Doniczki plastikowe bez dna

Masz w domu piękne kwiaty, które w doniczkach plastikowych z dnem usychają bardzo szybko i chcesz je przenieść do ogrodu, by miały lepiej. Dzięki doniczkom bez dna nawodnienie roślin będzie skuteczne, a ich zakopanie w ziemi będzie niewidoczne.

Dlaczego doniczki powinny być bez pełnego dna?

W tradycyjnych doniczkach plastikowych z dnem roślina nie ma możliwości pozbycia się nadmiaru wody, gdy się ją zbytnio podleje. Powinniśmy mieć na uwadze to, iż doniczka powinna być bez dna, tzn. posiadać, co najmniej jeden otwór odpływowy. Aby woda nie uciekła na podłoże, np. podłogę w domu można podłożyć podstawkę. Bez odpływu wody, mamy do czynienia z sytuacją, gdy woda, którą podlewamy nasze roślinki gromadzi się na dnie doniczki bądź zalega w glebie. Skutkuje to brakiem powietrza dla rozwoju systemu korzeniowego, a także do jego gnicia i zamierania roślinki. Warto przed zasadzeniem roślinki, jeśli nie mamy doniczki bez dna, na jej dno wsypać chociażby drobny żwir, aby poprawić warunki powietrzne w glebie. Przydaje się to, gdy nie ma możliwości odpływu nagromadzonej wody, a tak drobny żwir wciąga ten nadmiar w głąb siebie.

Wady i zalety

Wśród zalet doniczek plastikowych z dnem możemy wyróżnić to, iż w tych doniczkach nasza roślinka łatwiej rośnie. Pomaga odna również w utrzymaniu odpowiedniej temperatury. Jednak może dojść do ich uszkodzenia i przegrzania, dlatego nie warto wystawiać ich na słońce, można je schować do osłonki glinianej. Wadą ich jest brak możliwości odprowadzenia nagromadzonej wody. I to różni doniczki bez dna od zwykłych, ponieważ ich zaletą jest możliwość odprowadzania wody, gdy przesadzimy z podlewaniem roślinki. Jednakże z plastikiem obchodzimy się ostrożnie. Wadą jest możliwość utraty nagromadzonej gleby, która może wydostać się przez otwory. Dlatego warto zaopatrzyć się w podstawkę.

Gdzie je znaleźć?

Wiadomo, że roślinki czy warzywa lepiej rosną w doniczkach bez dna. Mając takie doniczki, można lepiej zadbać o aranżację swojego ogrodu czy mini ogrodu na balkonie czy tarasie. Możliwość zrobienia samemu doniczki bez dna ze zwykłej wiąże się z ryzykiem uszkodzenia doniczki i brakiem możliwości do dalszego użytkowania. Jednakże gotowe już doniczki możemy znaleźć przecież w różnych sklepach. Najlepiej jest wybrać sklep ogrodniczy, w którym mamy szeroką gamę rozmiarów i kolorów, a fachowiec z pewnością nam pomoże w wyborze. Gdy w sklepie ogrodniczym ich zabraknie, warto wybrać się do Castoramy, Obi czy Leroy Merlin, ponieważ posiadają one działy ogrodnicze z sadzonkami i różnymi doniczkami, a w dodatku posiadają niskie koszty ich zakupu.

Zatem nie czekaj z wyborem i pędź do sklepu po swoją piękna i uroczą doniczkę bez dna.