo wody, a gdy zaczynają opadać lub wręcz podsychać to znak, że tej wody mają za mało. Zazwyczaj wystarczy małą ilość wody co 2-3 dni lub namaczanie całej bryły korzeniowej – tak jak to się robi ze storczykami – raz w tygodniu. Czasami, gdy bardzo sucho w pomieszczeniu warto zrosić całą roślinę.
Gdy nabywamy poinsecje w grudniu to jest ona w pełnej fazie kwitnienia i na 90% została odpowiednio nawieziona, tak aby do świąt cieszyła nas widokiem swoich kwiatów.
Gdzie trzymać gwiazdę betlejemską
Idealne warunki dla tych rośli to miejsce, gdzie nie występują przeciągi. Tak jak już wspomniałem wcześniej, wilczomlecz nie lubi niskich temperatur i przewiewnych miejsc. Wszędzie będzie dobrze rosnąć, byleby miała jasno i bezwietrznie. Można ją spokojnie postawić na parapecie.
Gwiazdy betlejemskie powinny mieć temperatury w granicach od 15 do 22 stopni.
Można ją przesadzić lub tylko włożyć do doniczki glinianej lub doniczki plastikowej, które będą wspaniałym uzupełnieniem dekoracji.
Co z gwiazdą po świętach?
Zazwyczaj po świętach, gdy tylko liście opadną lub wybarwią się na czerwono, to większość z nas wyrzuca rośliny. Mało kto wie, że gwiazda betlejemska to długowieczna roślina, która może zostać w domu przez kilka lat. Wystarczy przez ok 8 tygodni zapewnić kwiatu 14h bez słońca – w zacienionym pomieszczeniu.
Gwiazdy betlejemskie można przycinać na wysokości 15cm lub można pozwolić na swobodny wzrost. Najważniejsze jest to, że przez 2 miesiące zapewnić tylko 10h światła, tylko tak poinsecja wypuści na nowo piękne kolorowe liście.
Zapraszamy do naszego centrum ogrodniczego w Kłodzku, gdzie mamy przepiękne gwiazdy betlejemskie w doniczkach oraz całą masę innych ozdób, choinek i rzeczy, które sprawią, że Święta Bożego Narodzenia będą jeszcze piękniejsze.