Gotowe projekty ogrodów

Wprowadzasz się do nowego domu? To bardzo ważna chwila w życiu każdego. Należy jednak pomyśleć również o otoczeniu swoich czterech kątów i przygotować ogród. Estetyczny, nowoczesny ogród staje się niezbędnym elementem każdej posesji.

Należy jednak mieć na uwadze, że stworzenie doskonałego ogrodu nie jest sprawą prostą. Przygotowanie miejsca, które pod każdym względem jest perfekcyjne, to zadanie dla profesjonalnych projektantów. Czy zakup gotowych projektów ogrodów się opłaca? Na co zwrócić uwagę przy wyborze, gdzie szukać najlepszych projektów?

Gdzie można znaleźć gotowe projekty ogrodów?

Poszukiwanie ofert dotyczących gotowych projektów ogrodów nie jest skomplikowanym zadaniem. Internet sprawia, że w kilka chwil można trafić na wiele ofert związanych z takimi projektami. Oczywiście zdarzają się najróżniejsze firmy, które mają przygotowane odpowiednie projekty ogrodów. Najlepiej jest korzystać z usług firm ogrodniczych czy też architektów krajobrazu. Ogromna wiedza, doświadczenie, pozwala uzyskać ogrody, które prezentują się okazale nie tylko na wizualizacjach. To gwarancja, że kiedy ogród zostanie ukończony i rośliny rozkwitną, będzie prezentował się bajecznie.

Wybór projektu według indywidualnych potrzeb

Decydując się na skorzystanie z pomocy profesjonalistów w zakresie gotowych projektów ogrodów, należy bardzo dokładnie odpowiedzieć sobie na wiele pytań. Trzeba określić swoje oczekiwania, a także dokładnie zaplanować jaki budżet będzie przeznaczony na realizację ogrodu.

Niezbędne informacje, jakie należy posiadać, odnoszą się do:

 • ile można przeznaczyć na projekt ogrodu i jego realizację,
 • do jakich celów będzie przeznaczony ogród (ogród dla rodziny z dziećmi, prosty ogród oparty o duży trawnik, czy może miejsce dla psa),
 • ile czasu chce się w nim spędzać,
 • ile czasu będzie można przeznaczyć na różnego rodzaju prace ogrodowe.

To najważniejsze pytania dotyczące ogrodu, jego przeznaczenia i wyglądu. Na podstawie udzielonych odpowiedzi można dosyć łatwo określić, jakie dokładnie gotowe projekty będą wchodziły w rachubę. Które z nich będą wydawały się idealne.

Co powinien zawierać gotowy projekt ogrodu?

Wybierając konkretny już projekt ogrodu, należy spodziewać się uzyskania konkretnej dokumentacji oraz licznych informacji i instrukcji.

Dokładnie w takich projektach należy spodziewać się:

 • plan ogrodu, z zaznaczeniem gdzie znajdować się będą konkretne elementy (roślinność, infrastruktura ogrodowa, pozostałe detale) wraz z dokładnymi opisami,
 • rzut z góry na ogród,
 • wizualizacja projektu,
 • instrukcja o tym, jak należy zrealizować projekt,
 • informacje odnoszące się do pielęgnacji poszczególnych roślin,
 • techniczny opis projektu.

To najważniejsze elementy, jakie powinny znajdować się w zakupionym projekcie ogrodu. Jednak różne firmy mają swoje standardy w tym zakresie. Dlatego za każdym razem należy dokładnie sprawdzać, jak prezentuje się oferta konkretnej firmy.

Projektowanie ogrodów

Możliwość wprowadzania zmian w gotowych projektach

Gotowe projekty ogrodów mają to do siebie, że muszą być dopasowane do konkretnych miejsc. Jak wiadomo teren pod ogród, nie będzie idealnie pasował pod wskazany projekt. Równocześnie klienta pragnie pewnych zmian związanych z rozplanowaniem poszczególnych elementów w ogrodzie. Mniej roślinności, więcej miejsca do rekreacji? Budowa małego basenu kosztem trawnika? Zamiana wskazanych roślin na inne. Większość gotowych projektów można przerobić, wymagana jest oczywiście ingerencja specjalistów. Koszt takich zmian to średnio 20% ceny wyjściowej projektu.

Ile kosztuje gotowy projekt ogrodu?

Nigdy nie można uzyskać dokładnej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wynika to z wielu zmiennych. Choćby wybór firmy oferującej gotowe projekty ogrodów może kształtować ich cenę. Również wielkość projektu wraz z koniecznością wprowadzania późniejszych zmian. To wszystko ma wpływ na wysokość ceny. Gotowy projekt ogrodu można zakupić już za kilkaset złotych. Wydając ponad 1000 zł, można spodziewać się w pełni profesjonalnego projektu. Jakiekolwiek zmiany w projekcie, związane choćby z dostosowaniem go do układu terenu czy też na życzenie klienta, to zwiększenie ceny o jakieś 20%. Co w sytuacji, kiedy chce się zlecić również zakładanie i urządzanie ogrodu profesjonalnej firmie? Standardowo mówi się, że projekt ogrodu to jakieś 5-10% ceny jego przygotowania.

Korzyści z zakupu gotowego projektu? Dlaczego warto się na niego zdecydować?

 • Dokładnie zaprojektowane ogrody, z podziałem na strefy. Taki gotowy projekt to gwarancja, że po jego wykonaniu, ogród stanie się miejscem, gdzie panować będzie ład i harmonia.
 • Umiejętnie dobrane rośliny i zasadzenie ich w najlepszych miejscach. Roślinność ogrodowa zyskuje najlepsze możliwości do rozwoju.
 • Powstały na podstawie takich projektów ogród, będzie znakomicie komponował się z otoczeniem. Zarówno domem jak sąsiedztwem.
 • Ogromna możliwość wyboru ogrodów w najróżniejszych stylach. Ogród angielski, japoński, a może typowo miejski. Każdy znajdzie coś dla siebie.
 • Dość przystępna cena, nawet w sytuacji, kiedy trzeba zlecić zakładanie ogrodu profesjonalnej firmie. Zdecydowanie tańsza opcja niż skorzystanie z indywidualnego projektowania ogrodu.
 • Szybki czas realizacji. Od zakupu projektu do jego realizacji mija naprawdę niewiele czasu.