Fuksja jest rośliną preferującą słoneczne lub półcieniste stanowiska. W zależności od gatunku kwiaty fuksji mogą mieć barwę różową, fioletową, czerwoną lub purpurową. Fuksja wymaga regularnego nawożenia w okresie kwitnienia, czyli od kwietnia do października.
Fuksja jest rośliną o dekoracyjnych i oryginalnych kwiatach występujących w różnych wariantach kolorystycznych oraz cechujących się zróżnicowanym kształtem. Znajduje wszechstronne zastosowanie, gdyż można ją uprawiać na na balkonach, tarasach, w ogrodzie, a nawet w mieszkaniu.
Fuksja – jak wygląda?
Fuksja, nazywana również ułanką jest oryginalną i ciekawą rośliną o niezwykle dekoracyjnych kwiatach. Ich wygląd jest bardzo zróżnicowany. Rodzaj fuksja obejmuje ponad dwa tysiące gatunków, które mogą posiadać pojedyncze lub pełne kwiaty, jedno lub wielobarwne. Dużą popularność zyskały fuksje w odcieniach różu, czerwieni, fioletu i purpury. Ułanka intensywnie kwitnie w okresie od kwietnia do października. Roślina ta w zależności od odmiany może osiągać różną wielkość. Znane są fuksje o wysokości około 25 cm, jednak istnieją również gatunki osiągające wysokość ponad 1 m. Fuksję uprawia się jako roślinę sadzoną w doniczki, ozdabiającą balkony i tarasy. Można ją również sadzić w rabatach oraz włączać do kompozycji z innymi dekoracyjnymi roślinami.
Fuksja – pielęgnacja i podstawowe wymagania w uprawie
Fuksja najlepiej rozwija się w podłożu próchniczym i torfowym o odczynie pH wynoszącym 6,0-6,5. Roślina ta preferuje stanowiska umiarkowanie nasłonecznione lub półcieniste oraz osłonięte od wiatru. W okresie intensywnego kwitnienia fuksja wymaga regularnego nawożenia co dwa tygodnie. W pielęgnacji fuksji zastosowanie mają wieloskładnikowe nawozy mineralne. W uprawie ułanki ważną rolę odgrywa podlewanie. Niedobór wody odpowiada za więdnięcie liści i kwiatów fuksji, a przesuszenie bryły korzeniowej przyczynia się do ogólnego osłabienia rośliny. Wówczas fuksja staje się bardziej podatna na na różne choroby (np. szarą pleśń) oraz inwazję szkodników (np. mszyce).
Fuksja – zimowanie
Fuksja nie należy do roślin zimotrwałych. Roślina uprawiana na zewnątrz przed nadejściem pierwszych przymrozków powinna zostać przeniesiona w doniczkach do pomieszczenia o temperaturze 5-8 stopni Celsjusza, np. do piwnicy. Fuksję uprawianą w mieszkaniu w okresie zimy należy przechowywać w jasnym pokoju o optymalnej temperaturze 12-13 stopni. W zimie ogranicza się podlewanie rośliny, dbając jedynie o to, by nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej.
Czytaj także: Azalie – rodzaje, wymagania, pielęgnacja