Doniczki do storczyków – co wybrać?

Storczyki to jedna z najładniejszych roślin, które można hodować w domu lub w mieszkaniu. Ich pielęgnacja nie należy jednak do łatwych, ponieważ to bardzo wymagające rośliny. Jakie doniczki wybrać do storczyków? Zapraszamy do lektury!

Zanim wybierzesz doniczkę, zastanów się nad miejscem dla rośliny

Aby storczyk kwitł pięknie i obficie, wybierz dla niego odpowiednie miejsce w swoim domu lub mieszkaniu. Kwiaty powinny stać w jasnym miejscu, najlepiej na parapecie, ale w oddali od kaloryfera. Pokój, w którym znajdują się storczyki należy dobrze wietrzyć, roślinę trzeba podlewać zgodnie z jej potrzebami.

Doniczki do storczyków – co wybrać?

Storczyki to wymagające rośliny. Doniczki do storczyków zazwyczaj są przezroczyste, z uwagi na duże wymagania świetlne liści oraz korzeni tych roślin. Przezroczyste doniczki pomogą Ci kontrolować stan zdrowia rośliny oraz obserwować na bieżąco wygląd ich korzeni. Doniczki do storczyków koniecznie muszą zawierać otwory na spodzie, aby w doniczce nie magazynowała się niepotrzebna woda. Storczyki pięknie wyglądają w okrągłych doniczkach, popularne są również modele z podwyższeniami.

Doniczki do storczyków – ciekawe pomysły

Na rynku jest dostępnych wiele modeli doniczek do storczyków. Warto zainwestować w doniczki wyposażone w plastikowe transparentne osłonki wykończone dekoracyjnym ażurem, które pięknie komponują się z kwiatami. Jeśli marzy Ci się kilka storczyków, najlepiej je rozsadzić osobno lub zainwestować w doniczkę kilkukomorową, tak, by każda roślina miała własne miejsce dla korzeni. Jednym z nowszych rozwiązań są doniczki samo podlewające, które składają się z dwóch pojemników i są wyposażone w wygodny system, który pozwoli Twojej roślinie na całoroczne piękne kwitnienie.

Jak dbać o storczyki?

Storczyki to kwiaty, które podlewa się raz w tygodniu lub nawet dopiero wtedy, gdy podłoże w doniczce wyschnie. Kwiaty podlewa się deszczówką lub miękką przegotowaną wodą. Najlepszy termin do przesadzenia rośliny to okres wiosenny, jednak gdy zaobserwujemy, że roślina jest zbyt duża i przewraca doniczkę, to również znak, że należy jej zmienić lokum. Nie należy obcinać wystających ponad doniczkę żywych korzeni powietrznych rośliny, natomiast korzenie, które są podgniłe, martwe lub sczerniałe należy wyciąć ostrym nożem. Obserwację stanu zdrowia rośliny ułatwiają znacznie plastikowe przezroczyste doniczki z transparentnymi osłonkami.

 

Znajdź plastikową doniczkę na storczyka dla siebie!