Donice ogrodowe – plastikowe

Czasami potrzeba jest tylko mała zmiana w ogrodzie, aby nasza posesja nabrała stylu i smaku. Zapraszamy do lektury artykułu o doniczkach ogrodowych

Decydując się na ogród wokół domu należy pamiętać o bardzo istotnych elementach, które stanowią jego nieodzowną część. Mam na myśli donice ogrodowe. Rośliny w donicach stanowią świetną dekorację ogrodu i w prosty sposób dodają mu indywidualnego charakteru. Spośród pojemników na kwiaty możemy wybierać spośród niezliczonych wzorów, kształtów i materiałów, z których zostały wykonane. Ze względu na cenę i dostępność najpopularniejsze są donice plastikowe.

Wady i zalety donic plastikowych

Pojemniki z pcv mają dużą przewagę nad doniczkami wykonanymi z innych materiałów ponieważ cechuje je przede wszystkim niska cena. Jednakże podejmując zakup tego typu doniczek warto sprawdzić jakość plastiku, który gdy jest niskiej jakości podatny będzie na odbarwienia i wykruszenia przy niskich temperaturach panujących na zewnątrz.

W donicach plastikowych z łatwością możemy wywiercić otwór, który będzie służył do odprowadzania wody. Pojemniki plastikowe mogą również służyć jako wkład do innego rodzaju doniczek.

Wykonanie z tworzywa sztucznego donic ma też swoje minusy, z uwagi na lekkość. Plastikowe donice ogrodowe często potrzebują dociążenia.

Donice wykonane z plastiku szybciej się nagrzewają, dlatego należy pamiętać o częstszym podlewaniu roślin.

Donice z tworzywa sztucznego nadają się do każdego rodzaju roślin. Są ogólnodostępne i sprzedawane w różnych kolorach. Charakteryzują się trwałością i zdolnością do zatrzymywania wody w podłożu. Przy zakupie należy kierować się przede wszystkim jej odpornością na zmieniające się warunki atmosferyczne, takie jak: wilgoć, mróz czy promieniowanie UV. Donice na pewno nie mogą być niestabilne, te które są lekkie wiatr może z łatwością przewrócić. Donice plastikowe należy dobierać także pod wielkość korzenia rośliny, którą należy przesadzać wraz z jej rozwojem do większych donic. Do krzewów i małych drzew nadają się donice ogrodowe o średnicy do około 50 cm. Ważne żeby pojemniki były odpowiednio głębokie, tak aby ziemia zbyt szybko nie wysychała. Warto dobrać podłoże z nawilżaczem lub glinkom, która pomoże w zatrzymywaniu wody.

Dużym atutem jest dostępna, bogata paleta kolorów oraz różnorodność kształtów. Na rynku są dostępne donice w wymyślnych kształtach ze specjalnymi zagłębieniami, które są dobrym rozwiązaniem przy sadzeniu kilku roślin na raz. Wówczas każda z nich ma sporo miejsca na rozwój. Donice plastikowe prostokątne idealnie nadają się sadzenia kilku kwiatów razem i wówczas ciekawie się one prezentują na schodach, parapetach bądź w postaci wiszącej na balustradach.

Warto nadmienić, że hodowanie w doniczkach roślin wymaga większej opieki nad nimi, częstego monitorowania wilgotności podłoża oraz nawożenia nawozami ogrodniczymi.

Podsumowanie

Donice ogrodowe plastikowe są ciekawym rozwiązaniem i idealnie pasują do ogrodowych klimatów. Łatwo utrzymać je w czystości i są do tego bardzo lekkie. Zakup doniczek wykonanych z dobrej jakości tworzywa sztucznego do ogrodu będzie dobrym wyborem i będzie służyć na długie lata i nikt nie posądzi nas o ustawieniu plastikowych pojemników w ogrodzie.

Sprawdź naszą ofertę na donice plastikowe na naszogrodniczy.pl