Duże doniczki plastikowe – sprawdź ciekawe wzory i znajdź coś dla siebie.

Doniczki plastikowe to w obecnych czasach to tysiące wzorów, kolorów, faktur oraz wielkości. Kilka słów o tym co możemy znaleźć w sklepach, sklepach ogrodniczych i w internecie.

Rodzaje dużych donic

Wzorów i kolorów zliczyć nie można. Dobre sklepy ogrodnicze posiadają setki różnych doniczek, które mogą się różnić nie tylko fakturami, ale także wielkościami oraz kolorami. W naszym sklepie naszogrodniczy.pl posiadamy tylko fragment najlepszych kolekcji dużych donic plastikowych. Cały nasz asortyment w sklepie AGRA w centrum ogrodniczym w Kłodzku to w przybliżeniu cały tir doniczek. W ofercie na najbliższy rok same nowości stanowią osobny katalog, co daje obraz jak duża jest oferta na naszym rynku

Doniczki małe, duże w kształcie fal, plecionek ratanu to tylko nieliczne propozycje. W tym roku dostały dodana nowa pozycja, która się cieszyła niezwykłą popularnością – doniczki koronkowe Lace z ażurowym zdobieniem. To niezwykle dekoracyjna, estetyczna doniczka w niskiej cenie, ale nie o tym tutaj. Wisienką na torcie oferty plastików są duże doniczki, które coraz częściej swoim wykonaniem i prezencją odchodzą od wyglądu „zwykłego” plastiku.

Warto też wspomnieć o ekskluzywnych doniczkach z polietylenu. Te doniczki wyglądają naprawdę wspaniale.

Zastosowanie

Plecione Splofy i Matuby  dostojne Dtusy oraz eleganckie Square to pojemniki na kwiaty posiadające gabaryty do 80 cm wysokości. To doskonałe propozycje do biur, salonów i na tarasy, które swoją wielkością będą nie tylko zdobić, ale również dodadzą prestiżu każdej roślinie oraz wnętrzu. Coraz więcej osób przekonuje się, że duże doniczki plastikowe oraz duże rośliny doniczkowe stanowią najbardziej korzystne wypełnienie wnętrz. 

Duża donica czy mała doniczka?

Wybór doniczek zależy przede wszystkim od własnych preferencji. Pamiętać należy w szczególności o tym aby doniczki były odpowiednio dobrane pod roślinę i jej wymagania. Małe rośliny będą potrzebowała znacznie mniej miejsca pod rozwój systemu korzeniowego, jednak wiele odmian dużych roślin również nie wymagają tego miejsca za dużo. Zbyt ciasna doniczka może okazać się jednak niekorzystna dla niektórych roślin dużych, których w przyciasnych pojemnikach wzrost będzie mizerny i ograniczony. Z tego względu część produktów firmy Prosperplast posiada do swoich donic dodatkowo wyjmowane wkłady, które ograniczają przestrzeń doniczki. W takim pojemniku można również wywiercić otwory, które będą odprowadzać nadmiar wody. Dzięki temu mniejsze rośliny będą miały idealne warunki, a my nie będziemy musieli używać zbyt wiele ziemi czy dodatkowego drenażu, aby wypełnić zbędne miejsce w donicy. Przy czym całe podłoże będzie wykorzystane przez system korzeniowy i będzie mniejsze prawdopodobieństwo przelania rośliny. Możemy również w każdej chwili zrezygnować z dodatkowego wkładu. Wówczas donice nadadzą się do nasadzenia większych roślin, np. iglaków.

Ciekawą propozycją również są duże plastikowe donice zewnętrzne, które powstają w rozdmuchu, czyli specjalnym procesie produkcji. Takie doniczki mają jedną ogromną zaletę, bez obawy mogą być na zewnątrz przez cały rok, bez obawy przed uszkodzeniem donicy przez mróz. Idealnie nadają się na sadzenie większych roślin iglastych przed domami i na balkonach, a podczas świąt można je ozdobić i stworzyć fenomenalną bożonarodzeniową dekorację! Już niedługo będziemy mogli zobaczyć nowy typ doniczek, które widzieliśmy na targach w Koloni. Ogromne donice o dużym promieniu, które będą na tyle wytrzymałem, że bez obawy można będzie je postawić w miejscach użyteczności publicznej, bez obawy na uszkodzenia. Do produkcji ich zostanie użyta specjalna mieszanka PCV, ale o tym już niedługo w artykule o nowościach od Prosperplast!

Matuba

Doniczki o wzorze grubej plecionki, która dzięki procesowi produkcji jest odporna na mróz, prominiowanie UV oraz inne czynniki zewnętrzne, które szkodzą doniczką słabej jakości.  Donice występują w kilku kolorach: białym, antracytowym, ciemno brązowym oraz w kolorze kawy z mlekiem. W każdej z tej barwy możemy znaleźć doniczkę wysoką i smukłą oraz niższe i szersze. (zdjęcie tytułowe na górze strony)

Lexo

Wyjątkowo wszystko odporne duże donice ogrodowe, które poza ogromną wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne są również wyjątkowo odporne na mróz i ostre słońce. Zostaną przez długie lata w tej samej barwie i kształcie, mimo nieprzyjaznych warunków. A do tego występują w rozmiarach, które gwarantują pomieszczenie nawet 430l, czyli wręcz mały basen!

