Doniczki plastikowe czy gliniane

Ogród i kwiaty to marzenia wielu osób na świecie. Zapaleńcy każdą wolną chwilę poświęcają pielęgnacji swoich roślin, lecz oprócz ich podlewania czy nawożenia należy pamiętać o doborze odpowiednich doniczek.

Wybór doniczek

Obecnie na rynku ogrodniczym mamy dostęp do ogromnej ilości doniczek. Każda doniczka różni się od siebie rozmiarem i kształtem, jak również materiałem, z którego została ona wykonana. Jednakże doniczki plastikowe wciąż biją swoją popularnością inne rodzaje, lecz obecnie większość ludzi sięga po doniczki gliniane. Aby wybrać odpowiednią doniczkę musimy wziąć pod uwagę, jakie roślinki chcemy w nich posadzić. Jeżeli chcemy posadzić kwiatki, które świecą pełnia swych barw, najlepiej jest wybrać prostotę doniczek. Jednakże, jeśli nasz wybór padł na rośliny niekwitnące, to niech będą to doniczki kolorowe, które pokryte są przez nietypową fakturę. Jeżeli chodzi o materiał, z którego doniczki są wykonane, to np. doniczki gliniane są cięższe od tych plastikowych, i dlatego nadają się one do kwiatków rosnących na naszym balkonie czy tarasie. Doniczki gliniane dzięki swojemu ciężarowi są bardziej odporne na podmuchy wiatru niż doniczki plastikowe, które są lżejsze. Zatem odpowiedni wybór doniczek może być nie lada wyzwaniem, lecz warto poświęcić trochę czasu na wybór doniczki i cieszyć się rosnącą rośliną w odpowiedniej doniczce, czy to glinianej czy to plastikowej. A więc jakie mogą występować błędy przy wyborze doniczki plastikowej czy glinianej?

Najczęstsze błędy

Przy wyborze doniczki plastikowej czy też glinianej ludzie najczęściej kierują się zwracaniem uwagi tylko na wygląd osłonki na doniczki. Pomijają również aspekt przechowywania doniczek w domu, ponieważ nie każda doniczka nadaje się do trzymania w cieple. Błędem często popełnianym jest również zły wybór podłoża, dlatego warto sprawdzić, jaki rodzaj gleby lubią rośliny przed posadzeniem. Najczęściej doniczki kupowane są pod wpływem impulsu ”a fajna ta doniczka, to ją kupię”.

Popularność doniczek

Najbardziej popularne są doniczki gliniane, które dobrze sprawdzają się przy dużych i ciężkich kwiatach. Do zastosowania w domu polecamy wybrać doniczki plastikowe na tanie i lekkie rośliny. Za popularnością doniczek plastikowych przemawia również to, że są używane m.in. do produkcji roślinnej i w dodatku są tanie, wygodne, lekkie i łatwe w utrzymaniu. Jednakże w obu typach doniczek doszukać się można plusów i minusów w materiale czy wzorach, formach. Oba łączy to, że podążają za aktualnościami, tendencjami, modą.

Wady i zalety

Do zalet doniczek plastikowych możemy zaliczyć ponownie wygodę, lekkość i łatwość w ich utrzymaniu czystości. Mogą być do użytku wielokrotnego, a i cena za nie jest nie wysoka. Z kolei doniczki gliniane są z materiału szlachetniejszego, lecz chropowatego, czyli takiego, który jest trudny do umycia i łatwiej można go uszkodzić. Zaletą doniczek glinianych jest ich popyt na wdzięk i nadają każdym ogrodom, balkonom i tarasom lepszego klimatu, gdyż idealnie wpisuje się w każdy wystrój. Natomiast z plastikiem należy obchodzić się ostrożnie. Zaletą doniczek glinianych jest również dłużej utrzymująca się wilgoć w podłożu niż to ma miejsce w doniczkach plastikowych, gdzie ta ziemia wysycha szybciej.

A więc już wiesz jaką wybrać doniczkę?