Mączka rogowa

Czym jest mączka rogowa?

Choć wiele osób zna tę nazwę, wielokrotnie widziało opakowania w różnej gramaturze na półkach sklepów, nie wie czym jest i do czego służy. 

Ten nawóz organiczny  (100% naturalny) inaczej nazywany kostnym, przygotowywany jest w różnorodnej formie. Mogą być to wiórki, gryz, albo mączka. Im bardziej gruboziarnista postać, tym wolniej jest on przetwarzany i dłużej wchłania się w glebę.

Mączka rogowa to nic innego jak nawóz organiczny, długorozkładający się o bardzo dobrej jakości. Jak sama nazwa wskazuje wykonana jest z pomielonych, rozdrobnionych rogów bydlęcych. Ten nawóz organiczny zawiera dużą dawkę związanego azotu, bo aż 14% oraz fosfor, potas. Ważnym składnikiem nawozu jest selen. Brakuje go w glebie, a jest on bardzo potrzebny do pięknego i zdrowego wzrostu roślin w ogrodzie. Ponadto mączka składa się z 85% substancji organicznej, a pozostała część to składniki odżywcze.

Nawóz z mączki rogowej powoli uwalnia się do gleby. Dzięki temu rośliny są odpowiednio odżywione. W przypadku zwykłych nawozów, w których składniki odżywcze odrazu są wchłaniane do ziemi często dochodzi do przenawożenia roślin lub, w przypadku braku odpowiednich warunków wilgoci, do niedostatecznego ich zasilenia. Warto pamiętać, że przy wyborze mączki należy zwrócić uwagę na pochodzenie hodowli z której jest ona wykonana. Nawozy zwierzęce powinny być przygotowane tylko i wyłącznie z hodowli stosujących żywienie roślinne. W żadnym wypadku antybiotyki, hormony czy inne sztuczne i szkodliwe substancje. Dzięki temu zachowamy bio działanie.

Gdzie stosować mączkę rogową?

Idealnie zasila byliny, krzewy ozdobne, drzewa owocowe, ale i warzywa. Można nią nawozić też rośliny wodne.

Jak stosować i dawkować mączkę rogową?

Nadaje się ona do bezpośredniego stosowania na grządki albo do przygotowania specjalnej ziemi ogrodniczej. Niech nie zwiedzie nas spowolnione działanie nawozu. Powoli rozkłada się w glebie, jednak jest jednym z najbardziej skutecznych.

Jak niemal każdy nawóz, najlepiej stosować ją wiosną, równomiernie rozprowadzając po glebie. A następnie podlać bezpośrednio po nim, wówczas zadziała szybciej. 1 kg mączki wystarczy na 8 do 25 m2 – w zależności od przeznaczenia. Nawóz nadaje się do stosowania przez cały rok w celu zasilania kwiatów, roślin ozdobnych, warzyw, czy drzewek owocowych i iglaków.

  • Do roślin ozdobnych zastosuj 80-150 g na 1 m2
  • Roślin balkonowych: do 2 łyżek na skrzynkę 50 cm
  • Dla drzewek owocowych 80-150 g na 1 m2
  • Dla warzyw 80-120 g na 1 m2
  • Można ją również wymieszać z kompostem w proporcji 3 kg na 1 m3. Nadaje się wówczas do kompostowania, gdyż staje się źródłem azotu.

Zalety:

  • do stosowania przez cały rok
  • idealnie dla kwiatów, roślin balkonowych, warzyw i drzewek owocowych i ozdobnych w ogrodzie, a także roślin wodnych
  • Długodziałający
  • Wydajny
  • 100% naturalny