Urbi Square

Klasyczne donice o kwadratowym kształcie. Dość wysokie, sprzedawane wraz z wkładem ograniczającym sadzenie. Typowa duża doniczka wewnętrzna, która doda sporo elegancji każdemu wnętrzu.

Tubus Slim

Popularne smukłe tuby, które występują w wersji błyszczącej oraz matowej. To kolejna propozycja do wnętrza. Nadaje się dobrze na kompozycje oraz dla pojedynczych roślin. Największa doniczka ma 40cm średnicy oraz ponad 75 cm wysokości.

Rato Square i Rato Tubus

Duże doniczki plastikowe rattanowe, a raczej o rattanowym wzorze, sprzedawana w 4 kolorach. Square – jak nazwa wskazuje w kształcie kwadratu, Tubus – tuby. Najwyższe do ok 75cm!

Sandy

Chyba najpopularniejsza w zestawieniu doniczka. Ozdobiona podłużnymi falami, wypiaskowana nie wyglądająca na zrobioną z plastiku. Występuje w 4 kolorach – czarnym, biały, szarym i w kolorze kawy z mlekiem. Największa 70cm wysoka i o 40cm średnicy na górze.

Te i inne duże donice plastikowe znajdziesz na naszogrodniczy.pl. Sprawdź również co sadzić w doniczkowych kompozycjach w naszym artykule.

Wady i zalety donic plastikowych

Pojemniki z pcv mają dużą przewagę nad doniczkami wykonanymi z innych materiałów ponieważ cechuje je przede wszystkim niska cena. Jednakże podejmując zakup tego typu doniczek warto sprawdzić jakość plastiku, który gdy jest niskiej jakości podatny będzie na odbarwienia i wykruszenia przy niskich temperaturach panujących na zewnątrz.

W donicach plastikowych z łatwością możemy wywiercić otwór, który będzie służył do odprowadzania wody. Pojemniki plastikowe mogą również służyć jako wkład do innego rodzaju doniczek.

Wykonanie z tworzywa sztucznego donic ma też swoje minusy, z uwagi na lekkość. Plastikowe donice ogrodowe często potrzebują dociążenia.

Donice wykonane z plastiku szybciej się nagrzewają, dlatego należy pamiętać o częstszym podlewaniu roślin.

Donice z tworzywa sztucznego nadają się do każdego rodzaju roślin. Są ogólnodostępne i sprzedawane w różnych kolorach. Charakteryzują się trwałością i zdolnością do zatrzymywania wody w podłożu. Przy zakupie należy kierować się przede wszystkim jej odpornością na zmieniające się warunki atmosferyczne, takie jak: wilgoć, mróz czy promieniowanie UV. Donice na pewno nie mogą być niestabilne, te które są lekkie wiatr może z łatwością przewrócić. Donice plastikowe należy dobierać także pod wielkość korzenia rośliny, którą należy przesadzać wraz z jej rozwojem do większych donic. Do krzewów i małych drzew nadają się donice ogrodowe o średnicy do około 50 cm. Ważne żeby pojemniki były odpowiednio głębokie, tak aby ziemia zbyt szybko nie wysychała. Warto dobrać podłoże z nawilżaczem lub glinkom, która pomoże w zatrzymywaniu wody.

Dużym atutem jest dostępna, bogata paleta kolorów oraz różnorodność kształtów. Na rynku są dostępne donice w wymyślnych kształtach ze specjalnymi zagłębieniami, które są dobrym rozwiązaniem przy sadzeniu kilku roślin na raz. Wówczas każda z nich ma sporo miejsca na rozwój. Donice plastikowe prostokątne idealnie nadają się sadzenia kilku kwiatów razem i wówczas ciekawie się one prezentują na schodach, parapetach bądź w postaci wiszącej na balustradach.

Warto nadmienić, że hodowanie w doniczkach roślin wymaga większej opieki nad nimi, częstego monitorowania wilgotności podłoża oraz nawożenia nawozami ogrodniczymi.

Podsumowując

Naszym zdaniem doniczki plastikowe to bardzo wdzięczny element dekoracji domu i ogrodu. Co najważniejsze w obecnych czasach mamy możliwość zakupu już eleganckich donic o większych rozmiarach, które mimo użytego mało szlachetnego materiału prezentują się bardzo okazale, zachowując dalej relatywnie niską cenę. Błędnym stwierdzeniem jest w dzisiejszych czasach, że doniczki plastikowe kojarzą się nam z prostą i tandetną formą o bardzo niskiej jakości i wytrzymałości. Dla tych, którzy jeszcze nie mogą się przekonać do dużych plastikowych donic zapraszamy na stronę naszego sklepu internetowego www.naszogrodniczy.pl