Domowy ogródek warzywny nietrudno założyć, o ile dobrze przemyśli się jego koncepcję i pozna główne zasady pielęgnacji warzyw. Co warto wiedzieć? Od czego zacząć, by założyć mini-ogródek z warzywami? Podpowiadamy!
Domowy ogródek warzywny – od czego zacząć?
Do założenia pierwszego ogródka nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy. Wystarczy odrobina wolnego miejsca, użyźniona gleba i kilka łatwych w uprawie gatunków. Na pierwszy ogródek polecane są przede wszystkim warzywa korzeniowe. Od czego zacząć?
Mały ogródek na działce
Do stworzenia domowego ogródka wystarczy poletko o wymiarach 5 na 2 metry. Miejsce powinno być dobrze nasłonecznione i oczyszczone z kamieni oraz chwastów. Najlepiej sprawdzi się spulchniona gleba próchnicowa. Przed wysianiem/sadzeniem warzyw warto dodatkowo zastosować nawóz.
Warzywa, których pielęgnacja nie jest trudna, to:
- Sałata
- Dynia
- Rzodkiew
- Fasolka szparagowa
- Marchew
Siejąc lub sadząc rośliny, pamiętaj o tym, by zostawić wolną przestrzeń, po której będzie można się poruszać, by je pielęgnować! Pamiętaj także o regularnym podlewaniu, niewielkim strumieniem wody, by nie uszkodzić roślin.
Mały ogródek na balkonie
Kup odpowiednią ilość doniczek z otworami na spodzie i nasyp do nich warstwę drenażu, a następnie uzupełnij je specjalną użyźnioną ziemią do uprawy warzyw. Warzywa możesz zasiać w postaci nasionek lub umieścić w doniczkach gotowe, kilkutygodniowe sadzonki.
Na balkonie możesz uprawiać:
- Pomidorki koktajlowe
- Fasolę
- Sałatę
- Cebulę
- Paprykę
- Szczypiorek
- pietruszkę
W pielęgnacji warzyw w doniczkach najważniejsze jest regularne podlewanie. Najlepiej je podlewać co dwa dni, rano lub wieczorem.
Domowy ogródek warzywny – jak sadzić zioła?
Domowy ogródek warzywny nie mógłby się obyć bez pachnących świeżych ziół. Zioła, które są wykorzystywane w kuchni, możesz hodować w doniczkach, by mieć je zawsze pod ręką!
Łatwe w uprawie zioła, to bazylia, szczypiorek, majeranek, pietruszka oraz oregano. Można je sadzić na parapecie w kuchni lub na balkonie, w specjalnie przystosowanych do tego pojemniczkach z otworami na dnie. Na dnie doniczki należy przygotować drenaż z kamyczków lub żwiru. Najlepsze efekty można uzyskać, hodując zioła z nasion, ale możesz też kupić dorosłe odmiany, gotowe do przesadzenia. Pamiętaj, by często podlewać rośliny oraz zapewnić im odpowiednie warunki i nasłonecznienie.